وام 6 درصدی ترکیه به تولید کنندگان پوشاک

جامه پوش: تولید کنندگان پوشاک می‌گویند دولت به ما تسهیلات 20 درصد می‌دهد در حالی که کشور ترکیه به تولید کنندگان پوشاک وام 6 درصدی طولانی مدت می‌دهد.

دومین جلسه ” کارگروه پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از تولید” در اتحادیه پوشاک تهران با حضور ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه و جمعی دیگر از فعالان و کارآفرینان این صنف برگزار شد.

حسین طهمورثی تولیدکننده لباس عروس با اشاره به وضعیت بازار پوشاک بعد از کرونا گفت: گسترش ویروس کرونا باعث شد تا بخش زیادی از فعالیت‌های ما تعطیل شود و تولیدات ما نیز چون تابع برگزاری مراسم‌هاست بیشتر آسیب دید.

وی ادامه داد: با توجه به نیاز کشور ما گرایش شغلی خود را تغییر دادیم و به سمت تولید ماسک روی آوردیم و بعد از کسب مجوزهای لازم داخلی و خارجی توانستیم تولید ماسک استاندارد را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه به صورت غیرمستقیم و مستقیم 40 نفر شاغل در کارگاه وی فعالیت می‌کنند افزود: متاسفانه به رغم تاکید مقام معظم رهبری در مساله اقتصاد و تولید و حتی نامگذاری امسال به عنوان سال تولید مانع‌زدایی ها و پشتیبانی‌ها شاهد هستیم دولت آن گونه که باید به تولید اهمیت نمی‌دهد. مانع زدایی یعنی اینکه من تولید کننده بتوانم به راحتی مواد اولیه خود را تهیه کنم اما این اتفاق هم اکنون امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد : عدم ارائه تسهیلات بانکی، عدم اختصاص یک شهرک صنعتی به صنف پوشاک از جمله موانع جدی تولید است. دولت آینده نباید به دادن وعده‌های زیاد اکتفا کند بلکه فقط از چند وعده‌ای که می‌دهد سه یا چهار مورد آن را عمل کند وضع تولید بسیار بهتر خواهد شد امروز بسیاری از تولیدکنندگان از عملکرد دولت قبلی ناامید هستند و احساس می‌کنند هشت سال از عمرشان به بطالت گذشته است و اگر پولی که ما برای تولید هزینه کردیم را در بانک نگه می‌داشتیم و در خانه می‌نشستیم موجودی ریالی ما امروز ده‌ها برابر شده بود.

حسن منیعی یکی دیگر از تولیدکنندگان پوشاک زنانه نیز با اشاره به مشکلات تولید در سال گذشته گفت: هم اکنون 35 نفر به عنوان کارگر در کارگاه ما کار می‌کنند و هیچ گونه حمایتی از ما نشده است و سرمایه ما متاسفانه یک شبه یک سوم شده است و اگر من به جای آنکه سرمایه خود را به جای تولید پوشاک در بخش مسکن و یا دلالی سرمایه‌گذاری می‌کردم وضعیت بهتر از این بود.

وی ادامه داد: متاسفانه نه تنها بانک‌ها و ادارات حمایتی از تولید نمی‌کنند بلکه بروکراسی اداری نیز دست و پای بسیاری از تولیدکنندگان را بسته و ما هر خواسته‌ای داریم باید در سیستم اداری گرفتار شویم. برای تولید اصلا نیاز نیست که دولت به تولیدکنندگان وام بدهد بلکه می‌تواند با تخفیفاتی در بیمه، مالیات، کمک خوبی به تولیدکنندگان بکند. اگر 10 درصد حق بیمه را کاهش بدهد ما می‌توانیم پرسنل خود را دو برابر بکنیم.

وی افزود: کمبود مواد اولیه و عدم واردات مشکل اصلی امروز ماست و حتی مواد اولیه‌ای که می‌خریم در گمرک باقی می‌ماند.

احسان داودی تولیدکننده و فروشنده مانتو با اشاره به وضعیت تولید گفت: متاسفانه در سه سال اخیر افزایش قیمت دلار و گسترش ویروس کرونا باعث شده تا مشکلات ما چند برابر شود و از سویی دیگر گروهی از دلالان نیز حباب قیمتی مواد اولیه ایجاد می‌کنند و با پایین آمدن قدرت خرید مردم میزان فروش کالاهای ما نیز کاهش پیدا کرده و اگر تصمیم قاطعی برای این مشکلات گرفته نشود این شغل نفس‌های آخر خود را می کشد.

وی ادامه داد: مواد اولیه بسیار گران شده به طور مثال لایه لباس که ما تا چند وقت پیش 150 هزار تومان می‌خریدیم هم اکنون به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرده و همه قیمت‌ها هفت الی 10 برابر شده است اما قیمت‌های کالاهای پوشاک دو برابر شده است و نسبت به کالاهای دیگر هنوز افزایش زیادی نداشته است و همه تولیدکنندگان فقط توانسته‌اند چراغ خود را روشن نگه دارند و زنده بمانند.

داودی اظهار داشت: در سخنان مسئولان همیشه حرف از حمایت از تولید می‌شود اما وقتی صحبت از ارائه تسهیلات می‌شود وام‌های خوبی به ما داده نمی‌شود و ما شاهد هستیم که وام 20 درصدی به ما می‌دهند که برای ما سودی ندارد در حالی که در ترکیه به تولیدکننده وام شش درصدی می‌دهند. اگر ما بتوانیم مواد اولیه را با قیمت خوبی وارد کنیم که قیمت نهایی اجناسمان ارزان‌تر بشود و بتوانیم صادرات کنیم بسیار کار بزرگی کردیم.

محمد قاضی‌زاده تولیدکننده پوشاک نیز اظهار داشت: حدود 27 سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنم و بیش از 22 نمایشگاه داخلی و خارجی را حضور داشتم ما دو مشکل عمده داریم.

وی ادامه داد: پوشاکی که در کشور ما تولید می‌شود استاندارد بالایی دارد و برای صادرات ارزشمند است اما متاسفانه توجهی به آن نمی‌شود از سوی دیگر به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم به راحتی مبادلات ارزی و مالی داشته باشیم مجبوریم از واسطه استفاده کنیم و وقتی واسطه به میان آید همه چیز دگرگون می‌شود.

وی افزود: در یکی از نمایشگاه‌ها کشور ارمنستان نمایندگی داشت و به راحتی غرفه داشت و محصولات خود را می‌فروخت اما به دلیل تحریم‌ها چون نمی‌توانیم غرفه‌ها را تکمیل کنیم نتوانستیم در نمایشگاه شرکت کنیم و علت آن نبود رابطه بانکی است.

قاضی‌زاده اظهار داشت: در بازار داخلی نیز تا زمانی که دسترسی به مواد اولیه داشتیم و قیمت‌ها نوسان نداشت وضع خوب بود اما زمانی که مواد اولیه گران شد و دستمزدها مناسب بود و هزینه‌های انرژی نیز پایین بود وضع ما مناسب بود ولی امروز این گونه نیست.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران پس از گفتگو با اعضاء حاضر و با تشکر از حضور آنان بر لزوم تعامل بیشتر اعضاء صنف در درون و بیرون اتحادیه تأکید نمود و اظهار داشت: ‌می‌توان از دغدغه اعضاء در امر مالیات و حق بیمه گفت که کارآفرینان این صنف با آن روبه‌رو هستند چراکه معتقدند با توجه به اینکه در سال ۹۹ وضعیت بازار در همه صنوف به خصوص صنف پوشاک بی‌رونق بوده و ما حتی شاهد یک رکود سراسری در بازار پوشاک بودیم که علت آن نیز گسترش ویروس کرونا و تعطیلی‌ها بود، توقع داریم دولت در بحث مالیات مخصوصاً برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تسهیلات و تخفیفاتی را در سالی که به نام پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از تولید است، در نظر بگیرد.

وی افزود:شرایط فروشندگان پوشاک نیز همچون تولیدکنندگان ضعیف و غیرقابل قبول است؛تولیدکنندگان و فروشندگان وضعیت نابسامانی داشته‌اند و عملا در عسر و حرج بودند و می بایست از پرداخت مالیات معاف شوند و یا خوداظهاری آنان پذیرفته گردد.

شیرازی اظهار داشت:گرچه مشکل مواد اولیه، مسأله لاینحل صنعت پوشاک است؛ تولیدکنندگان پوشاک به اتفاق اعتقاد دارند که دولت باید واردات مواد اولیه و خام را از انحصار خارج کند، از نظر ما ورود هرگونه پارچه از تخت تا گردبافت باید کاملا آزاد باشد تا هر کسی که نیاز دارد بتواند ثبت سفارش کرده و پارچه خود را وارد نماید چراکه رگ حیاتی تولید، مواد اولیه است.

شیرازی با اشاره به مشکلات بیمه و تأمین اجتماعی بیان داشت: دولت باید برای سهم کارفرما در بخش بیمه فکری اساسی و یک راهکار مهم ارائه نماید. امروز هر چند دستمزدها افزایش پیدا کرده اما معتقدیم کارگران با همین دستمزد نیز نمی‌توانند گذران زندگی کنند ولی این مسئله منافاتی با اعتراض کارفرمایان نسبت به حق بیمه ها ندارد، چرا باید کارفرما ۳۰ درصد حقوق یک کارگر را به عنوان بیمه پرداخت نماید و امروز کارفرمایان در پوشاک برای کمک به کارگران هم سهم ۷ درصدی را پرداخت میکنند و هم سهم ۲۳ درصدی را و همین مسئله باعث شده تا کارفرمایان در جذب کارگران دستشان بسته باشد و محتاط‌تر عمل کنند که قطعاً به اشتغال ضربه وارد می‌کند.

در دومین جلسه ” کارگروه پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از تولید ” محمد قاضی‌زاده،‌ پیمان پاکزاد، حسن منیعی، حسین طهمورسی، محمد کوشکی، احسان داودی و حسین شمسائی به عنوان کارآفرینان موفق این صنف حضور داشتند.

منبع: ایلنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید