“رم” الهام‌بخش‌ترین شهر برای طراحان مد است

جامه پوش: در دنیای مد، «عابد محفوظ» فردی به شدت مشهور و معروف و نام‌آشناست. این طراح مد لبنانی به‌خاطر طراحی لباس‌های عروس لوکس و زیبا شناخته می‌شود. نخستین کلکسیون او با نام دریمر (خیالباف) در سال 2001 منتشر شد و توانست موفقیت‌های بسیار زیادی را کسب کند. پس از این کلکسیون، «محفوظ» به نمایش‌های مد کشور ایتالیا وارد شد و به واسطه طرح‌های خاص و خوش‌دوخت خود، مورد تحسین جامعه بین‌المللی قرار گرفت. عابد محفوظ اکنون صاحب یک خط تولید لباس‌های شب لوکس و گران‌قیمت است که در کنار طراحی لباس عروس برای افراد سرشناس و ثروتمند، توانسته است شهرت زیادی را برای خود به همراه آورد.

کلمه «فشن» برای شما به چه معناست؟

مد برای من، نشان‌دهنده زندگی و به نوعی پشت صحنه یک مجموعه هنری است. دنیای مد به عناصر حواس عاطفی و جسمی ما می‌افزاید، زیرا در تاروپود زندگی ماست.

نخستین چیزی که طراحی کردید، چه بود؟

 نخستین لباسی که طراحی کردم یک لباس باربی کوتاه در سال 1982 بود.

سبک شخصی خودتان را چگونه توصیف می‌کنید؟

سبک من، استفاده از پارچه‌های مجلل است که با آستر و الماس تزئین شده‌اند تا ظاهری جذاب به البسه بدهند. مجموعه لباس‌های من همچنین دارای آستین‌های پف کرده است که امسال بسیار مد روز هستند. برخی از این لباس‌ها دارای برگ‌های درختی زیبا و گل‌های رز نرمی هستند که روی آن‌ها گل رز یا مروارید کوچک گلدوزی شده و به طرح‌ها لطافت و ظرافت بخشیده است. بواقع در مجموعه لباس‌هایم، ظرافت و پیچیدگی موج می‌زند.

برای طراحی لباس‌هایتان از چه چیزی الهام می‌گیرید؟

این موضوع به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال مجموعه شکوفه‌های شناور، مفهومی گلدار از شکوفه گل‌ها، گلبرگ‌ها و برگ‌های بهاری بود که هر کدام با ظرافت روی لباس‌ها نقش می‌بندند. شفافیت پارچه نشان‌دهنده عطر روان گل‌های در حال رشد است و درعین حال جزئیات شکل گل‌ها و برگ‌ها به شکل اغراق‌آمیزی در محصولات تولید شده به چشم می‌خورند.

بزرگ‌ترین چالش شما در هنگام ایجاد این کسب‌وکار چه بود؟

بزرگ‌ترین چالش در راه‌اندازی این تجارت، اثبات وجود و اهمیت این حرفه در لبنان و سایر کشورها بود.

در مورد چند چالش صنعت مد که با آن‌ها روبه‌رو شده‌اید و نحوه کنار آمدن با آن‌ها، صحبت کنید.

به نظرم بزرگ‌ترین مبارزه و دردسر ما، شروع کار و سفرهای متعدد کاری بود. در سال 2000 از لبنان به نقاط مختلف جهان نقل مکان کردیم؛ به میلان، رم، پاریس، لس‌آنجلس، دبی، چین، مسکو، لندن، میامی، واشنگتن و…

چگونه صنعت مد در منطقه در طول سالیان اخیر رشد کرده است؟

مد در منطقه در طول سال‌ها رشد کرده و مردم بیش‌تر به سمت چیزهای ساده و نه گران می‌روند؛ به‌خصوص بعد از کرونا.

آیا تفاوتی بین تقاضاهای مشتریان خاورمیانه و اروپایی وجود دارد؟

تفاوت‌ها بیش‌تر بستر فرهنگی دارد و در واقع بیش‌تر ناشی از تفاوت‌های فرهنگی و تلقی‌های متفاوت ناشی از این موضوع است.

چگونه بین مد در گذشته و حال، پل می‌زنید؟

در مد هیچ چیز نمی‌میرد و شامل زمان نمی‌شود. این یک پیوند پیوسته است که همیشه بین گذشته، حال و آینده وجود دارد.

نظر شما در مورد اخلاق کاری چیست و معتقد به رعایت چه نوع اصولی در هنگام کار هستید؟

مد از نظر رویکرد اخلاقی مانند هر صنعت دیگری است؛ با این حال، شاید از آنجایی که با هنر آمیختگی بیش‌تری دارد، نسبت به سایر صنایع از لطافت بیش‌تری برخوردار باشد.

آینده صنعت مد را چگونه می‌بینید؟

مردم در حال حاضر به مد اهمیت می‌دهند و به گسترش روزافزون این صنعت در بین همه نسل‌ها و فرهنگ‌ها آگاه و علاقه‌مند هستند، بنابراین فکر می‌کنم شاید در 10 سال آینده مد به یکی از صنایع پیشرو تبدیل شود.

کدام شهر بیش از همه الهام بخش شماست؟

شهر رم را الهام‌بخش‌ترین مکان ممکن برای خودم می‌دانم.

مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک طراح مد موفق چیست و چه پیشنهادی برای طراحان جوان دارید؟

مهارت‌های طراح مد برای هر کسی که قصد دارد در این زمینه موفق شود، ضروری است. داشتن مجموعه مهارت‌های مناسب می‌تواند به شما کمک کند یک پروژه عظیم را به وظایف کوچک اما قابل مدیریت تفکیک کنید، بر گروهی از افراد یا بخش‌ها نظارت داشته باشید و با افراد ماهر دیگر همکاری خوبی را رقم بزنید. برای موفقیت در این صنعت، یک طراح مد باید توانایی‌های فنی و خلاقانه خود را توسعه دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید