راهیابی ۸ هنرمند ایرانی به جشنواره زیورآلات بخارا

جامه پوش: هشت نفر از هنرمندان صنایع‌ دستی ایران موفق شدند به اولین جشنواره بین‌المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی که در شهر بخارا برگزار می‌شود، راه پیدا کنند.

در سال ۲۰۲۲ سه رویداد مهم صنایع‌دستی در شهر بخارای ازبکستان برگزار خواهد شد که شامل «اولین فستیوال بین‌­المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی»، «جلسه هیئت‌رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی» و «برنامه داوری مُهر اصالت منطقه­‌ای شورای جهانی صنایع‌دستی» است.

ویدا توحدی مدیرکل دفتر آموزش و ترویج، در رابطه با این اتفاق عنوان کرد: پس از دریافت اطلاعات مربوط به زمان، مکان و نحوه برگزاری اولین فستیوال بین‌المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی (۲۱ تا ۲۵ می ۲۰۲۲ برابر با ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۱) اطلاع­‌رسانی لازم به هنرمندان صورت گرفت و ۳۰ نفر از هنرمندان صنایع‌دستی ایران موفق شدند تصاویر آثار خود را با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان برای این فستیوال ارسال کنند. خوشبختانه هشت نفر برای شرکت در این رویداد و نمایش آثارشان به‌صورت مستقیم از طرف کشور ازبکستان انتخاب شدند، درحالی‌که از کشورهای شرکت­‌کننده که بالغ‌بر ۵۰ کشور بودند، دو تا سه هنرمند پذیرش گرفته­‌اند.

توحدی در ادامه اشاره کرد: تمامی هزینه­‌های رفت‌وبرگشت و اسکان هنرمندان اعزامی نیز بر عهدۀ کشور میزبان است. امیدواریم در میان برگزیدگان نهایی نیز اسامی هنرمندان کشورمان بعد از داوری در کشور ازبکستان بدرخشد.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج افزود: جلسه هیئت‌رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از مهم‌ترین نشست­‌های این شوراست که با حضور معاونان مناطق مختلف برای سیاست‌گذاری و برنامه‌­ریزی برگزار می‌شود. با توجه به حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این جلسه، انتظار می­‌رود صنایع‌دستی ایران در این منطقه نمودی بیش‌ازپیش یابد و در راستای معرفی صنایع‌دستی ایران و پروژه‌­های مرتبط اقدامات لازم و مصوبات موردنیاز را داشته باشیم.

توحدی خاطرنشان کرد: برنامه داوری مُهر اصالت منطقه‌­ای شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از موفق‌ترین برنامه‌­های ارزیابی صنایع‌دستی در دنیا و مرجع استانداردهای روز برای تولید این هنر صنعت است و اداره کل آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی موفق شده است طی مذاکرات و برنامه‌­ریزی به‌عمل‌آمده، تعداد ۴۸ اثر را برای شرکت در این برنامه انتخاب و همراه با نماینده کشور به بخارا ارسال کند.

این مدیر و فعال صنایع‌دستی برگزاری سه رویداد یادشده را در زمانی نزدیک به هم و در یک شهر به فال نیک گرفت و ضمن تشکر از هنرمندان صنایع‌دستی اظهار امیدواری کرد که در روزهای آتی خبرهای خوبی به خانواده بزرگ صنایع‌دستی ایران برسد.

منبع: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید