آثار هنرمندان عضو اکو در فرهنگسرای نیاوران

طراحی ویژه لباس الهام گرفته از ایرانیان باستان برای نخستین بار رونمایی می شود

جامه پوش: در دومین جشنواره نخ و نگاره در بخش طراحی لباس، هنرمندان کشورهای عضو اکو نیز حضور خواهند داشت. این هنرمندان از کشورهای تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان همراه این جشنواره خواهند بود. ۳۰ اثر فاخر از هنرمندان عضو اکو در نمایشگاه در معرض دید خواهد بود.

این نمایشگاه رویدادی است با رویکردی متفاوت نسبت به سال گذشته و نگاهی بین‌المللی با تاکید بر دوخت‌های سنتی معاصر و پیوند آن با طراحی لباس. تلاش شده است علاوه بر شناسایی و تعامل بین هنرمندان کشورهای عضو اکو بر دو اصل حفظ اصالت و حفظ محیط زیست تاکیدشود.

هدف از برگزاری نمایشگاه نیز حفظ و احیای هنرهای سنتی، تعامل میان هنرمندان عضو کشورهای اکو و ایجاد زنجیره لباس اقوام، برگزاری نمایشگاه نخ و نگاره در کشورهای عضو و نمایش هنر و آشنایی بیشتر فرهنگ کشورها به هنرمندان کشورهای مجاور است.

این نمایشگاه علاوه بر ارائه آثار منتخبان، آثار نفیس و بی بدیل سوزن دوزی از چند مجموعه دار و آثار اساتید نیز به نمایش گذاشته می‌شود و طراحی ویژه لباس الهام گرفته از ایرانیان باستان برای نخستین بار رونمایی خواهد شد.

داوری دومین جشنواره نخ و نگاره با تاکید بر حضور بخش خصوصی در اقتصاد هنر و با اشاره به رقابت ۸۷۰ اثر از هنرمندان برگزار شد. در این دوره شاهد حضور ۳۲۸ شرکت کننده بودیم که ۲۱۹ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی و ۱۰۹ هنرمند در زمینه طراحی لباس نسبت به ارسال آثار اقدام کرده بودند.

در مجموع هنرمندان ۸۷۰ اثر را به صورت تصویر در مرحله اول به سایت جشنواره ارسال کردند و در داوری بخش اول که به صورت مجازی برگزار شد، ۱۸۱ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی با تعداد ۳۹۷ اثر و ۸۰ هنرمند در طراحی لباس با تعداد ۱۰۴ اثر مورد قبول هیئت داوران واقع شدند و رای مثبت داوران را دریافت کردند. به بیان دیگر در مجموع ۲۶۱ هنرمند و ۵۰۱ اثر وارد مرحله دوم شدند.

در داوری بخش دوم ۱۵۱ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی و ۶۹ هنرمند در بخش طراحی لباس پذیرفته شدند و تعداد ۳۵۷ اثر در دوخت‌های سنتی و ۹۳ اثر در بخش طراحی لباس به نمایشگاه راه یافتند. دوره اول این نمایشگاه در سطح کشور در فرهنگسرای نیاوران برگزار گردیده است.

دومین رویداد نخ و نگاره از ۱۹ تا ۳۰ شهریورماه در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برپاست. علاقمندان می‎توانند جهت بازدید از این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۸ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند. رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا جهت بازدید الزامی است.

منبع: فرهنگسرای نیاوران

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید