پشم ایران در صنعت نساجی بازار مناسبی ندارد

جامه پوش: پشم های تولید شده در شمال شرق کشور، منطقه خراسان و سمنان، به علت ضخامت، رنگی بودن، طوال الیاف کوتاه، زیاد بودن تعداد ژار(خرمو) و شکنندگی الیاف عملا در صنعت نساجی بازار پسندی مناسبی ندارد و باید غیر از بازار نساجی مورد استفاده قرار گیرد.

علمی محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی خراسان شمالی گفت: این مرکز با همکاری موسسه علوم دامی برای اینکه پشم را از حالت سنتی و بازاری خود خارج کند، بر روی زنجیره ارزش پشم در حال بررسی و کار کردن است.

علمی با اشاره به اینکه به طور میانگین هر راس گوسفند در طول سال یک تا یک کیلو و ۳۰۰ گرم پشم تولید می کند، ادامه داد: در دنیا پشم ایران، پشم درجه چهار محسوب می شود و نکته مثبت موجود در پشم ایران، مسئله رنگ پذیری آن است و همین امر موجب شفافیت بالای فرش ایران و نازک الیاف بودن آن شده است.

این محقق مرکز تحقیقات در ادامه با تاکید بر اینکه لانونین(چربی پشم) یکی از مهمترین محصولات موجود در پشم است، گفت: بزرگترین برندهای لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی، در صنایع مهمات سازی برای چسباندن باروت ها، تولید لباس های ورزشی و آتش نشانی، تولید داروهای درمان سرطان پستان از لانونین(چربی پشم) استفاده می شود.

وی افزود: پشم در ایران تولید می شود اما تنها از این محصول برای تولید لحاف، تشک و فرش استفاده می کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر پشم رنگی بلااستفاده است، افزود: برای اینکه بازار جدیدی را برای این نوع از پشم ایجاد کنیم در حال تولید کودهای بیولوژیک با استفاده از این نوع پشم ها هستیم.

علمی با تصریح بر اینکه پشم منطقه ما تبدیل به یک پشم دورریز شده است، ادامه داد: در همین راستا با توجه به خاصیت های پشم از جمله جاذب رطوبت بودن، خواص ضدمیکروبی و خاصیت عایق داشتن بر روی تولید کودهای بیولوژیک با استفاده از آن کار کردیم که هنوز این کود به مرحله تجاری نرسیده است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید