صف طولانی خرید لباس رونالدو و سهم اندک منچستر یونایتد

جامه پوش: در حالی که هواداران منچستر یونایتد برای خرید لباس رونالدو صف های طولانی را تحربه کردند، پرسش اصلی هنوز باقی است که عواید فروش پیراهن رونالدو متعلق به کیست؟ رونالدو یا منچستر؟

فروش پیراهن شماره هفت منچستریونایتد منقش به نام کریستیانو رونالدو در 12 ساعت، رکورد تاریخ لیگ برتر از این حیث را شکسته است. اما این تقاضای فراوان و غیرمنتظره از سوی هواداران برای پیراهن رونالدو نیز مبلغ 15 میلیون یورویی را که باشگاه منچستریونایتد برای جذب ستاره پرتغالی پرداخت کرده را جبران نخواهد کرد.

تنها 12 ساعت پس از اعلام شماره پیراهن رونالدو در منچستریونایتد، هواداران مبلغ در کل 32.5 میلیون پوند (60 میلیون دلار) را برای خرید شماره هفت جدید این باشگاه پرداخت کرده اند. قیمت این لباس از بین80 پوند تا 110 پوند بوده و این بدان معناست که در این مقطع کوتاه بین 295500 تا 406250 پیراهن رونالدو فروخته شده است. این رقم حیرت انگیز یعنی رونالدو در حال حاضر پرفروش ترین پیراهن در بین بازیکنان لیگ برتر را حتی بالاتر از خرید جدید منچسترسیتی یعنی جک گریلیش، آنهم تنها در این زمان کوتاه از آن خود کرده است.

حتی شرایط برای فروشگاه های رسمی باشگاه و کمپانی آدیداس نیز دشوار شده و این شرکت بزرگ دچار کمبود لباس شده اند و حتی برخی از البسه تا اوکتبر به دست هواداران نخواهد رسید. اما بر خلاف ذهنیت برخی از هواداران در دنیای فوتبال، بخش بسیار محدودی از این رقم به باشگاه خواهد رسید و قرار نیست موضوع فروش پیراهن، رقم خرید رونالدو توسط باشگاه را جبران کند.

منچستریونایتد در سال 2014 قراردادی یک دهه ای با آدیداس به ارزش 750 میلیون پوند امضا کرد که این بزرگترین قرارداد با یک کمپانی تولید البسه در تاریخ فوتبال بود. گرچه جزئیات این قرارداد محرمانه است، اما بعید است یونایتد حتی 10 درصد از درآمد فروش پیراهن را به جیب بزند. به طور معمول در قرارداهای بین تولیدکنندگان و باشگاه های بزرگ، عرف بر این است که باشگاه ها تنها پس از فروش تعداد مشخصی پیراهن مثلا یک میلیون، حداکثر 10 درصد درآمد آن را کسب می کنند.

با توجه به اینکه پیراهن های منقش به نام رونالدو بین 80 تا 110 پوند قیمت داشته، این بدان معناست که درآمد باشگاه منچستریونایتد در بهترین حالت 6.25 درصد و در بدترین حالت حدود 4.5 درصد از قیمت فروش است. در واقع اگر مبلغ 32.5 میلیون پوند درآمد حاصل از فروش پیراهن رونالدو در 12 ساعت اول از میانگین قیمت متوسط ​​90 پوند برای هر پیراهن باشد، یونایتد از هر یک از این فروش البسه پنج پوند کسب کرده و در کل رقی معادل 1.8 میلیون پوند به خزانه آنها واریز شده که مبلغ چندان هنگفتی نیست. البته فروش پیراهن بخشی ناچیز از درآمد باشگاهی مانند یونایتد بوده که سال گذشته 509 میلیون پوند درآمدزایی کرده است.

فیلم صف طولانی برای خرید پیراهن رونالدو را می توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید