نخستین سری زیپ تولید شده با نایلون بازیافتی

جامه پوش: شرکت وای ‌کی ‌کی که در زمینه تولید اکسسوری لباس فعالیت می کند؛ جدیداً مجموعه ای که شامل دو زیپ و یک دکمه ساخته شده از نایلون بازیافتی ایکانیل (Econyl) می باشد را معرفی کرده است. این مجموعه پایدار که توسط تولید کننده الیاف مصنوعی Aquafil SpA و با همکاری Itochu Corporation (مستقر در توکیو) عرضه می شود، از زباله های نایلونی جمع آوری گردیده از سراسر جهان ساخته شده اند.

برخی از بزرگترین منابع این زباله ها عبارتند از: پلاستیک های صنعتی، ضایعات پارچه، تورهای ماهیگیری (از بخش آبزی پروری) و فرش های قدیمی. این شرکت در سال 2020 خط بازیافت فرش Aquafil را راه اندازی کرد که وظیفه این بخش بازاریابی و فرآوری فرش ها و قالیچه ها پس از مصرف به منظور تولید ایکانیل است. این شرکت قبلاً گزارش داده بود که تاسیسات آن، ظرفیت جمع آوری و تصفیه 36 میلیون پوند فرش را در سال دارد که به شدت بر حجم جریان زباله تاثیر می گذارد.

مجموعه جدید وای‌ کی‌‍ کی دارای زیپ پلاستیکی Vislon Natulon، زیپ فلزی برس خورده Excella Natulon و دکمه تلفیقی به لباس های نایلونی است. تمام اینها با نایلون ایکانیل ساخته می شوند که می توان آن را بدون افت کیفیت بازیافت کرد.

بیشتر بخوانید:

هیتوشی یاماگوچی (Hitoshi Yamaguchi)، رئیس شعبه ایتالیا شرکت وای‌ کی ‌کی می گوید: «از نظر وای ‌کی‌ کی مد چرخه ای یک سیستم احیاء کننده است که در آن لباس ها تا زمانیکه حداکثر ارزششان را حفظ کنند در گردش هستند، و سپس به صورت سالم و پاک به بیوسفر باز می گردند. ما نه تنها می خواهیم روند استفاده از مواد خام را بهینه کنیم و استفاده از مواد بازیافتی را افزایش دهیم؛ بلکه سعی داریم درک و شناخت بهتری از پایان عمر لباس ها پیدا نماییم و کاری کنیم که محصولات ما به راحتی قابل بازیافت باشند».

این مجموعه در دامنه محصولات YKK’s Natulon جای می گیرد که از بطری های PET، الیاف کهنه و سایر بقایای پلی استری ساخته می شود. این تولید کننده در گزارش پایداری که در ماه دسامبر منتشر شد، اعلام کرد که 10000 زیپ Natulon به طول تقریبی 23 اینچ، به حدود 3600 بطری پلاستیکی بازیافتی جان دوباره بخشیده اند. فروش زیپ Natulon توسط شرکت وای ‌کی‌ کی در سال 2021 حدود 88% افزایش یافته است که نشان از اثربخشی و کارآیی بالای آن دارد. این شرکت با نگاهی به آینده قصد دارد، نرخ بازیافت ضایعات خود را به 90% برساند و تا سال 2030 به طور کامل از مواد منسوج پایدار استفاده کند.

یاماگوچی می گوید: «ما به عنوان بخش کوچکی از زنجیره تامین قویاً معتقدیم که اقتصاد چرخه ای، کلید خلق پایداری است. در ضمن در کنار آن قصد داریم با کیفیت ترین بست ها و زیپ های بازیافتی و قابل بازیافت را طراحی کنیم».

این اقلام جزئی از مجموعه بهار و تابستان وای ‌کی ‌کی در سال ۲۰۲۳ هستند و در بازار اروپا عرضه خواهند شد.

منبع: YKK

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید