100 هزار دلار برای یک جین 125 ساله

شلوار جین آبی Levi Strauss & Co. با قدمت ۱۲۵ سال که در سال ۲۰۱۶ موفق به فروش در حراجی نشده بود اکنون در جایی در جنوب شرقی آسیا صاحب جدیدی پیدا کرده است.
خریدار کسی است که عاشق Levi’s قدیمی است و حاضر شده است مبلغ ۱۰۰ هزار دلار بابت این شلوار جین پرداخت کند. این قیمت به رکورد گذشته یک Levi’s قدیمی نزدیک است و خریدار قبل از پرداخت وجه شلوار نماینده خود را به محل نگهداری این شلوار جین فرستاده تا آن را بازرسی کند.
این شلوار در سال ۱۸۹۳ توسط سالامون وارنر مالک فروشگاه های زنجیره ای خریداری شد. وارنر شخصیت عجیبی بود که یکی از اولین فروشگاه های کالاهای آماده آمریکایی را تأسیس کرد و در سال ۱۸۷۰ مورد اصابت گلوله توسط سرخپوستان آپاچی قرار گرفت اما جان سالم به در برد.
پارچه این جین در نیوهمپشایر تولید شده و خود شلوار توسط Levi’s در سانفرانسیسکو دوخت شده است.
برخلاف شلوارهای جین جدید، در آن روزها شلوارهای جین فقط یک جیب عقب داشت و هیچ حلقه کمربندی روی آن ها دوخته نمی شد زیرا مردان در آن زمان از ساس بند استفاده می کردند.
این شلوار جین دارای دکمه به جای زیپ است و اندازه کمر آن ۴۴ و قد ۳۶ اینچ است که نشان می دهد وارنر مرد کوچک جسه ای نبوده است.
این شلوار برای دهه ها در یک صندوق نگهداری می شد و در شرایط کاملا عالی است و وارنر قبل از اینکه بیمار شود آنها را فقط چند بار پوشیده است.
این شلوار جین را در سال ۲۰۱۶ به حراج گذاشته شد اما یک ایراد رایانه ای پیشنهادات آنلاین را به اشتباه ثبت کرد تا اینکه مالک تصمیم گرفت به جای حراج از مسیر فروش خصوصی استفاده کند.
در گذشته نیز یک شلوار جین ۵۰۱ تولید شده در دهه ۱۸۸۰ به مبلغ ۶۰ هزار دلار به یک مجموعه دار ژاپنی فروخته شد و یکی دیگر از سال ۱۸۸۸ با رقمی بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار فروخته شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید