رونمایی از لباس عروسی پرنسس دایانا پس از 40 سال

جامه پوش: چهل سال پیش شاهزاده و پرنسسی ازدواج کردند و حالا لباس عروس در یک کاخ در لندن به نمایش عموم گذاشته شده است.

پرنسس دایانا، شاید مشهورترین چهره خاندان سلطنتی بریتانیا پس از ملکه الیزابت باشد. مراسم ازدواج او و پرنس چارلز را میلیون ها نفر از طریق صفحات تلویزیون تماشا کردند، در جریان لحظه به لحظه زندگی او قرار گرفتند، جدایی آن ها موجی از تعجب و غم را به میلیون ها نفر در دنیا القا کرد و مرگ تلخ پرنسس، پایانی بر تمام این هیجانات بود اما با مرگ دایانا هیچگاه نام او از میان نرفت. بسیاری از نسل های جدید در سراسر دنیا هم دایانا را می شناسند.

حالا و پس از 40 سال از مراسم ازدواج پرنس چارلز و پرنسس دایانا، لباس عروس در کاخ کنزینگتون در لندن، محل زندگی خود او به نمایش گذاشته می‌شود.

بی بی سی در گزارشی عنوان کرده است که این رونمایی از لباس عروس ویژه، با تایید هر دو پسر او شاهزاده ویلیام و هری انجام شده است. پسرهای دایانا این لباس را برای نمایش به برگزارکنندگان امانت دادند. این نمایشگاه یک ماه پیش از شصت سالگی دایانا برگزار می‌شود.

این لباس توسط الیزابت و دیوید امانوئل برای مراسم عروسی دایانا در ژوئیه سال ۱۹۸۱ طراحی شده بود.

تور سر او ۷ متر و ۶۰ سانتی متر طول داشت که روی آن مروارید دوزی شده بود و سطح راهرو وسط کلیسای جامع سنت پل را پوشاند.

برگزارکنندگان این نمایشنگاه می‌گویند که این لباس “اکنون از مشهورترین لباس‌ها در میان عروسی‌های تاریخی است.”
این لباس‌ بالاتنه چسبان دارد و تورهای دانتل قلاب‌بافی شده اصل که متعلق به ملکه ماری بوده، در آن استفاده شده بود.

لباس نشانه‌هایی از تاریخ اشرافیت دارد اما همزمان به سبک مدهای اوایل دهه ۱۹۸۰ با آستین های بزرگ پوفی و از ابریشم تافته عاجی رنگ پرچین دوخته شده است.

در یک ویدئو که در این نمایشگاه پخش می‌شود، خانم امانوئل از خاطرات زمانی که دایانا به آنها تلفن کرده بود و لباسش را سفارش داد می‌گوید.

او می‌گوید: “از آن لحظه‌هایی بود که می‌دانستی زندگی‌ات برای همیشه تغییر خواهد کرد.”

شاهزاده ویلیام و شاهزاده هری، پسرهای دایانا علاوه بر لباس عروسی مادر خود، چند دست از لباس‌هایی دیگری را که او در مراسم بعد و قبل از عروسی پوشیده بود، را برای نمایش در این نمایشگاه به برگزارکنندگان امانت دادند.

دایانا که بود؟

دایانا اسپنسر در یکی از خانواده‌های اشراف بریتانیا به دنیا آمد.او در سال ۱۹۸۱ با چارلز ولیعهد بریتانیا ازدواج کرد.

مشارکت پرنسس دایانا در فعالیت‌های خیریه، از جمله در کمک به مبتلایان ایدز و همچنین مبارزه با مین‌، باعث محبوبیت کم‌نظیر او شد.

دایانا در سال ۱۹۹۲ از چارلز جدا شد و در سال ۱۹۹۶ آنها از یکدیگر به طور رسمی طلاق گرفتند.

دایانا در سال ۱۹۹۷ در یک تصادف رانندگی در پاریس جانش را از دست داد.

تصادف در حالی رخ داد که راننده سعی می‌کرد با سرعت از دید عکاسانی که در تعقیبشان بودند خارج شود و در این حین مهار خودرو را از دست داد و به یک ستون بتونی کوبید.

در این تصادف دودی الفاید، پسر یک میلیاردر مصری که دایانا را در تعطیلاتی همراهی می‌کرد و هنری پل، راننده آنها هم کشته شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید