هشدار چین به برندهای پوشاک

چین به برندهای نامدار حوزه مد و لباس اخطار کرده است که تحت تاثیر مسائل و بازی های سیاسی قرار نگریند.
ماجرا از آن جا آغاز شد که پس از راه اندازی کارزاری در شبکه های اجتماعی پیرامون کار اجباری در ایالت ژین ژیانگ شرکت اچ اند ام اعلام کرد کتان تولید این استان را دیگر نخواهد خرید.
پس از این شرکت، شرکت های بزرگ نیز از این تصمیم حمایت کردند و حالا موضوع برای چینی ها حساس و مهم شده است.

مقامات چین روز دوشنبه اعلام کردند که تولیدکنندگان خارجی پوشاک، که خرید کتان از چین را به‌دلایل حقوق بشری تحریم‌ کرده‌اند، نباید شتاب‌زده رفتار کنند و وارد بازی‌های سیاسی شوند.

چو گوئيژیانگ، سخنگوی فرمانداری ایالت ژین‌جیانگ گفت: «شتاب‌زده تصمیم گرفتن و درگیر تحریم شدن عاقلانه نیست. این کار مثل این است که سنگ را برداریم و روی پای خودمان بیندازیم.»

فروش پوشاک برندهایی نظیر اچ‌.اند.ام، بِربِری، نایک، آدیداس و شماری از دیگر تولیدکنندگان غربی به‌دلیل تحریم خریداران چینی، از هفتهٔ گذشته در این کشور به‌شدت کاهش یافته است. این شرکت‌ها نیز همگی به‌همان دلیل خرید کتان از چین را متوقف کرده‌اند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی چین از هفتهٔ گذشته طی کارزاری آنلاین بیانیهٔ سال ۲۰۲۰ شرکت اچ‌.اند.ام را بازنشر کردند که مسئولان این شرکت در آن گفته بودند به‌دلیل وجود کار اجباری در ژین‌ژیانگ، دشواری بررسی دقیق اوضاع، و نیز فشار کنشگران حقوق بشر دیگر کتان تولیدِ این ایالت را نخواهند خرید.

سخنگوی فرمانداری ایالت ژین‌جیانگ گفت:‌ «شرکت‌ها نباید عملکرد اقتصادی خود را سیاسی کنند. مگر می‌شود شرکت اچ‌.اند.‌ام در بازار چین فروش داشته باشد؟ دیگر خیر.»

موج تحریم این تولیدات از سوی مصرف‌کنندگان چینی همزمان با تحریم مجموعه‌ای از شرکت‌ها و کشورهای غربی علیه غول آسیایی اقتصاد صورت می‌گیرد. ایالات متحده، اتحادیهٔ اروپا، بریتانیا و کانادا هفتهٔ گذشته یکصدا تحریم‌هایی را علیه آنچه نقض حقوق بشر در ژین‌ژیانگ خواندند بر چین اعمال کردند.

ایالات متحده کارزار رسانه‌ای اخیر را کار دولت چین علیه محصولات غربی برشمرد. این کشور در ماه ژانویه واردات کتان و گوجه‌فرنگی از ژین‌ژیانگ را متوقف و اعلام کرده بود دولت چین مسلمانان اویغور را به‌کار اجباری وا می‌دارد. واشنگتن پیش‌از این علناً پکن را به نسل‌کشی مسلمانان اویغور در این منطقه متهم کرده بود.

چین پیوسته اتهام‌های فوق را رد کرده و مدعی شده است که اردوگاه‌های موجود در این منطقه به‌صرف مقابله با افراطگرایی دینی و آموزش فنی‌وحرفه‌ای تأسیس شده، و تأکید کرده است که غرب برای ایجاد بی‌ثباتی در این کشور وارد بازی‌های سیاسی در این زمینه شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید