همکاری ناسا و بخش خصوصی برای تولید لباس فضانوردان

ناسا به تازگی اعلام کرده است که برای تهیه لباس فضانوردان با بخش خصوصی همکاری خواهد کرد.

لباس فضانوردان یکی از حساس ترین بخش های فعالیت ناسا برای پروژه هایی است که انسان از اتمسفر زمین خارج می شود.

در فراخوانی که هفته‌ی گذشته منتشر شد ناسا اعلام کرد که به دنبال دیدگاه بخش فضایی درباره‌ی استراتژی به‌روز شده‌ی خود برای همکاری با شرکای تجاری در فضاست. ناسا در این استراتژی جدید به دنبال همکاری بیشتر با شرکای تجاری به منظور توسعه، ساخت و نگهداری فناوری راهپیمایی‌های فضایی یا فعالیت‌های برون‌ایستگاهی (EVAs) از جمله لباس فضانوردی است.

طبق این استراتژی جدید، آژانس فضایی آمریکا رویکرد فعالیت و کاوش خارج از وسیله‌ی نقلیه (xEVA) را به مدلی تغییر می‌دهد که بر اساس آن، به جای ساخت لباس فضایی طبق روند سنتی، آن را از از شرکای تجاری می‌خرد. این یعنی ناسا برای تولید لباس فضایی و سخت‌افزارهای مرتبط به دنبال فضای تجاری خواهد بود و در مأموریت‌های خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی و ماه در قالب برنامه‌ی آرتمیس که هدف آن بازگرداندن انسان به سطح ماه تا سال ۲۰۲۴ است، از این روش استفاده خواهد کرد.

در حالی که ناسا در حال پیشرفت و همکاری با شرکت‌های تجاری فضایی خواهد بود، اما همچنان به توسعه‌ی سیستم فعالیت‌های برون‌ایستگاهی خود هم ادامه می‌دهد. ازجمله لباس فضایی نسل بعدی با نام xEMU که با درنظر گرفتن نیازهای فضانوردان پروژه آرتمیس طراحی شده است.

«کریس هانسن» (Chris Hansen) مدیر دفتر فعالیت‌های راهپیمایی فضایی ناسا در هوستون گفت: «تیم ما طی چند دهه‌ی گذشته دانشی باورنکردنی در خصوص راهپیمایی فضایی و فعالیت لباس فضایی به‌دست آورده و به‌طور گسترده محیط‌های منحصربه‌فردی را که فضانوردان ما برای کار نیاز خواهند داشت، مورد مطالعه قرار داده است. امیدواریم که این ویژگی را با هوشمندی بخش خصوصی همراه کنیم تا یک یک فناوری جامع را برای فعالیت‌های برون‌ایستگاهی (EVA) فراهم نماییم.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید