میادین جهانی و نمایش هنر طراحان لباس

جامه پوش: باید میادین جهانی ورزشی را در مسیر نمایش هنر طراحان لباس جدی بگیریم و از این مسیر ظرفیت‌های طراحی لباس در ایران را به جهانیان معرفی کنیم.

مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ روز جمعه در ورزشگاه ملی پکن مشهور به «آشیانه پرنده» برگزار شد. در این رویداد جهانی که تا ۲۰ فوریه (اول اسفند) ادامه خواهد داشت، ۹۱ کشور شرکت کرده‌اند. تیم اسکی ایران نیز در مراسم رژه این المپیک زمستانی حضور یافت که این حضور و لباس ورزشکاران ایرانی نقطه‌نظراتی را از سوی طراحان لباس به دنبال داشت.

میادین ورزشی فرصتی بسیار مهم و ارزشمند در نمایش هنر طراحان لباس کشورمان است حال آنکه بارها در این باره صحبت و بر این مهم تأکید شده است که فرصت‌های بین‌المللی عرصه‌های ورزشی را در نمایش هنر طراحان لباس ایران جدی بگیریم.

بیشتر بخوانید:

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی و تولید لباس ورزشی این است که به شکل همزمان باید نکات فنی و هنری در روند کار مورد توجه قرار گیرد و مهم‌تر آنکه هر دو لازم است از شاخصه‌ها و استانداردهایی پیروی کنند که نیاز ورزشکار را مرتفع ساخته و تفاوت‌هایی با دیگر لباس‌ها در نحوه اقتباس از نمادها و المان‌های هنری داشته باشد.

همواره شاهدیم که بسیاری از برندهای مطرح در حوزه پوشاک، پس از طراحی و تولید لباس برای تیم‌های ورزشی، نمونه‌های مشابه آن لباس را برای گروه‌های سنی مختلف طراحی، تولید و در سراسر جهان توزیع می‌کنند اما این نکته نیز در کشور ما با غفلت مواجه شده حال آنکه به دلیل ضعیف بودن بخش طراحی، چه بسا در صورت تولید، این لباس‌ها با استقبال مواجه نشوند.

در همین مورد اخیر و لباس تیم ملی اسکی در مسابقات المپیک زمستانی، نقدهایی به شیوه طراحی لباس وارد است که ای کاش پیش از این رویداد جهانی و در قالب یک مسابقه بزرگ طراحی، از هنر طراحان علاقه‌مند به طراحی لباس‌های ورزشی بهره می‌گرفتیم چرا که باور داریم طراحی لباس در ایران پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید