همکاری طراح مشهور لباس و کمپانی خودروسازی مینی

جامه پوش: یک سال قبل بود که یک خبر جالب توجه در دنیا منتشر شد؛ پل اسمیت طراح مشهور جهان مد و لباس و کمپانی مینی که ما آن را در ایران با نام مینی ماینر ( یکی از محصولات شرکت مینی که به ایران قبل از انقلاب وارد شد) می شناسیم برای یک همکاری مشترک به توافق رسیده اند.

اما پرسش اصلی این بود که چه وجه مشترکی میان یک خودروساز و یک طراح حوزه پوشاک و اکسسوری وجود دارد؟ پاسخ این پرسش محیط زیست پایدار بود.

در واقع محصول مشترک این کمپانی و پل اسمیت، یک خودرو خاص است که در بخش های مختلفی از آن از مواد بازیافتی یا استفاده کمتر از محصولاتی است که به محیط زیست آسیب می رسانند.

کانسپت مینی که براساس مینی الکتریکی ساخته شده، ایده‌های خودروساز انگلیسی را برای حفظ محیط زیست در تولید مدل‌های آینده‌اش نمایش می‌دهد.

نام این کانسپت استریپ است که در زبان انگلیسی به معنی برهنه شدن است اما نگران نباشید معنی این برهنه شدن کمی متفاوت است. در واقع با استفاده کمتر از مواد آسیب زننده به محیط زیست، شما بخش های مختلف این خودرو را که عموما مرسوم نیست خواهید دید. ظاهر ماشین در نگاه اول با مدل کنونی مینی تفاوت چندانی ندارد، اما همه بخش‌های آن با تمرکز بر سادگی و حفظ محیط زیست از نو بازسازی شده است.


در بازسازی ماشین قطعات و بخش‌های غیرضروری کنار گذاشته شده است. ماشین رنگ نشده و تنها لایه‌ای شفاف برای جلوگیری از پوسیدگی روی بدنه فولادی کشیده شده است. جلوپنجره، دور گل‌گیر و قالپاق‌ها از پلاستیک بازیافتی ساخته شده و داشبورد هم به جای پلاستیک با چوب‌پنبه بازیافتی پوشانده شده است.

درهای ماشین روکش ندارد و پیچ و مهره‌های ماشین را می‌توان دید. پل اسمیت می‌گوید به این ترتیب علاوه بر صرفه‌جویی در مواد اولیه، بازیافت ماشین در پایان عمرش آسان‌تر است. طراح لباس انگلیسی با همین تفکر دستگیره‌هایی با طناب بافته و برای روکش صندلی و زیرپایی‌ها هم از پلاستیک‌های دور ریخته شده استفاده کرده است.

برخلاف اکثر ماشین‌های امروز، استریپ نمایشگر دیجیتال ندارد و فقط جایی برای قرار دادن تلفن همراه روی داشبورد در نظر گرفته شده است. راننده از طریق برنامه‌هایی که در تلفنش نصب می‌شود می‌تواند بخش‌های مختلف ماشین را کنترل کند. اگرچه ایده‌های به‌کار گرفته شده در این کانسپت تا حدی بزرگنمایی به نظر می‌رسد،‌ اما مینی می‌گوید با این کار روش‌هایی را یاد گرفته که با آنها محیط زیست را کمتر آلوده خواهد کرد. کارخانه انگلیسی اعلام کرده که این روش‌ها را به مرور در مدل‌های آینده خود به استفاده خواهد کرد.

پل اسمیت در مورد این پروژه گفته بود: کلید اصلی بسیاری از نمادین ترین نمونه های طراحی ، سادگی است. تفکر در مد مشابه است. از نظر پل اسمیت ، و از نظر MINI ، پایداری در محیط زیست همیشه یک روش طبیعی برای نزدیک شدن به مسائل بوده است، حتی قبل از این که این کلمه بر سر زبان ها بیاید. ما همیشه به دنبال رویکردی مسئولانه نسبت به محیط زیست و شرایط تولید بوده ایم. استفاده از بسته بندی های بازیافتی ، کاهش ضایعات پارچه و تأمین انرژی مغازه های ما با منابع انرژی تجدیدپذیر تنها چند مورد از اقدامات ما است و ما دائماً در حال بررسی راه هایی هستیم که به ما کمک می کند در این راه بیشتر در خدمت محیط زیست باشیم.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید