لباس کاروان پارالمپیک؛ شیک اما همچنان بدون هویت

جامه پوش: بعدازظهر دیروز پارلمپیک توکیو 2020 طی مراسمی رسما افتتاح شد.

در این دوره پارالمپیک، ایران با 62 ورزشکار در رقابت ها حضور خواهد داشت اما نکته مهم مراسم افتتاحیه مسابقات لباس کاروان بود؛ لباسی که قطعا شیک تر از کاروان المپیکی با آن همه سر و صدا و کارگروه و نامه نگاری و هزینه از جیب مردم بود.

ست کت و شلوار طوسی و پیراهن مشکی برای ورزشکاران مرد و ست مانتو شلوار طوسی و مقنعه مشکلی هم برای خانم های ورزشکار کشورمان تدارک دیده شده بود. استفاده از ترکیب رنگ مشکی به احتمال زیاد بخاطر همزمانی رقابت ها با ماه محرم بوده اما بسیار به رنگ طوسی نشسته است.

با این حال یک اتفاق مشترک میان کاروان المپیک و کاروان پارالمپیک مشترک است؛ گویی کسی حوصله طراحی لباس را نداشته و هیچ هویت خاصی ندارد. اگر مسئول تدارکات کاروان به بازار می رفت قطعا همین ها را انتخاب می کرد و نیازی به طراح و طراحی نبود. نه نشانی از فرهنگ ایران در آن دیده می شود و نه ذوقی در القاء هنر ایران. تنها بخشی که شاید بتوان گفت هنر طراحی در آن گنجانده شده، یقه و سرآستین مانتو ورزشکاران خانم کاروان کشورمان است.

به نظر می رسد برای مسابقاتی در این سطح باید کمی عمیق تر برخورد کرد زیرا چنین وقایعی ویترین و نمایشگاهی از کشورهای مختلف است. اگر نتوانیم از این نمایشگاه به نفع فرهنگ و هنر ایران بهره ببریم (چنانچه تا کنون نبرده ایم) یک فرصت طلایی را هدر داده و باید برای تببین هنر ایرانی میلیاردها تومان به طرق دیگر هزینه کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید