کرباس پارچه ای فاخر؛ سوغات گردشگران نوروزی

جامه پوش: از قدیم الایام تاکنون، لباس سنتی به عنوان فرهنگ گویای هر منطقه همواره مورد توجه خاص گردشگران بوده است، در خراسان جنوبی نیز تنوع در رنگ و نوع پوشاک مردان و زنان قابل تأمل است، مندیل، ارقچی، چرقت، کرباس و شلیته پوشاک فاخر استان را تشکیل می‌‌دهند.

بافت منسوجات سنتی در استان، امروزه نیز هنوز با دستگاه‌های سنتی و به همان شیوه گذشته و با دار توبافی یا تون‌بافی بافته می‌شود که از منظر علاقمندان به اصالت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

ابریشم بافی، حوله بافی، اِحرامی بافی، بَرَک بافی، کرباس بافی، چادر شب‌بافی، سیاه چادر بافی، جاجیم بافی جزء رشته‌های بومی و اصیل منطقه در گروه نساجی سنتی است که در حال حاضر رشته‌های حوله‌بافی، کرباس بافی، چادر شب بافی، سیاه چادر بافی، جاجیم بافی از رواج نسبتاً خوبی در منطقه برخوردارند.

یکی از دست بافته‌های نساجی سنتی کرباس بافی است که تمام مراحل کار مانند چله کشی، رنگرزی و حتی ابزار و تجهیزات و بافت، مانند چادرشب تهیه می‌شود و مواد اولیه آن هم نخ پنبه‌ای است.

کاربرد این نوع پارچه در تهیه لباس و دوخت لحاف کرسی و سفره‌های بزرگ است. این دستبافته در گذشته به دلیل ارزان بودن برای همه مردم قابل دستیابی بود.

شواهد حاصل از کاوش‌های باستان شناسی دژ لمبسر الموت حاکی از به دست آمدن نمونه‌هایی از پارچه کرباس است. رنگ سرمه‌ای تیره شایع‌ترین‌ رنگ کرباس در الموت است که کاربرد آن برای شلوار مردانه بوده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان کارگاه‌های منسوجات دستبافت در تمام شهرستان‌های استان وجود دارد. در میان تولیدات نساجی سنتی منسوج کرباس از پنبه خالص تولید می‌شود.

هادی شاهوردی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار داشت: از قدیمی‌ترین گروه‌های صنایع دستی با قدمتی قابل توجه در منطقه جنوب خراسان گروه نساجی سنتی است.

وی افزود: رشته‌های این گروه شامل جاجیم بافی، حوله بافی، کرباس بافی، برک بافی، چادر شب بافی و غیره است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: این منسوجات با استفاده از نخ پنبه، نخ پشم و کرک بز تولید شده و غیر از برک بافی که در دو شهر بشرویه و سربیشه به صورت محدود تولید می‌شود، کارگاه های منسوجات دستبافت در تمام شهرستان‌های استان وجود دارد.

شاهوردی با بیان اینکه در میان تولیدات نساجی سنتی منسوج کرباس از پنبه خالص تولید می‌شود افزود: ثبت روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی توبافی و ثبت شهر خوسف به عنوان شهر ملی مله بافی، نشان از اصالت و اهمیت گروه نساجی در میان تولیدات صنایع دستی خراسان جنوبی است.

وی خاطرنشان کرد: محصولات تولید شده برای مصارفی همچون تن پوش حمام، انواع حوله، دستمال آشپزخانه، شال سر، انواع البسه منجمله لباس نوزاد کاربرد دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید