سودجویی تولیدکننده تی‌شرت از مرگ انسان‌ها در کابل

جامه پوش: تصویر مرگ انسان یا انسانیت؟ در حالی که تمام دنیا اتفاقات افغانستان را از منظر انسانی بررسی می کنند برخی شرکت ها برای سودجویی و ارضا حس نیاز افراد بیمار جامعه، با تولید تی شرتی با محتوای سقوط انسان ها از هواپیما به سوی مرگ انسانیت گام بر می دارند.

هفته گذشته بود که با سقوط کابل به دست طالبان بسیاری از مردم وحشت زده افغانستان برای خروج از کشور به هر راهی متوسل شدند. برخی از این مردم به فوردگاه کابل رفتند و به فکر خلاص از دست طالبان، به بدنه هواپیما چنگ زدند. نتیجه معلوم بود؛ پرتاب از هواپیما و مرگ دلخراش.

در شرایطی که بسیاری از مردم دنیا همچنان در شوک دیدن تصاویر سقوط ناباورانه افغان‌ها از هواپیمای آمریکا هنگام تلاش برای گریختن از دست طالبان هستند، برخی دیگر ماهی گرفتن از این آب گل‌آلود را کمتر از یک هفته پس از ماجرا شروع کرده‌اند.

این روزها تصاویر تی‌شرت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که روی آنها عبارت «باشگاه چتربازی کابل تاسیس ۲۰۲۱» با تصویر لحظه سقوط شهروندان افغانستانی از هواپیمای نظامی آمریکا به چشم می‌خورد. در برخی فروشگاه‌های آنلاین لباس این تی‌شرت‌ها در رنگ‌های گوناگون به بهای ۱۵.۹۹ دلار برای فروش عرضه شده است. هر چند کاربران از این اقدام بسیار آزرده و عصبانی‌اند و از شرکت‌های عرضه‌کننده خواسته‌اند زودتر به این کار توهین‌آمیز پایان دهند.

یک روز پس از ورود طالبان به کابل پایتخت افغانستان و در شرایطی که بسیاری از شهروندان افغان در پی یافتن راهی برای خروج از کشورشان بودند، یک فروند هواپیمای نظامی آمریکا هنگام برخاستن از باند فرودگاه کابل دست‌کم جان هفت نفر را گرفت. یکی دو نفر زیر چرخ‌ها ماندند، سه نفر از هواپیما به پایان پرت شدند و بقایای جنازه یک افغانستانی هم پس از فرود هواپیمای آمریکایی در مقصد پیدا شد. انتشار تصاویر سقوط انسان‌ها از آسمان موجی از بهت و خشم در سراسر جهان پدید آورد.

یکی از اعضای اندیشکده شورای آتلانتیک در آمریکا در واکنش به فروش تی‌شرت‌های موهن در فضای مجازی در توییتر خود نوشت: «در حالی که افغان‌ها از سر درماندگی می‌خواهند با آویزان شدن به هواپیما فرار کنند، یک نفر تصمیم گرفته از درد و بیچارگی آنها پول دربیاورد و تی‌شرت‌های زننده را وارد بازار کرده است.»

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید