کشف سوزن استخوانی مربوط به دوران پارینه سنگی

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه از کشف نشانه‌هایی از دوخت و دوز و بهره‌وری از پوست گرگ مربوط به دوره اواخر پارینه سنگی در استان خبر داد.

جبار گوهری با اعلام این خبر اظهار کرد: در نتیجه کاوش‌ها و پیدا شدن آثاری از جمله سوزن استخوانی در مجموعه غار و پناهگاه‌های صخره‌ای در استان کرمانشاه نشانه‌هایی از دوخت و دوز و استفاده از پوست به عنوان پوشاک از دوران پارینه‌سنگی یافت شده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه با اعلام اینکه این پژوهش‌ها به سرپرستی سامان حیدری گوران از باستان‌شناسان و پژوهشگران استان انجام شده، ابراز امیدواری کرد: با انجام پژوهش‌های تکمیلی در این مکان نتایج جامع و دقیق‌تری بدست آید.

وی ادامه داد: مستندسازی مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای “خاتون سرای 5” در دست تهیه است و به زودی این مکان در فهرست آثار ملی کشور ثبت خواهد شد.

سامان حیدری گوران نیز در این خصوص اظهارکرد: کشف سوزن استخوانی و اثر بریدگی بر روی یک استخوان گرگ در مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای “خاتون سرای ۵” مربوط به دوران اواخر پارینه سنگی در شهرستان کرمانشاه، به احتمال فراوان نشان از فرآیند تهیه پوشاک و یا حتی سرپناه پوستی در این دوره است.

سرپرست پژوهش‌های پارینه‌سنگی در شهرستان کرمانشاه افزود: مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای “خاتون سرای ۵” در جریان بررسی‌های باستان‌شناسی استان در سال ۱۳۹۰ و در دره‌ای به همین نام کشف شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر افراد سودجو بخش‌هایی از کف رسوبی این مجموعه را حفاری کرده‌اند که پس از بررسی‌های اولیه مراتب این اتفاق به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاع داده شد.

این باستان شناس کرمانشاهی تصریح کرد: تیمی برای انجام نقشه‌برداری تحت نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به منظور جمع‌آوری اطلاعات برای ثبت ملی این مجموعه به منطقه اعزام شد که در زمان نقشه‌برداری علاوه بر تعدادی دست‌افزار سنگی دو قطعه استخوان بسیار شاخص در محل حفاری غیرمجاز کشف شد.

حیدری گوران ادامه داد: یکی از این استخوان‌ها، یک “سوزن سوراخ‌دار” است که بر روی استخوان اولنا (زند زیرین) یک حیوان پستاندار با اندازه متوسط شکل داده شده و دیگری اثر بریدگی حاصل ضربه ابزار سنگی کات مارک بر روی استخوان فالانژ (انگشت) میانی یک گرگ است.

وی افزود: این دو قطعه استخوان از محلی بدست آمده‌ که ابزارهای سنگی هم افق با اواخر دوران پارینه‌سنگی را نشان می‌دهد.

این پژوهشگر با بیان اینکه این کشف مهم چند نتیجه علمی و مهم را برای باستان‌شناسی در بر دارد، تصریح کرد: برای نخستین بار است که در کوهستان‌های زاگرس یک سوزن استخوانی سوراخ‌دار از لایه پارینه‌سنگی کشف شده است.

وی افزود: همچنین وجود اثر بریدگی حاصل از ضربه ابزار سنگی بر روی یک استخوان گرگ در مکان‌های باستانی پارینه‌سنگی بسیار نادر است و اثر بریدگی بر روی استخوان فالانژ در مواردی که در دنیا کشف شده برای فرآیند تهیه پوست حیوان بوده است.

حیدری گوران تصریح کرد: این دو یافته نشان می‌دهد که ساکنان دوران پارینه‌سنگی در کوه‌های زاگرس کرمانشاه به احتمال فراوان از پوست و خز گرگ برای تهیه پوشاک و یا چادر در شرایط بسیار سرد دوره اواخر “پلیستوسن” استفاده کرده‌اند.

سرپرست پژوهش‌های پارینه‌سنگی در شهرستان کرمانشاه با اعلام اینکه امیدواریم با سن سنجی مطلق به روش کربن ۱۴ لایه‌های رسوبی این مکان بتوانیم تاریخ دقیق این یافته‌ها را بدست آوریم، تاکید کرد: یافته‌های هر چند کوچک در دوره پارینه سنگی می‌تواند نکات کلیدی و مهمی را از چگونگی زیست و رفتار انسان در این دوران را به همراه داشته باشد.

منبع: ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید