نحوه شستشوی الیاف کشمیر

جامه پوش: اگر آنقدر خوش شانس هستید که صاحب یک لباس کشمیر یا ترمه شده اید؛ حتماً می دانید که چه لباس لوکسی گیرتان آمده است. لباس های کشمیر فوق العاده نرم و دلپذیر هستند و حالت ابریشمی خاصی دارند. در واقع آنها از کرک های نرم و ظریف زیرین پشم گوسفندان ساخته می شوند.

با وجود اینکه لباس های کشمیر، شما را در تمام طول زمستان گرم نگه می دارند؛ اما معمولاً تمیز نگهداشتن شان مشکل است. اگر مراقب نباشید؛ لباس کشمیر بعد از شسته شدن به حالت درهم پیچیده، تغییر شکل داده و کش دار در می آید. پس بهتر است با ما همراه شوید؛ چون در این مطلب به شما می گوییم که چگونه لباس های کشمیر خود را بشویید تا مدت بیشتری دوام بیاورند.

نحوه شستشوی لباس کشمیر با دست

آنچه برای شستشوی لباس کشمیر با دست نیاز دارید:

  • یک تشت یا سینک ظرفشویی کم عمق
  • مایع لباسشویی ملایم (بهتر است قلیایی باشد)
  • یک حوله سفید تمیز
  • یک بند رخت تاشو مشبک

دستورالعمل ها انجام این کار به صورت زیر است:

۱- آماده نمودن تشت

شستشو سینک ظرفشویی یا تشت را با آب با دمای ۸۵ درجه فارنهایت پر کنید. به ازای هر گالن آب، حدود یک قاشق چای خوری مایع لباسشویی را به آن بیافزایید. با دست آب را هم بزنید تا مواد شوینده به صورت مساوی در تمام قسمت های آن پخش شوند.

نکته : اگر آب بیش از حد داغ باشد؛ ممکن است لباس رنگ پس بدهد. اگر آب خیلی سرد باشد؛ لکه ها از بین نمی روند. پس بهتر است آب نه سرد و نه گرم، و اصطلاحاً ولرم باشد.

۲- شستشو لباس ها (آغاز کار با لباس های روشن)

لباس های کشمیر خود را به تفکیک رنگ، از رنگ روشن به رنگ تیره مرتب کنید. اگر احساس می کنید لباس هایتان رنگ پس می دهند و یا اینکه کمرنگ می شوند؛ بهتر است کارتان را با لباس های روشن شروع نمایید.

نخستین لباس را داخل سینک ظرفشویی یا تشت قرار دهید. لباس را به آرامی و به صورت دایره ای در آب بچرخانید. لباس را نکشید، کش نیاورید و یا مالش ندهید. در این صورت ممکن است شکل لباس تغییر کرده و خراب شود.

این کار را بسته به میزان کثیفی لباس ها، دو تا پنج دقیقه ادامه دهید. هر چه بیشتر این کار را پیش ببرید؛ چرک و کثیفی بیشتری از لباس ها خارج می شوند. اما احتمال کمرنگ شدن یا رنگ پس دادن لباس هم افزایش می یابد. بنابراین اگر لباس شما چندان کثیف نیست؛ تنها چند دقیقه این کار کفایت می کند.

۳- آبکشی برای خارج شدن مواد شوینده اضافی

آب تشت را خالی کرده و دوباره آن را با آب تمیز پر کنید؛ این بار دوباره لباس ها را داخل تشت قرار دهید. بگذارید چند دقیقه لباس های کشمیر داخل آب بمانند؛ آنقدر این کار را تکرار کنید تا تمام مواد شوینده از لباس خارج گردند. هرگز آب را مستقیماً روی لباس ها نریزید؛ زیرا ممکن است باعث کش آمدن پارچه لباس شود. بهتر است در این مرحله از آب سرد استفاده نمایید.

۴- گرفتن آب مازاد

لباس را رول کرده و به شکل یک توپ دربیاورید؛ سپس آن را به کناره سینک یا تشت فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. توجه داشته باشید که هرگز نباید لباس را بچلانید. تاثیر مخرب این کار بر روی لباس، حتی از شستشوی لباس با برنامه ظریف ماشین لباسشویی هم بیشتر است.

۵- خشک کردن با یک حوله

یک حوله سفید و تمیز را روی یک سطح صاف پهن کنید. مطمئن شوید که اندازه حوله با اندازه لباس متناسب است. لباس را روی حوله قرار دهید و آن را کاملاً صاف کنید تا بدون برجستگی و چین و چروک باشد. لباس و حوله را دور هم رول کنید؛ این کار را از قسمت بالای لباس آغاز نمایید. حوله را به آرامی، اما محکم دور لباس فشار دهید تا حوله آب اضافی آن را به خود جذب کند. وقتی حوله را باز کردید؛ ببینید که آیا کشمیر هنوز مرطوب است یا خیر. سپس این کار را با یک حوله خشک دیگر دوباره انجام دهید.

۶- خشک کردن نهایی

لباس را روی یک بند رخت تاشو مشبک آویزان کنید تا کاملاً خشک شود. این روال را برای هر یک از لباس های کشمیر تکرار کنید. همیشه در ابتدا کار خود را با لباس های رنگ روشن شروع نمایید.

نحوه شستشوی لباس کشمیر با ماشین لباسشویی

لباس های کشمیر را می توانید در ماشین لباسشویی هم بشویید. اما بهتر است آنها را با دست شستشو دهید تا کنترل بیشتری روی آنها داشته باشید. اما اگر عجله دارید؛ می توانید با رعایت نکاتی که در زیر ذکر می کنیم؛ لباس های کشمیر را با ماشین لباسشویی هم مورد شستشو قرار دهید. برای این کار به وسایل زیر نیازمندید:

  • ماشین لباسشویی که دارای برنامه مختص شستشوی لباس های ظریف و پشمی باشد
  • شوینده لباس های پشمی و کشمیر
  • کیسه شستشوی مشبک
  • بند رخت تاشو مشبک

دستورالعمل کار به قرار زیر است:

۱- تنظیم ماشین لباسشویی

مهم این است که ماشین لباسشویی را روی یک برنامه شستشوی مناسب تنظیم کنید. اگر ماشین لباسشویی شما دارای برنامه مختص شستشوی لباس های ظریف و پشمی است، یکی از آنها را برگزینید. اما بهتر است آن را روی برنامه مخصوص شستشوی لباس های پشمی تنظیم نمایید. دمای آب را روی آب سرد بگذارید تا لباس ها در حین شستشو کوچک نشوند، تغییر شکل ندهند یا کمرنگ نگردند. با توجه به نوع ماشین لباسشویی خود می توانید مواد شوینده را روی مستقیماً روی لباس ها بریزید یا اینکه آنها را به مخزن پخش کن شوینده ماشین لباسشویی اضافه کنید.

۲- آماده کردن لباس ها

فکر نکنید که می توانید لباس های کشمیر را مثل لباس های دیگر بی محابا در ماشین لباسشویی بیاندازید. آنها لباس های ظریفی هستند و باید با دقت از آنها مراقبت کرد. به همین دلیل باید آنها را داخل یک کیسه مشبک قرار دهید؛ با این کار لباس ها در هنگام شستشو محافظت می شوند. سپس این کیسه را داخل ماشین لباسشویی قرار داده و در آن را ببندید. در آخر آن را روشن کنید.

۳- خشک کردن

توجه داشته باشید که هرگز نباید لباس های کشمیر را در داخل دستگاه خشک ‌کن خشک کنید؛ آنها باید در معرض هوا خشک گردند. وقتی شستشوی لباس ها به پایان رسید؛ آنها را از ماشین لباسشویی خارج کرده و صاف جلوی آفتاب بگذارید تا خشک شوند. این جایی است که بند رخت تاشو مشبک به کمک شما می آید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید