برگزیدگان رویداد ملی فردخت کاشان معرفی شدند

جامه پوش: دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طراحی مد و لباس تا حد زیادی برگرفته از فرهنگ یک جامعه می باشد.

مریم پورشهابی در آیین اختتامیه دومین رویداد ملی فرهنگی و هنری فردخت کاشان با بیان اینکه طراحی لباس در ایران به نوع فرهنگ، آداب و رسوم، قوانین و نگرش‌های اجتماعی در ارتباط می باشد، افزود: مد و لباس تا حد زیادی برگرفته از فرهنگ یک جامعه و بر این پایه در بیشتر طرح‌ها و مدهای ایرانی می‌توان پیوند طرح‌های سنتی را با ایده‌های جدید مشاهده نمود.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور بیان داشت : لباس یکی از جلوه‌های هویت ملی و از عناصر فرهنگی هر جامعه می باشد و این بیانگر امنیت و رشد تعلق و بر پایه آگاهی و درک افراد از جمله تابعیت، قومیت، دین، طبقه فرهنگی و اجتماعی است که هر گروه از جامعه را متمایز می نماید.

پورشهابی ضمن بیان اینکه ایرانیان دارای تمدن ۱۰ هزار ساله هستند افزود: تاریخچه طراحی لباس و پوشش در ایران به دوران غارنشینی نسبت داده شده و ابزارهای ریسندگی که در حفاری‌های زمین‌شناسی شمال کشور کشف شده نشان دهنده آن است که ایرانیان از این ابزار نزدیک به هفت هزار سال قبل از میلاد مسیح استفاده می‌کردند.

وی، نوآوری ایرانیان در عرصه پوشاک را همواره زبانزد عام و خاص و شهره جهانی دانست و گفت: پیشنیه طراحی لباس در ایران دارای تاریخچه غنی است و نمی‌توان آن را محدود به زمان و تاریخی خاصی دانست. ایرانیان هنر دوست اثبات کرده اند، اگر فرصت یادگیری داشته باشند می‌توانند بهترین طرح‌های مدل و لباس را ایجاد نمایند و حتی سایر کشورها نیز از آنها الگو برداری کنند.

پورشهابی تاکید کرد مصادف شدن این رویداد را با ولادت پر خیر و برکت پیامبر مکرم اسلام و پیام آور اخلاق و حیا و عفت را ارج می نهیم و امیدواریم با همراهی و همکاری هنرمندان و فعالان حوزه پوشاک شاهد تولید و عرضه لباس‌های اسلامی ایرانی و اشاعه عفاف‌ و حجاب در شان زن مسلمان ایرانی باشیم.

علی هاشمی طاهری رییس شورای اسلامی شهر کاشان دیگر سخنران این رویداد نیز با بیان اینکه، بدحجابی یکی از معضل‌هایی است که جامعه ایرانی را به انحراف می‌کشانده افزود: تمامی مسوولان باید به این منکر آشکار توجه داشته باشند. باید لباس‌هایی برای بانوان در جامعه طراحی و دوخته شود که جوانان به انحراف کشیده نشوند و شاهد ازدواج‌های پایدار در جامعه باشیم.

وی درادامه گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بودجه بیشتری به موضوع ترویج فرهنگ عفاف و حجاب اختصاص دهد تا از بدحجابی در جامعه جلوگیری شود.

عادله‌سادات تقاعدیان مسوول بسیج خواهران ناحیه مقاومت بسیج سپاه کاشان گفت: ۱۷۰ اثر شامل ۱۴۰ دست لباس و ۳۰ طرح به دبیرخانه دومین رویداد ملی فرهنگی و هنری فردخت ارسال شد که تعداد، ۸۰ اثر برگزیده از ۲۴ تا ۲۹ مهر در نمایشگاه خانه تاریخی طباطبایی‌ها در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی همچنین افزود: جذب و تقویت طراحان، دوزندگان، تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و حامیان فرهنگی بخش تولید ملی را از جمله هدف‌های برگزاری دومین رویداد ملی فردخت دانست.

محمدحسین واحدیان مدیر عامل سازمان فرهنگی رفاهی شهرداری کاشان از دیگر سخنران این رویداد با تاکید بر لزوم رعایت عفاف و حجاب در جامعه گفت: ترویج فرهنگ فاطمی نقش بسزایی در عفاف و حجاب جامعه دارد و الگوی ترویج این فرهنگ به معنای واقعی فرهنگ عفاف و حجاب در کشور است که موجب تحکیم بنیاد خانواده می باشد. این مهم جبهه نخست جنگ نرم است که دشمن همواره می‌کوشد با آن خانواده‌های ایرانی را متزلزل نماید. تاثیر آسیب ها و معضلات فرهنگی بیش از مشکلات اقتصادی می باشد که دستگاه‌های اجرایی به ویژه نهادهای فرهنگی باید به این مقوله توجه نمایند.

در آیین اختتامیه دومین رویداد ملی فردخت کاشان که در دانشگاه آزاد اسلامی این شهر برگزار شد.

هیات داوران

  • در رشته «مانتو اجتماع» نجما چمنی مجرد، آسیه تاج امینی، زینب گندمگار و در رشته لباس مجلسی، عارفه بوستانی، راضیه شعبان، نرگس پورقدرت، سارا عرب، زهرا اتباقی، مرضیه چرخچی و ملیکا محمدی را به عنوان برگزیدگان انتخاب کردند.
  • در رشته‌ لباس مجلسی نیز صدیقه گندمگار و فاطمه بیکی حسن از سوی هیات داوران برگزیده شدند.
  • در بخش کالکشن‌ها، فاطمه اسماعیلی طاهری، ملیحه زرگرزاده، ایمان دوست، زهرا سبک‌بال و فاطمه شریفی را به عنوان برگزیده معرفی کردند.
  • در بخش‌های تصویری‌سازی و منتخب مردمی به ترتیب خانم میرترابی و زهرا خوشدلی از سوی هیات داوران انتخاب و جایره ویژه دانش‌آموزی دومین رویداد ملی فردخت کاشان نیز نصیب بانوان میرعلی، عابدی و عبداللهی شد.

اختتامیه دومین رویداد ملی فرهنگی و هنری فردخت درآغاز هفته وحدت با موضوع رقابت طراحی و دوخت پوشش ایرانی و اسلامی سه‌شنبه شب با معرفی برترین‌ها در سالن غیاث‌الدین جمشید دانشگاه آزاد اسلامی کاشان برگزار شد.

منبع: iranmode

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید