طراحی پوشاک با الهام گرفتن از شاهنامه

جامه پوش: طراحی پوشاک ایرانی با الهام از شاهنامه در دوره‌های مجازی دانشگاه هنر با همکاری دانشگاه پیام نور، مؤسسه فرهنگی هنری فردوسی توسی و مؤسسه اکو برگزار می‌شود.

در دوره‌های مجازی دانشگاهی هنرهای شاهنامه‌ای یکی از رشته‌ها به طراحی پوشاک ایرانی با الهام از شاهنامه اختصاص یافته است و این دوره‌ها با همکاری دانشگاه پیام نور، مؤسسه فرهنگی هنری فردوسی توسی و مؤسسه اکو برگزار شده و علاقه‌مندان می‌توانند تا 20 مردادماه برای ثبت نام یا کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره‌های آموزشی مجازی با شماره 09123582834 تماس بگیرند.

شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی، حماسه‌ای منظوم بر حسب دست نوشته‌های موجود دربرگیرنده نزدیک به 50هزار بیت تا نزدیک به 61هزار بیت و یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین سروده‌های حماسی جهان بوده که سرایش آن دست‌آورد دست‌کم سی سال کار پیوسته این سخن‌سرای نامدار ایرانی است.

موضوع این شاهکار ادبی، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حمله عرب‌ها به ایران در سده هفتم میلادی است. شاهنامه از سه بخش اسطوره، پهلوانی و تاریخی تشکیل شده‌ که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان گنجانده می‌شود. شاهنامه بر وزن «فَعولُن فعولن فعولن فَعَلْ»، در بحرِ مُتَقارِبِ مثمَّنِ محذوف نگاشته شده‌ است.

به دلیل غنای این سروده و چاپ و انتشار نسخ گوناگون از آن متشکل از تصاویر نقاشی از روایت‌های فردوسی، این اثر به دفعات منبع و مرجع خلق آثار هنری بوده و بن‌مایه بسیاری از آثار هنرمندان قرار گرفته است چرا که شاهنامه داستان قهرمانان ایران باستان بوده و خواننده و مخاطب هر نوع روایتی از آن را به سده‌ها و هزاره‌های ایران باستان بازمی‌گرداند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید