پنبه سوپیما چیست؟

جامه پوش: محصولات تولید شده با پنبه همچون پنبه سوپیما به معنای واقعی کلمه در تار و پود زندگی ما بافته شده اند. بسیاری از وسایل شخصی و خانگی ما با پنبه ساخته می شوند. پنبه یکی از محصولات کشاورزی پیشرو در جهان محسوب می شود؛ زیرا هم فراوان است و هم می توان آن را به صورت اقتصادی تولید کرد.

الی ویتنی (Eli Whitney)، مخترع آمریکایی که به دلیل اختراع دستگاه پنبه پاک کنی معروف است، می گوید: «هیچ وقت فکر نمی کردم دستگاه پنبه پاک کنی من تاریخ را تغییر دهد». با این حال این دستگاه واقعاً تاریخ را تغییر داد؛ زیرا پنبه در حال حاضر پرکاربردترین الیاف طبیعی در سراسر جهان است و به طور متوسط حدود ۲۵% از کل الیاف طبیعی جهان را شامل می شود.

طبق آمار وزارت کشاورزی ایالات متحده در سال ۲۰۱۹، حدود ۲۰.۱ میلیون عدل پنبه در این کشور تولید شده است. صنعت ایالات متحده سالانه بیش از ۲۱ میلیارد دلار محصولات مختلف پنبه ای تولید می کند. این ماده در طیف گسترده ای از محصولات از تی شرت، پیراهن، جوراب و محصولات بهداشتی زنانه گرفته تا کالاهای خواب، دستمال های مرطوب کننده و پوشک بچه مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید پوشاک با مواد طبیعی در مقایسه با مواد مصنوعی، مزایای بسیار زیادی دارد. زیرا پنبه جاذب رطوبت، ضد حساسیت و با دوام است و برای هر شرایط آب و هوایی مناسب می باشد. در ضمن به دلیل اینکه طبیعی است؛ لذا سمیت کمتری نسبت به الیاف مصنوعی دارد و به خاطر کاملاً قابل تنفس بودن، راحت است.

اما در میان انواع پنبه، سوپیما یکی از برترین هاست.

سوپیما ترکیبی از کلمات Superior (برتر) و Pima (پیما) است. پنبه سوپیما یک ماده درجه یک است که دارای الیاف فوق العاده بلند و بادوام می باشد. این ماده دارای علامت تجاری از سوی انجمن آمریکایی سوپیما است؛ این گواهینامه نشان می دهد که این محصول 100% خالص بوده و در ایالات متحده پرورش یافته است. در ضمن محصولات ساخته شده از این پنبه، باید از طریق زنجیره تامین دارای مجوز تهیه شوند. پنبه سوپیما کمتر از 3% از پنبه رشد یافته در ایالات متحده را به خود اختصاص می دهد.

ویژگی های پنبه سوپیما:

استحکام و دوام استحکام

پنبه سوپیما دو برابر پنبه معمولی است. این پنبه به دلیل داشتن الیاف بلندتر در مقابل پرز دادن، پارگی و گسیختگی مقاوم است. به همین دلیل محصولات ساخته شده با آن انعطاف پذیرتر هستند و برای مدتی طولانی فرم خود را حفظ می کنند.

نرمی

طول الیاف پنبه سوپیما حدود ۱.۵ اینچ است که ۵۰% بیشتر از طول یک اینچی پنبه های معمولی است. افزایش طول این الیاف باعث نرمی و صافی بیشتر آنها می شود. در ضمن الیاف پنبه سوپیما به همین دلیل در برابر پرز دادن مقاوم هستند.

حفظ رنگ

الیاف پنبه سوپیما بهتر از پنبه های معمولی رنگ را جذب می کنند؛ در نتیجه رنگ این پارچه ها سیرتر، ماندگارتر و سرزنده تر است. امروزه برندهای پیشرو از کیفیت ممتاز پنبه سوپیما برای تولید محصولات باکیفیت و محبوب در سراسر جهان استفاده می کنند. برندهای Banana Republic، Casper، Christy، Levi’s، Macy’s و بسیاری دیگر از جمله مصرف کنندگان عمده پنبه سوپیما هستند.

پنبه سوپیما در کجا رشد می کند؟

پنبه سوپیما فقط در ایالت های کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیکو و تگزاس آمریکا پرورش می یابد. این گیاه در حدود ۵۰۰ مزرعه خانوادگی که نسل به نسل دست به دست شده اند رشد می یابد؛ خاک، منابع آبی و تغذیه گیاهان پنبه سوپیما در این مزارع به شدت تحت کنترل است.

تولید پنبه سوپیما زمانی آغاز می شود که غوزه های پنبه توسط استریپرهای بزرگ از مزارع پنبه برداشت می گردند. برای برداشت پنبه سوپیما بیشتر از پنبه ‌چین های ساخت برندهای John Deere و Case IH استفاده می گردد. در مرحله بعد پنبه های برداشت شده وارد دستگاه پنبه پاک کنی می شوند، و در آنجا آلودگی ها، ساقه ها و برگ های گیاه پاک شده، و از الیاف و دانه های پنبه جدا می گردند. سپس الیاف پنبه به صورت عدلی فشرده شده و به کارخانه های نساجی انتقال می یابند و در آنجا به پارچه تبدیل می شوند.

پارچه سوپیما چگونه به نظر می آید؟

پارچه های ساخته شده با پنبه سوپیما بسیار صاف هستند و ابریشمی به نظر می آیند. آنها به دلیل الیاف بلندشان، فوق العاده نرم و قابل تنفس هستند. در ضمن رنگ قوی تری دارند، دارای ثبات رنگی بالایی هستند و نگهداری از آنها بسیار آسان است. در واقع پارچه های ساخته شده با پنبه سوپیما جزء نرمترین و بادوام ترین پارچه ها هستند.

به طور کلی پارچه های ساخته شده از پنبه سوپیما با وجود اینکه از الیاف بلندتر و محکم تر ساخته می شوند؛ اما ممکن است مانند پارچه های دیگر چروک گردند. اما امروزه بسیاری از پارچه های سوپیما از جمله پیراهن ها و ملحفه ها با روکش های مقاوم در برابر چروک یا بدون نیاز به اتو پرداخت می شوند. از اینرو در برخی از موارد تنها به اتوی جزئی نیاز دارند. در هر صورت شیوه مراقبت از پارچه به ساختار واقعی آن بستگی دارد؛ بنابراین باید برای مراقبت از محصول از برچسب مراقبتی آن کمک گرفت.

پایداری پنبه سوپیما

پنبه سوپیما 100% پایدار به شمار می آید؛ زیرا کاملاً مسئولانه، و با استفاده از فرآیندهای حساس به محیط زیست و منابع شفاف و قابل ردیابی پرورش می یابد. تولید کنندگان پنبه سوپیما از تراکتورهای مجهز به GPS برای کاشت و برداشت آن استفاده می کنند؛ در ضمن آنها از فناوری های ماهواره ای و سایر پیشرفت های تکنولوژی برای نظارت بر خاک استفاده می کنند تا مطمئن شوند که بهترین پنبه جهان را پرورش می دهند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید