مناطق آزادپوشاک ایرانی می‌فروشند

جامه پوش: معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بخش عمده ای از پوشاکی که در مناطق آزاد به فروش می‌رود، از داخل تولید و در آن مناطق به فروش می‌رود.

عبدالله هندیانی معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و رئیس کارگروه فرهنگی اجتماعی این ستاد، در خصوص ساماندهی عرضه پوشاک در مناطق آزاد گفت: در این خصوص ما سال به سال میزان سطح مجوزی را که مناطق آزاد دارند کاهش می‌دهیم. مناطق آزاد هم چند نوع هستند. برخی صرفاً گردشگری و مسافرپذیر هستند مانند کیش و قشم. لذا باید پاساژهایی که آن جا ساخته شده قابلیت‌هایی داشته باشند که بتوانند این کار را به مرور انجام دهند.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز با ساماندهی که در این بخش صورت گرفته است، بخش عمده‌ای از پوشاکی که در مناطق آزاد به فروش می‌رود در داخل کشور تولید و در آن مناطق به فروش می‌رود و میزان مجوزی که برای واردات رسمی از خارج دارند هم به شدت کاهش یافته است. حتی مناطق آزاد نتوانستند همان میزان مجوز وارداتی که دارند را هم پر کنند. چرا که با توجه به قیمت دلار، خیلی به صرفه نیست که حتی از مجوزهای خودشان هم استفاده کنند.

هندیانی در خصوص اظهارات سال گذشته خود پیرامون نو فروش کردن تاناکورا فروش‌ها نیز گفت: در بحث تاناکورا ما شاهد این بودیم که در برخی استان‌های کشور فروش لباس‌های دست دوم که از مناطق مختلف وارد کشور شده بودند، افزایش یافته بود. به همین دلیل بلافاصله، هم با اتحادیه‌های مربوطه و هم با استان‌هایی که این معضل را داشتند صحبت و نامه‌ای از ستاد مبارزه با قاچاق خدمت استانداران ارسال شد.

وی افزود: خوشبختانه در این مناطق امکان اخذ مجوز برای نوفروشی را برای آن‌ها ایجاد کردیم. در دو استان تقریباً به طور کامل واحدهای صنفی تاناکورا فروشی جمع شده است. یکی استان سیستان و بلوچستان است و استان دوم نیز در حال اتمام است اما چون تکمیل نشده نام نمی‌برم. خوشبختانه اقدامات خوبی در این رابطه صورت گرفته است. ما اگر فرایند بحث شناسه‌گذاری در حوزه پوشاک هم به عنوان اقدامات تکمیلی به اتمام برسانیم، میزان فروش لباس‌های دسته دوم هم به شدت کاهش پیدا می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید