عرضه لباس مناسب بانوان با قیمت مناسب در میادین

جامه پوش: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به عنوان وزیر فرهنگ خجالت می‌کشم وقتی یک بانوی انقلابی می‌گوید در میدان هفت‌تیر نمی‌توانم لباس مناسب پیدا کنم. قول می‌دهم در میادین مهم سکوهای مناسبی برای عرضه لباس مناسب بانوان ایرانی با قیمت مناسب ایجاد کنیم.

«طرح ملی طوبی؛ برنامه مرجع و ملی آموزش و توانمند سازی بانوان برای تبلیغ عالمانه و هنرمندانه حجاب و تربیت عفیفانه» عصر امروز چهارشنبه 29 آذرماه با حضور محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی؛ زمان وزیری، مجری طرح ملی طوبی و جمعی از فعالان این حوزه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

مسئله پوشش و حجاب جزء اولویت‌های جدی وزارت ارشاد است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم طی سخنانی از موضوع پوشش به عنوان یکی از مسائل و موضوعات مهم مورد بحث در وزارتخانه یاد کرد و گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چندین مسئله و موضوع مهم درگیر بودیم که یکی از مسائل، بحث پوشش بود.

او ادامه داد: زمانی که مسئولیت وزارتخانه را بر عهده گرفتیم آقای امامی آسیب‌شناسی را در این حوزه داشتند و ما کارگروه ساماندهی مد و لباس را به دبیرخانه شورای عمومی آوردیم تا بتوانیم به واسطه سیاستگذاری‌هایی که در حوزه فرهنگ عمومی انجام می‌شود بتوانیم راهگشای موضوعات باشیم، چراکه کارگروه ساماندهی مد و لباس ظرفیت خوبی در این حوزه دارد.

اسماعیلی با بیان اینکه مسئله عفاف و حجاب و پوشش جزء اولویت‌های جدی وزارت ارشاد است، تصریح کرد: روز گذشته جلسه‌ای با همکاران بنیاد ملی عفاف و حجاب برگزار شد تا به این موضوع رسیدگی جدی شود.

وزیر ارشاد به سابقه حجاب در ایران اشاره کرد و گفت: پوشش در ایران سابقه بسیاری دارد به طوری که در هیچ اثر هنری و یا نقشی در سنگ‌نوشته بانوان ایرانی بدون حجاب مشاهده نمی‌شوند. این نکته نشان می‌دهد موضوع عفاف و حجاب در تاریخ فرهنگ ایرانی از قدیم وجود داشته است.

اسماعیلی موضوع پوشش را یک موضوع تمدنی اصیل در ایران دانست و گفت‌: آنچه امروز عارض شده یک موضوع وارداتی است. به طوری که می‌بینیم دختران جوانی که برای ما عزیز و گرامی هستند از این منظر دچار آسیب شده‌اند.

او با بیان اینکه اشکالات و ضعف‌ها به مدیریت و حکمرانی فرهنگی بر می‌گردد که سال‌ها در اختیار ما بود، اظهار داشت: اگر اشکالی وارد است ابتدا به من و امثال من وارد است که نتوانستیم مدیریت فرهنگی را با این سابقه تمدنی جلو ببریم و دچار آسیب شده‌ایم؛ اما علیرغم مشکلی که داریم این مشکل فراگیر نیست.

وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: امروز در تهران که سرآمد حوزه و تغییرات فرهنگی است در همه پیمایش‌ها عددی بین 13 تا 15 درصد برای این موضوع ذکر شده است. همچنین از آنجا که سفرهای استانی بسیاری را انجام می‌دهم به نوعی هر روز در یک استان هستم و مسائل را مد نظر قرار می‌دهم و با استانداران و فعالان این حوزه وضعیت را بررسی می‌کنم و معتقدم برای حل مسائل باید نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم بدون اغراق، بزرگنمایی و نادیده انگاشتن.

مسئله پوشش یک معضل است و بحران نیست

اسماعیلی با اشاره به اینکه امروز مسئله پوشش یک معضل است و بحران نیست، اظهار داشت: اگر از من به عنوان وزیر بپرسید که آیا مشکل امروز پوشش قابل حل است؟ می‌گویم بله. این مسئله حل می‌شود و اگر امیدوار نبودم هرگز کار را بر عهده نمی‌گرفتم.

او خاطرنشان کر: باید در این زمینه با کمک فعالان این حوزه کار دقیقی انجام دهیم، همان طور که «طرح ملی طوبی» کار و قدم خوبی در این راستا است که به همت یک زوج فرهنگی کلید آن امروز زده شد. زوجی که سال‌هاست وقت خود را برای این موضوع صرف کردند تا جایی که در نمایشگاه کتاب، زمانی که در محضر مقام معظم رهبری بودیم و گزارش این زوج فرهنگی را به ایشان ارائه کردیم رهبر انقلاب با لحن پدرانه فرمودند: «خداوند سایه شما را بر سر انقلاب حفظ کند».

او ادامه داد: در بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه قرآن، گزارش این زوج فرهنگی اطلاع‌رسانی شد. این طرح یک طرح خوبی است و قطعاً محدود به تهران و قم نمی‌شود، بلکه به منظور تربیت نیروهای متخصص در سراسر کشور آموزش‌های مناسبی ارائه خواهد شد.

قول مهم وزیر ارشاد برای ایجاد سکوهای عرضه لباس مناسب بانوان با قیمت مناسب

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر آغاز عرضه پوشاک عفیفانه در حوزه‌های اصلی تهران، اظهار داشت: یکی از این حوزه‌ها، میدان هفت تیر است. به عنوان وزیر فرهنگ خجالت می‌کشم وقتی یک بانوی انقلابی می‌گوید در میدان هفت تیر نمی‌توانم لباس مناسب پیدا کنم. هر بار چنین جملات مشابهی را می‌شنوم عرق بر پیشانی‌ام می‌نشیند.

او تصریح کرد: باید گفت اصناف هیچ مشکلی ندارند بلکه باید تولید را به این مراکز فروش برسانیم. قول می‌دهم در میادین مهمی همچون میدان هفت تیر، سکوهای مناسبی برای عرضه لباس مناسب بانوان ایرانی با قیمت مناسب ایجاد کنیم.

اسماعیلی با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم موضوع عفاف و حجاب و پوشش در جامعه ایرانی تبدیل به عاملی برای شکاف باشد، گفت: در عین حال نباید وارد زمین دشمن شویم. دشمن قصد دارد به واسطه حجاب در جامعه ایرانی اختلاف ایجاد کند و ما باید با کار قدرتی وارد میدان شویم.

وزیر فرهنگ موضوع پوشش و حجاب را یک مسئله اجتماعی دانست که باید آن را با ابزارهای اجتماعی و فرهنگی حل کنیم و ادامه داد: جنس این کار، اجتماعی و فرهنگی است. به همین دلیل دست یاری به سمت همه فعالان این عرصه دراز می‌کنیم و قصدمان رقابت با اصناف نیست، بلکه سعی داریم محل عرضه لباس‌های مناسب در سطح شهرهای بزرگ برای عموم مردم با قیمت مناسب، ارزان و دسترسی راحت تسهیل کنیم.

اسماعیلی در پایان تأکید کرد: وظیفه ما این است که لباس عفیفانه با پوشش اصیل و متناسب با فرهنگ اصیل ایرانی عرضه کنیم.

«طرح ملی طوبی» برنامه مرجع ملی آموزش و توانمند‌سازی‌ بانوان برای تبلیغ عالمانه و هنرمندانه حجاب و زیست عفیفانه است. در این طرح آموزش مربیان در سه سطح آموزش مقدماتی، تکمیلی و تخصصی به مدت 60 ساعت دیده شده است.

توانمندسازی کلیه دانش‌آموختگان در قالب راهبری یکساله و نظارت و پشتیبانی محتوایی از اجرای فعالیت‌های تعیین شده برای هر مربی در سطح محله و همچنین اعطای مدرک معتبر برای پذیرفته‌شدگان آزمون‌های علمی و عملی هر سطح از دیگر موارد این طرح خواهد بود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید