6 نوآوری الیاف نساجی فنلاند برای جایگزینی پنبه

جامه پوش: شش نوآوری جدید الیاف زیست محیطی نساجی متعلق به کشور فنلاند قرار است جایگزین پنبه و ویسکوز شوند.

SPINNOVA: توسط شرکت Spinnova توسعه داده شده تا خمیر کاغذ را بدون نیاز به مواد شیمیایی خطرناک و حلال ها، به صورت مکانیکی به الیاف نساجی سلولزی میکرو فیبریل شده (MFC) تصفیه نماید.

هدف شرکت Spinnova این است که الیاف SPINNOVA را به یک نوآوری پیشرو در سطح جهانی تبدیل کند. این شرکت قصد دارد برای دستیابی به تاثیرات زیست محیطی مطلوب، این ماده را در حجم بالا تولید کند.

امی برلین (Emmi Berlin)، رئیس ارتباطات Spinnova می گوید: «ما در حال حاضر همه شرایط، شرکا و بودجه لازم را برای تولید این محصول در مقیاس بزرگ در اختیار داریم. ما مانند شرکت Gore-Tex یک برند تولیدکننده مواد اولیه هستیم. اگر مصرف کنندگان در آینده نام Spinnova را بر روی محصولی ببینند؛ می دانند که این محصول سازگار با محیط زیست است».

Infinna: توسط Infinited Fiber Company توسعه یافته است. Infinna ضایعات منسوجات را به بهترین و جدیدترین الیاف منسوج تبدیل می کند که حسی طبیعی و پنبه مانند دارند. در واقع Infinited Fiber Company با ترکیب فناوری کاربامات سلولز، امکان تولید الیاف منسوج کاملاً جدید را از ضایعات منسوج غنی از پنبه فراهم کرده است.

لورا وینها (Laura Vinha)، مدیر ارتباطات Infinited Fiber Company می گوید: «استراتژی اصلی کسب و کار ما، مبادله تجاری امتیاز فناوری است تا امکان استفاده جهانی در مقیاس انبوه از فناوری Infinna را تا حد امکان کارآمد و سریع کنیم. ما در حال ساخت یک کارخانه در مقیاس تجاری هستیم تا دارندگان این امتیاز، نحوه عملکرد این فناوری را در مقیاس کلان ببینند. صدور مجوز گام مهم بعدی در تبدیل Infinna به یک ماده اصلی و در نتیجه راهکاری برای حل مشکل جهانی ضایعات منسوجات است».

Ioncell: توسط دانشگاه آلتو (Aalto) و با همکاری دانشگاه هلسینکی ایجاد گردیده است. در Ioncell از حلالی استفاده می شود که متعلق به دسته مایعات یونی است. آزمایشات نشان داده اند که استحکام کششی الیاف Ioncell حدود 3 تا 5 برابر بیشتر از پنبه خالص است.

Kuura: توسط Metsä Group تولید گردیده و به جای استفاده از سلولز محلول، بر پایه خمیر کاغذ توسعه یافته است. در نتیجه الیاف Kuura به دلیل مدیریت تولید الیاف منسوج از درختان، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند.

شرکت Metsä Group با ساخت یک کارخانه آزمایشی در شهرک انکوسکی (Äänekoski) فنلاند، روزانه یک تن از این الیاف را به صورت آزمایشی تولید می کند.

Bio2: منسوجات Bio2 شرکت فورتوم (Fortum) از ضایعات کشاورزی ساخته می شوند. سلولز مورد نیاز این شرکت از کاه و پوشال تجزیه شده، به دست می آید. سپس این خمیر ریسیده شده و به صورت الیاف منسوج درمی‌آید.

پالایشگاه های زیستی این شرکت، زیست توده را به عنوان ماده خام با استفاده از فناوری تجزیه Chempolis Oy فرآوری می کنند. شرکت فورتوم قصد دارد محصولات با ارزشی را با استفاده از ضایعات کشاورزی تجزیه شده به عنوان ماده اولیه تولید کند.

Biocelsol: الیاف Biocelsol توسط VTT و با استفاده از ضایعات منسوجات به عنوان سلولز محلول ساخته می شوند. این خمیر با استفاده از آنزیم ها و مواد شیمیایی ارزان و غیر سمی مبتنی بر آب تصفیه می گردد. الیاف پرداخت شده Biocelsol ویژگی هایی مشابه ویسکوز دارند؛ اما بهتر از پنبه یا ویسکوز رطوبت را به خود جذب می کنند.

منبع: Textiletoday

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید