مضحک مثل لباس کاروان ایران در المپیک

جامه پوش: مراسم بدرقه کاروان المپیک ایران برای مسابقات توکیو 2020، با رونمایی از شاهکار طراحی لباس اعضای کاروان همراه بود.

شب گذشته گروه اول افتخارآفرینان ورزشی کشورمان راهی توکیو شدند اما نکته ای که بیش از هر چیزی ببینده تصاویر بدرقه را آزار می داد طراحی بد لباس اعضای کاروان بود. شاید بتوان عمده ایراداتی که به طراحی البسه کاروان اشاره کرد موارد زیر باشد:

  • در هر دو بخش یعنی ست ورزشی و هم در ست رسمی، طرح منحصر به فردی دیده نمی شود.
  • بر خلاف اغلب کشورها که رنگ ها در همان نگاه اول شما را جذب خودش می کند باز هم از ترکیب رنگ سورمه و سفید در کت و شلوار و پیراهن در بخش مردان و فیروزه ای و سفید در بخش زنان حس تکرار و تکرار و تکرار را به ببیننده القا می کند.
  • مهمترین خلاء ست رسمی کاروان، نداشتن المانی از طراحی و هنر ایرانی است. بدون شک ایران با پیشینه و تاریخی که دارد حتما در هنر طراحی، معماری، نقاشی و … دارای رخدادهایی است که می توانست در طراحی ست رسمی گنجانده شود.
  • در بخش ست ورزشی هم اگر شما سال اعزام تیم را محو کنید متوجه نخواهید شد که در سال 1400 تیمی به المپیک اعزام می شود یا در سال 1369. اگر نام تولید کننده را هم فاکتور بگیرید و یک برند قدیمی که حالا وجود ندارد را روی لباس ها بچسبانید کسی متوجه نخواهد شد.
  • مسئولان برندهای مل اند موژ و زاگرس پوش باید به این پرسش پاسخ دهند که چه تفاوتی است میان آنکه کار طراحی و دوخت و جنس را سفارشی می خواهد و یا کسی که وارد فروشگاه هایشان می شود و از میان تولیدات و طراحی گذشته یکی را انتخاب می کند؟
  • مسئولان کمیته ملی المپیک هم باید پاسخ دهند که نتیجه 4 سال مذاکره و تشکیل کارگروه و ارسال طرح های مختلف و داوری و انتخاب بهترین ها، همین است که مشاهده کردیم؟ یعنی اگر بودجه مملکت صرف کارگروه (البته کارگروهی که هیچگاه با افراد متخصص حوزه مد و لباس تشکیل نشد) و داور و نفر/ ساعت جلسه و هزار داستان دیگر نمی شد، انتخاب کت و شلوار سورمه ای اداری ساده انقدر سخت بود؟ یا همه مسئولان ما یاد گرفته اند که رنگ فیروزه ای رنگ ایرانی است، اگر این رنگ را به حد تنفر استفاده نکنند راضی نمی شوند؟
  • طراحان عزیز این دو برند ایرانی باید پاسخ دهند که نتیجه ساعت ها تلاش شان همین طرح های بی طرحی بود؟ اگر به خطوط قرمز طراحی در بخش بانوان اشاره کنید خواهیم گفت که کمی از طراحان برندهای مطرح دنیا بیاموزید که حالا پوشش اسلامی را هم برای ورزشکاران خانم و حتی آقا در نظر می گیرند و اتفاقا طرح هایشان بسیار زیباست. طراح عزیز کت و شلوار آقایان، لااقل یکی از دوخت های روی کت را به اندازه یک میلیمتر قرمز می زدی که حس نکنیم از باب همایون کت ها را خریده اند و به نام نامی یک برند زده اند.

در مورد ایرادات طراحی و دوخت لباس های رسمی و ورزشی کاروان ایران بیشتر خواهیم نوشت. در زیر بخش هایی از تجمیع فکر و هنر تولیدکنندگان داخلی و مسئولان ورزش کشورمان را مشاهده می کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید