پارچه ضدباکتری و خنک کننده برای لباس ورزشی

جامه پوش: کاربرد فناوری نانو در حوزه های مختلف زندگی انسان موجب رشد سریع آن در سال های اخیر شده است. فناوری نانو حتی قابلیت خود را در زمینه ورزشی نیز نشان داده است.

محققان در حال حاضر به طیف گسترده ای از کاربرد فناوری نانو در ورزش دست پیدا کرده اند- از توسعه چوگان های گلف مستحکم تر و سبک تر تا از بین بردن بوی ناخوشایند لباس ورزشی که پس از استفاده ایجاد می شود.
یک مثال خوب از چگونگی استفاده از فناوری نانو در ورزش، بازی تنیس است. راکت های تنیسی که ثباتی دو برابر نسبت به راکت های معمول داشته و ۲۲ درصد قدرتمند تر هستند، به تازگی طراحی شده اند. علاوه بر این، محققان تحقیقاتی را برای ایجاد توپ های تنیس انجام دادند که بتواند موجب پرش طولانی تر آن ها شود.
برای دست یابی به این اثر، لایه داخلی توپ با مخلوطی از توپ های میکروسکوپی از لاستیک بوتیل و ذرات مس پوشیده شدند.

تجهیزات ورزشی یکی از بهترین زمینه های رشد قارچ ها و باکتری ها است. فناوری نانو امکان استفاده از خواص ضدباکتری و ضدقارچی طبیعی نقره را برای توسعه نانوذرات نقره امکان پذیر کرده است که بتواند با مواد پنبه ای، پلاستیکی و نایلونی در تجهیزات ورزشی مخلوط شود.

این ذرات دارای حجم کوچکی هستند اما مساحت سطح بالایی دارند. بنابراین، می توانند تعامل بیشتری با باکتری ها و قارچ ها برقرار کرده و مانع از رشد و تکثیر آن ها شده و موجب شود تجهیزات ورزشی و لباس ورزشی تمیز تر شوند و بوی بهتری داشته باشند.
برای مثال یک لباس ورزشی ضدباکتری، تی شرت Sport T-shirt Fresh است. این تی شرت دارای اثر خنک کنندگی منحصر بفرد و تخلیه عرق بوده و مانع از تکثیر باکتری ها و قارچ ها و در نتیجه بوی ناشی از عرق می شود.
تی شرت مذکور که ترکیبی شامل ۵۲ درصد نخ کننده COOLMAX پلی استر و ۴۸ درصد نخ ضدباکتری Nanosilver است، در رنگ های سبز، قرمز و آبی موجود می باشد.

الیاف Coolmax در دور کردن عرق از بدن بدون آن که خیس شود، بسیار موثر هستند.


رطوبت با رسیدن به سطح سریعا تبخیر شده و پوست زیر الیاف را خشک نگه می دارد. این پارچه نرم، سبک و قابل تنفس بوده و کاربر را در تمام طول روز خشک و خنک نگه می دارد. نخ Nanosilver جزء دوم لباس نیز از رشد باکتری ها جلوگیری کرده و در نتیجه مانع از بوی ناخوشایند لباس می شود. این تی شرت برای هر فعالیتی به خصوص برای ورزش های سنگین و حتی در شرایط سخت و در حین عرق کردن بیش از اندازه نیز مناسب است و حتی پس از چندین روز استفاده هم چنان بدون بو باقی می ماند.

منبع: Nanosilver

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید