سیاستمداران و ساعت‌های گران قیمت

جامه پوش: بستن ساعت خوب به مچ دست، حق است یا یک اتفاق شگفت انگیز؟ اگر به دست من و شما باشد شاید یک امر عادی باشد اما در مچ دست یک سیاستمدار در ایران، انهم در شرایط اقتصادی موجود، کمی جالب توجه است. اتفاقا هر چه ساعت گران قیمت به دست سیاستمداری باشد که پیرو اصولگرایی باشد و توجه به قشر محروم این تعجب بیشتر می شود. مانند ساعت دست آقای زاکانی منتخب شورای شهر تهران برای نشستن بر کرسی شهرداری تهران. ساعت 1500 تا 2000 دلاری او که با قیمت امروز بیش با 50 میلیون تومان ارزش مالی دارد این روزها دوباره مورد توجه مردم در شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

البته به دلیل این که نسخه تقلبی ساعت‌ها هم در بازار به وفور پیدا می‌شود که قیمت آن بسیار کمتر از قیمت برند واقعی است، ممکن است سیاستمدار نام برده نسخه بدلی ساعت را به دست بسته در حالی که سایت‌ها و متخصصان قیمت برند اصلی را اعلام کرده‌اند. این اتفاق برای کفش وزیر سابق ارتباطات هم افتاد در حالی که در دی ۹۸ ادعا شد کفش وزیر بیش از ۳ میلیون تومان قیمت دارد او در واکنشی اعلام کرد که کفشش را کمتر از ۳۰۰ هزار تومان خریده است. به هرحال امروز می‌خواهیم در این گزارش به ادعاهایی درباره قیمت ساعت تعدادی از شخصیت‌های سیاسی کشور بپردازیم و از نوع ساعت و قیمت آن برای‌تان بنویسیم.

عبدالناصر همتی
ساعت رئیس کل سابق بانک مرکزی در خرداد سال پیش مورد توجه قرار گرفت؛ درست بعد از این که یک کارشناس ساعت در توئیتی درباره مدل و قیمت ساعت عبدالناصر همتی نوشت. این کاربر درباره ساعت همتی مدعی شد: «ساعت دست آقای همتی شرون کنستانتن رفرنس ۴۹۱۴۵ با قیمت حدودی ۱۶ هزار دلاره.» البته موضوع قیمت ساعت رئیس کل سابق بانک مرکزی به نشست خبری هم کشید و همتی در پاسخ به خبرنگاری که از او درباره قیمت ساعت پرسیده بود، گفت: «این ساعت را از ۱۸ سال پیش استفاده می‌کردم ولی مدتی است به علت این که منظم کار نمی‌کرد کنار گذاشتم و استفاده نمی‌کنم. اگر کسی یک درصد قیمتی را که اعلام شده بدهد حاضر به تقدیم هستم.»

اسحاق جهانگیری و خانواده
مدت‌هاست که معاون اول سابق رئیس جمهور و دیگر مقامات دولتی از شرایط جنگی کشور و زخمی شدن مردم سخن می‌گویند اما در این شرایط جنگی، تصویری از فرزند معاون اول رئیس جمهور با ساعتی گران قیمت منتشر شد که بازتاب زیادی داشت.

جهان نیوز مارک ساعت حسام جهانگیری را رولکس «سابمرینر رفرنس ۱۱۶۶۱۳LN» معرفی کرده که قیمت آن پانزده هزار دلار است، اما تنها فرزند جهانگیری ساعت گران به پشت دست نمی‌بندد به تازگی هم تصویری از خود معاون اول رئیس جمهوری سابق کشورمان منتشر شده که قلهکی یکی از کاربران توئیتر ادعا کرده ساعتی که جهانگیری استفاده می‌کند، یک ساعت با مارک امگا کانسلیشن طلا و استیل است که قیمت این ساعت بین ۴۴۰۰ تا 8850 دلار است.

علیرضا زاکانی
زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس که با انتخاب اعضای شورای شهر، عنوان شهردار منتخب را یدک می کشد با انتشار تصویری از ساعتش در این فهرست قرار گرفت. حامد توکلی کارشناس حوزه ساعت در توئیتی درباره مدل ساعت زاکانی ادعا کرده است که ساعت او مدل امگا Constellation است که حدود 2000 دلار قیمت دارد.

صادق خرازی
یکی از سایت‌های تخصصی ساعت در مطلبی با عنوان «ساعت لوکس آقای سفیر» به ساعت‌های لوکس صادق خرازی پرداخته که در آن از کلکسیون ساعت‌های خرازی که هم اکنون دبیرکل حزب ندای ایرانیان است و پیش از این هم سفیر ایران در فرانسه بوده، نوشته است.

البته پیش از این او از کلکسیون نسخ خطی‌اشگفته بود اما گویابر اساس این ادعاها علاقه او به ساعت را هم نمی‌توان نادیده گرفت. سایت «مچی» در این گزارش مدعی شد: «خرازی علاقه مشخصی به یک برند بسیار مشهور و مهم به نام اودمار پیگه دارد. او در یکی از گفت و گوهایش یکی از همین برند را با رفرنس ۱۵۴۰۰OR. OO. D۰۸۸CR. ۰۱ که از جنس طلا با بند چرم کروکودیل است به دست کرده که قیمتی حدود ۲۷ هزار دلار دارد.

همچنین در چند تصویر او با «رویال اوک آف‌شور» با رفرنس ۲۵۷۲۱TI. OO. ۱۰۰۰TI. ۰۶ و قیمتی حدود ۲۰ هزار دلار دیده شده است. جدا از این‌ها او ساعت «اودمارپیگه رویال اوک آف‌شور کرونوگراف ۴۲میلی متر با صفحه پاندا و قیمتی حدود ۱۵ هزار دلار، ساعت اوبلو (Hublot) از سری بیگ‌بنگ و مدل یات‌کلاب دوموناکوا حدود ۱۵ هزار دلار و ساعت کارتیه سانتوس ۱۰۰ با بزل (قاب و حاشیه فلزی دور شیشه یا کریستال ساعت) از جنس طلای زرد، با قیمتی حدود ۹ هزار دلار هم دارد.»

ظریف و عراقچی
به نظر می‌رسد ظریف برای نوع ساعت همکارانش هم پروتکل دارد چون در تصاویری که از ساعت او و سید عباس عراقچی منتشر شده مشخص است که هر دو از یک برند استفاده می‌کنند، به گفته توکلی کارشناس ساعت، وزیر امور خارجه سابق و معاونش هم ساعت‌هایی با برند امگا Constellation به دست می‌بندند که حدود ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد.

حسین فریدون
هرچند حسین فریدون را نمی‌توان از سیاستمداران مطرح کشور دانست اما انتساب او به رئیس جمهور سابق و پرونده‌هایی درباره برخی تخلفات مانند مدرک علمی و فساد مالی او باعث شد برادر رئیس جمهور سابق هم که ساعت گران قیمت به دست می‌بندد در این فهرست قرار بگیرد. بر اساس تصویری از ساعت مچی فریدون ادعا شده او ساعتی با مارک رولکس دیت‌جاست ۱۱۶۲۳۳ را به مچ دستش می‌بندد که قیمت تقریبی آن ۱۰ هزار دلار است.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید