پنج جایزه طراحی iF 2022 برای موسسه تایوان

جامه پوش: موسسه تحقیقات نساجی تایوان (TTRI)، 5 جایزه طراحی iF (iF Design Award) سال 2022 را از انجمن طراحی بین المللی iF که دفتر مرکزی آن در هانوفر آلمان قرار دارد، دریافت کرده است.

یکی از این جوایز برای محصول جک پارچه ای (Fabric Jack) دریافت شده است. این محصول یک نوع کالای نجات جاده ای است که با دستگاه بافندگی ایرجت پارچه دیستنس = Distance Fabric (پارچه اسپیسر) موسوم به DIFA تولید می شود. گواهی ثبت اختراع این محصول متعلق بهTTRI می باشد.

این دستگاه بافندگی برای تولید پارچه های فاصله دار بزرگ به کار می رود تا ساختارهای در هم تنیده عمودی با ارتفاع غیر مساوی که موسسه آنها را 2.5D می نامد، تولید شوند. تراکم بافت در دستگاه بافندگی DIFA از 120 تا 500 میلیمتر متغیر است. از یک شارژر الکتریکی سیار برای باد کردن جک استفاده می شود و در صورت باد شدن به یک ساختار پشتیبان قوی و چند نقطه ای تبدیل می شود. وقتی باد جک خالی می شود؛ می توان آن را تا کرد و به راحتی در صندوق عقب خودرو قرار داد.

دیگر محصول، Fiber Soil 2.0 نام دارد. این محصول متشکل از الیاف ترکیب های پنبه و پلی استر بازیافتی است که به یک ساختار اسکلتی چند بخشی تبدیل می شود و می توان از آن برای ساخت دیواره های مسطح یا منحنی سبز استفاده کرد. لایه های سطحی و زیرین این دیواره ها از منسوجات سه بعدی ساخته شده از بطری های پلاستیکی 100% بازیافتی ساخته می شوند. نسل جدید خاک های الیافی که در پایین این دیواره ها قرار می گیرند؛ با یک لایه نازک از غشای rPTFE (از بطری های پلاستیکی بازیافتی ساخته شده اند و تنظیم بهینه سطح آب را تضمین می کنند) پوشانده می شوند.

دیگر محصولی که موسسه تحقیقات نساجی تایوان به خاطر آن موفق به کسب جایزه شده است؛ TTRI’s Dual Membrane نام دارد. این محصول در ابتدا به منظور رفع مشکل نشت نفت به اقیانوس ها طراحی شد. این غشاء هنگامی که سطح نفت نسبت به آب بیشتر باشد؛ خواص چربی دوستی و آبگریزی از خود نشان می دهد، و نفت را فیلتر می کند. وقتی آب بیشتر از روغن باشد؛ دارای خاصیت آب دوستی و ضد چربی است، و آب را فیلتر می کند. غشاء به سرعت نفت را در لایه داخلی خود جمع می کند و سپس آب دریا را به اقیانوس باز می گرداند. در ضمن می توان از ویژگی های آن در طراحی ملزومات تمیزکاری، کاربردهای خود تمیز شونده و سایر محصولات خانگی مرتبط استفاده نمود.

با فناوری فعلی تولید نخ طلا، می توان از یک گرم طلای خالص، نخی طلایی با طول 165 متر و عرض 0.002 میلیمتر تولید کرد. اما در TTRI’s Golden Fiber از فناوری برونپاشی استفاده می گردد تا از یک گرم طلای خالص، الیاف طلایی به طول 1500 میلی متر تولید کرد. این روند علاوه بر کاهش هزینه تولید، هیچ نیازی به آب ندارد و می توان از آن در فرآیندهای تولید انبوه استفاده کرد. پارچه های به دست آمده از این روش، کاملاً قابل شستشو و نرم هستند.

جوهر کاربردی Digital Tex دیگر محصولی است که TTRI آن را تولید نموده است. این جوهر هم ضد آب است و هم خاصیت جذب موئینگی دارد. این دو عملکرد متضاد نقش مهمی در طراحی لباس های ورزشی عرق آور دارند. این جوهر به طور ویژه برای سفارشی سازی مجموعه های کوچک و چند سبکی مناسب است. جوهر کاربردی Digital Tex باعث صرفه جویی در مصرف آب و کاهش میزان استفاده از مواد شیمیایی می شود، و می توان آن را روی پارچه های یکدست (ساخته شده با یک نوع الیاف) اعمال کرد.

منبع: Innovation in Textiles

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید