لاستیک سایی در شلوار جین

جامه پوش: پارگی یا ساییدگی فاق شلوار جین یکی از اتفاقات اجتناب‌ناپذیر در مورد این دسته لباس می‌باشد. متاسفانه همزمان با این رخداد، شلوار جین به نوعی ظاهر منطقی خود را از دست داده و یک حالت آزار دهنده پیدا می‌کند.

این مشکل در زبان عمومی و روزمره به “لاستیک سایی” شلوار جین نیز معروف است. اگرچه این اتفاق برای افراد زیادی، تنها بخشی از فرآیند استفاده از یک محصول به حساب می‌آید. اما، همچنان بسیاری از علاقه‌مندان و مصرف‌کنندگان شلوار‌های جین را مجبور می‌کند که بپرسند چرا این مسئله همه‌گیر و اجتناب‌ناپذیر است و چگونه می‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد.

به زبان ساده، پوسیدگی و جرخوردگی فاق از آنجا اتفاق می‌افتد که این قسمت از شلوار جین بیشترین تنش و سایش را در جریان استفاده روزانه تحمل می‌کند. مقدار بسیار زیادی از سایش در شلوار‌ها در قسمت فاق و در فضای میان کشاله‌های ران اتفاق می‌افتد. در نتیجه‌ی کشش زیاد و انجام فعالیت‌های عادی و روزمره همچون راه رفتن و نشستن، ابتدایی‌ترین اتفاق، سایشی است که در قسمت فاق به پارچه اعمال می‌شود.

مواردی که باعث پارگی سریع فاق شلوار جین می‌شوند

شاخص‌های متنوع و مختلفی می‌تواند باعث ایجاد ساییدگی و در ادامه پارگی در بخش فاق شلوار جین شود که در این بخش به آن‌ها اشاره خواهد شد.

خرید جین با پارچه بسیار متراکم (خیلی سفت):

پارچه شلوار‌های جین عموما از جنس پنبه تولید می‌شوند. اگرچه این نوع شلوارهای جین در ابتدا و در یک دوره زمانی کوتاه، کمی آزاد می‌شوند (همان اولین استفاده)، اما باید بدانید این میزان بسیار محدود است. به طور کلی میزان کشسانی الیاف پنبه خیلی پایین بوده و این موضوع یک محدودیت برای این نوع جنس الیاف و پارچه به حساب می‌آید. اگر یک شلوار جین از جنس پنبه با تراکم پارچه بسیار بالا خریداری می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که تنش اعمال شده به الیاف پنبه در قسمت فاق بسیار بیشتر از میزان تحمل و انعطاف‌پذیری این جنس الیاف است و احتمال پارگی شلوار در این بخش بسیار بالا خواهد بود. بنابراین، تعجب‌آور نیست که ما شاهد ارتباط مستقیم بین شلوار جین با پارچه متراکم پنبه‌ای و پارگی در قسمت فاق باشیم.

 شلوار جین با فاق خیلی کوتاه

انتخاب شلوار جین با فاق خیلی کوتاه نیز یکی دیگر از مواردی است که باعث ساییدگی سریع شلوار در این قسمت می‌شود. همواره بدانید آزادی عمل پارچه، یکی از مواردی است که باعث می‌شود میزان تنش وارد شده در یک محدوده خاص کمتر شود. تردید نیست که تنش کمتر در قسمت فاق شلوار، میزان ساییدگی و پارگی در این قسمت را به حداقل می‌رساند.

انجام فعالیت‌های خاص مثل دوچرخه‌سواری

همیشه نباید به دنبال یه مقصر خاص باشید. همه ما طی روز فعالیت‌ها و تفریحات مختلفی نیز داریم. برخی از این فعالیت‌ها همچون دوچرخه‌سواری یک تسریع کننده در به وجود آمدن سایش و پارگی در قسمت فاق شلوار جین خواهد بود. نوع حرکت پاها بر روی پدال دوچرخه، باعث سرعت بخشیدن به سایش در قسمت فاق شلوار خواهد شد. به این ترتیب که اصطکاک ایجاد شده در قسمت زین دوچرخه یکی از مواردی است که بدون آنکه متوجه باشیم باعث پارگی زود هنگام فاق شلوارتان خواهد بود.

شستن بدون برنامه شلوار جین

در حالت کلی برای شستشو لباس‌های مختلف از جمله شلوار جین یک قانون ثابت وجود ندارد. برخی لباس‌ها همچون شلوار جین نیاز به شستشو با هر بار پوشیدن آن نیست. اما در این میان، هستند افرادی که با هر بار پوشیدن شلوار، آن را داخل ماشین لباسشویی قرار می‌دهند و در کنار دیگر لباس‌هایشان می‌شویند. مطمئنا می‌دانید میزان سایش بین لباس‌ها در فضای اندک و محدود ماشین لباسشویی بسیار بالا می‌باشد. بنابراین این تکرار شستشو باعث تضعیف پارچه شلوار شما می‌شود. همانطور که اشاره شد با توجه به تنش بالایی که در قسمت فاق وجود دارد، پارگی در این قسمت اولین نشانه در آسیب دیدن پارچه شلوار جین خواهد بود.

راهکار چیست…!؟

با مطالعه چهار مورد بالا شاید به این نتیجه برسید که پارگی فاق شلوار جین در هر صورت اتفاق می‌افتد و هیچ راهکاری برای آن وجود ندارد. اما اینطور نیست، در ادامه اقداماتی برای شما تشریح می‌شود که وقوع این مشکل را به حداقل می‌رساند.

تشخیص زود هنگام

باید در نظر داشته باشید، همزمان با استفاده از شلوار جین همیشه نیم نگاهی هم به سلامت پارچه لباستان داشته باشید. نخ‌های استفاده شده در شلوار جین از آنجایی که عموما به صورت سطحی رنگرزی می‌شوند با شروع سایش به سمت سفید شدن متمایل می‌شوند (این موضوع در رنگ‌های آبی بیشتر دیده می‌شود)، ضمن آنکه پارچه یک حالت پرزی شکل و نازک نیز پیدا می‌کند. به شما توصیه می‌شود با دیدن این اتفاق و در صورتی که علاقه‌مند به شلوارتان هستید به یک خیاط تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. خیاط‌‌های تعمیرکار از چند روش ساده برای افزایش طول عمر پارچه شلوار شما در این قسمت استفاده می‌کنند و عمر لباستان را بیشتر می‌کنند.

 شلوار جین آزادتر

اگر شلوار جین شما در یک حالت آزادتر باشد، بدون تردید در ناحیه فاق، شلوار تنش کمتری تحمل می‌کند و بنابراین عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

 شستن منظم جین

شستن منظم شلوار جین در بازه‌های زمانی مشخص باعث استحکام و تمیز بودن الیاف به کار رفته در ساختار لباس شما می‌شود. این امر همچنین به جلوگیری از وقوع پارگی کمک می‌کند. شاید بپرسید چطور و چگونه!؟ به طور کلی اگر شلوار جین شما از یک میزان نرمال کثیف‌تر باشد و این چرک و کثیفی برای زمان طولانی روی آن باقی بماند، همزمان با شستشو بخشی از الیاف سطحی پارچه همراه با چرک از لباس کنده می‌شود. این موضوع باعث نازک‌تر شدن پارچه خواهد شد. همانطور که اشاره شد، نازکی پارچه یکی از نشانه‌های وقوع پارگی در فاق شلوار می‌باشد. بنابراین شستشو منظم از چسبیدن و تثبیت چرک و لکه روی پارچه لباس جلوگیری کرده و در عین حال عمر شلوارجین شما را نیز تضمین می‌کند.

 انتخاب پارچه مناسب شلوار جین

جنس پارچه شلوار جین شاید مهم‌ترین شاخص در تضمین کیفیت آن باشد. این روزها از ترکیب جنس الیاف مختلفی جهت تولید پارچه شلوار جین استفاده می‌شود که مرسوم‌ترین آن‌ها شامل پنبه، ترکیب پنبه/اسپاندکس (کش) و ترکیب پنبه/پلی استر/اسپاندکس می‌باشد. در این میان حضور الیاف مصنوعی همچون پلی‌استر بدون تردید بر کیفیت پارچه می‌افزاید. نکته مهم در جنس پارچه شلوارهای جین حضور الیاف کشسان است. این الیاف در بازار به نام لاکرا شناخته می‌شود. الیاف کشسان با توجه به خاصیت ارتجاعی که برای نخ و پارچه شلوار جین به وجود می‌آورند باعث می‌شود آسیب‌های مختلف و از جمله آن پارگی در قسمت فاق برای مدت زمان طولانی‌تری به تعویق انداخته شود.

مسعود طالاری

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید