منسوجات فنی را بشناسیم

جامه پوش: منسوجات فنی تقریباً ۲۱% از کل منسوجات را تشکیل می دهند. بازارهای اصلی منسوجات فنی، پارچه های سنتی هستند؛ یعنی موارد زیر:

  • کرباس ها، حصارها و غیره (۲۳%)
  • اتومبیل و حمل و نقل (۲۳%)
  • سرگرمی (۱۲%)
  • منسوجات پزشکی (۱۰%)
  • ژئوتکستایل (۱۰%) و
  • پوشاک محافظ (۲%)

دو سوم منسوجات فنی مورد استفاده در اتومبیل ها به عنوان روکش صندلی، تزئینات داخلی ماشین، آستر درها و سقف اتومبیل، و کفپوش استفاده می شوند؛ در حالیکه هنوز برای ساخت کیسه های هوا، فیلترهای اتومبیل و مواردی از این دست، منسوجات بافته شده به کار برده می شوند.

هر چند که پارچه های بافته شده و بی بافت قسمت اعظم منسوجات فنی را تشکیل می دهند؛ اما ساختارهای کشباف تاری و تا حد کمتری کشباف پودی، بازارهای نهایی خاص را به تسخیر خود در آورده اند.

ویژگی های خاص این مواد مانند انعطاف پذیری، ساختار مشبک، امکان بافت در شکل های خاص، قالب پذیری، قابلیت اتساع، سبک وزن بودن، استحکام و هزینه بسیار مناسب؛ آنها را برای رفع نیازهای خاص بسیار مناسب کرده است.

کاربرد منسوجات فنی

۱- ژئوتکستایل ها (Geotextiles)

ژئوتکستایل ها نوعی پارچه های پلیمری هستند که از آنها برای ساخت تجهیزات بندرگاهی، زهکشی جاده ها و موج شکن ها، احیای زمین و بسیاری اهداف عمرانی دیگر استفاده می شود. بازار ژئوتکستایل ها به حجم بالایی از این مواد نیاز دارد.

ژئوتکستایل ها

۲- پوشش های برزنتی

برای ساخت سازه های پر از هوا، روکش ها، بادبان های مقاوم در برابر دما، پوشش ریشه گیاهان و تابلوهای تبلیغاتی بزرگراهی مورد استفاده قرار می گیرند.

پوشش‌های برزنتی

۳- منسوجات صنعتی

از آنها برای ساخت پارچه های فیلتر، نوارهای چسبنده و تسمه نقاله استفاده می شود.

پارچه‌های فیلتر

۴- منسوجات ایمن

جهت ساخت لباس های محافظ مقاوم در برابر حرارت و گرما برای اهداف عمرانی و نظامی، قایق های بادی نجات، لباس های محافظ در برابر تشعشع فلورسنت، جلیقه های ضد گلوله، پرده های ضد آفتاب، کلاه ایمنی، لباس های محافظ در برابر اشعه های مضر، منسوجات مشبک جذب روغن و چتر نجات به کار برده می شوند.

۵- منسوجات پزشکی
گیج، مرهم، عروق خونی مصنوعی، نوارها، بانداژها، بانداژهای شبکه ای درجه یک، فیلترهای دیالیز، پتو، و روکش ها جزء محصولات منسوج پزشکی هستند.

۶- کامپوزیت ها

محصولاتی هستند که از ترکیب دو یا چند فاز فیزیکی مجزا تشکیل می شوند و معمولاً به صورت یک ماتریس جامد و مواد تقویت کننده الیافی هستند.

۷- شبکه ها

پارچه هایی برای ساخت و ساز، کشاورزی، هواشناسی، حفاظت در برابر آفات، ایمنی، پرده های عمودی، حصارها، تورهای ماهیگیری و شبکه های ذخیره سازی محسوب می شوند.

۸- لباس های ورزشی اکتیو

از آنها برای ساخت لباس ها و تجهیزات ورزشی استفاده می شود.

 

منبع:Garments Merchandising

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید