کفش نامناسب عامل مهم بروز زخم پای بیماران دیابتی

جامه پوش:  حدود نیمی از افراد دیابتی به علت استفاده از کفش نامناسب دچار زخم پای دیابتی می‌شوند.

مسئول گروه زخم بیمارستان امام حسین(ع) ضمن تشریح راهکارهایی برای جلوگیری از بروز زخم پای بیماران دیابتی، گفت: بیماران دیابتی به مرور برخی از سلول‌‌های عصبی اندام‌های انتهایی را از دست می‌دهند و وقتی یک اندام حس خود را از دست داده باشد باید مراقب آن باشیم.

مریم برخورداری افزود: حدود نیمی از افراد دیابتی به علت استفاده از کفش نامناسب دچار زخم پای دیابتی می‌شوند. افراد دیابتی باید از کفش راحت و استاندارد استفاده کنند و کفش آنها نباید تنگ باشد؛ همچنین این افراد باید بعد از ظهر برای خرید کفش مناسب اقدام کنند زیرا صبح‌ها، پا ورم ندارد و کفشی که خریداری می‌کنند ممکن است متناسب با سایز پای این افراد نباشد.

برخورداری ادامه داد: وقتی پای یک فرد سالم دچار قارچ می‌شود، به صورت سریع و با چند دارو و کِرِم بهبود می‌یابد اما در بیماران دیابتی، آن قارچ در کنار ناخن باقی می‌ماند و پای فرد دچار زخم می‌شود بنابراین وضعیت پای بیماران مبتلا به دیابت باید مدام مورد بررسی قرار بگیرد.

مسئول گروه زخم بیمارستان امام حسین(ع) با تأکید بر اینکه افرادی که در کنار بیماران دیابتی زندگی می‌کنند باید روزانه و یا حداقل هفته‌ای یکبار تمام ناخن‌ها، زیر و اطراف ناخن و پا را از لحاظ بروز زخم بررسی کنند، تصریح کرد: پای افراد دیابتی عموماً خشکی پیدا می‌کند که عامل زخم پای دیابتی نیز هست و این افراد می‌توانند از وازلین بهداشتی برای مرطوب نگه داشتن پا استفاده کنند. افراد دیابتی بهتر است در منزل نیز از دمپایی روفرشی یا پای پوش‌هایی مناسب استفاده کنند که خطر فرورفتن اجسام داخل پای این افراد و زخم شدن پای افراد کمتر شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید