سند راهبردی توسعه صنعت نساجی در انتظار ابلاغ

جامه پوش: نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک و نساجی گفت: با توجه به تدوین سند راهبردی توسعه صنعت نساجی و پوشاک، اما خبری از ابلاغ و اجرای آن نیست.

مجید نامی گفت: بازار صنعت نساجی و پوشاک حدود 11 میلیارد دلار است که 9 میلیارد دلار آن مربوط به صنعت پوشاک است، از این مقدار نزدیک به 60 درصد یعنی 5 و نیم میلیارد دلار در داخل کشور تولید می‌شود.

وی افزود: برای آنکه بتوانیم ظرفیت‌های تولیدی و سهم داخل کشور را افزایش دهیم به طرح و برنامه ریزی دقیق نیاز است؛ در سالیان گذشته برنامه‌های توسعه‌ای یا سند راهبردی که توسط دولت‌ها و بعضا بخش خصوصی تهیه شده؛ موجود است، اما هیچ کدام تا کنون اجرایی نشده است.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک و نساجی با اشاره به اجرایی نشدن سند‌های راهبردی توسعه صنعت نساجی و پوشاک در دولت‌های قبلی، گفت: سند‌های قبلی به بهانه‌های مختلف یا در مرحله تصویب نهایی باقی ماند یا اینکه حتی ابلاغ شد، اما اجرایی نشد. در دولت قبلی هم نزدیک به 3 یا 4 سال با کمک بخش خصوصی و دانشگاهی بر روی سند راهبردی توسعه صنعت نساجی و پوشاک کار شد و در نتیجه سند جامعی تهیه شد، ولی در نهایت این سند اجرایی نشد.

وی ادامه داد: قرار شد برای چندمین بار سند دیگری تهیه شود که نواقص و اشکالاتش سبب شد تا تصمیم بگیرند این دو سند را با هم ترکیب کنند، و در نهایت تبدیل به سندی شد که مشکلاتش از آن دو سند قبلی بیشتر بود، بعد از آن وزارت صمت اعلام کرد که به صورت خلاصه و ضربتی چند تا از محور‌های اصلی این سند را تدوین کنیم و 4 محور را در 4 صفحه خلاصه کردیم، ولی آن هم در مرحله رونمایی باقی ماند و دولت تغییر کرد.

نامی گفت: در دولت جدید سندی نوشته شده که تا پایان سال 1404 اعتبار دارد، برنامه‌ای که 2 سالش گذشته و 2 سال تا پایان آن فرصت باقی است، اما همچنان به صورت رسمی ابلاغ و اجرایی نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید