دهه ها مد

جامه پوش: در این مطلب به تفاوت بین دهه های متنوع مد، نگاهی گذرا انداخته ایم،

از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۸
در این دهه بود که فرهنگ مد اوت کوتور = haute couture (فشن سطح بالا) به یک عرف برای افراد ثروتمند تبدیل گردید. لباس های اولیه این دهه هنوز هم زیبا و جذاب به نظر می رسند. در نیمه این دهه، جنگ جهانی اول آغاز گردید. به خاطر شروع جنگ و کمبود منابع، کیفیت تولید لباس در این دهه با افت زیادی مواجه گردید.

دهه ۱۹۲۰ میلادی
صنعت مد از سال ۱۹۲۰ میلادی به این طرف شاهد رونق و شکوفایی بوده است. لباس های نازک و دراز محصول این دهه هستند. لباس های تولید شده این دهه، جزئیات زیادی داشتند و بعضا شامل تور نواری گلدار بودند. پارچه های زیبا عمدتا ارتفاع زیادی داشتند، بنابراین لباس ها معمولا بلند بودند. در این دهه صنعت فیلم سازی به محبوبیت زیادی دست پیدا کرد که تأثیر مستقیمی بر روی صنعت مد داشت.

۱۹۳۰ میلادی
در این دهه، طراحان درجه یک پاریسی به دنیا مد معرفی گردیدند. به دلیل محبوبیت روز افزون ستارگان سینما به وجود این دست از طراحان نیاز بود. زنان این دوره به لباس هایی که جنبه زنانگی بیشتری داشت، علاقمند بودند، در حالیکه در دهه ۱۹۲۰ میلادی بیشتر سبک های مردانه بین زنان رواج داشت. لباس های مخصوص مهمانی شبانه در این برهه از زمان به مد تبدیل گردید.

دهه ۱۹۴۰ میلادی
لباس در طول این دهه به خاطر وقوع جنگ جهانی دوم دستخوش تغییرات زیادی نشد. دوام پذیری مهمترین تمرکز سازندگان لباس این دوره بود. لباس در دهه ۱۹۴۰ به ماندگاری نیاز داشت. بیشتر آنچه تولید می گردد به خصوص کت و شلوار از پشم ساخته می شد. رنگ های سیاه و آبی جزء طرح های رنگی غالب این دوره بودند.

دهه ۱۹۵۰ میلادی
سبک موسیقی راک اند رول (Rock and roll) محوریت اصلی دهه 50 میلادی بود. این فرهنگ موسیقی به شکل عجیبی در بین جوانان آن دوره نفوذ پیدا کرد. این امر زمینه ساز تغییرات گسترده ای در دنیای مد شد. خطوط تولید ژاکت های چرمی و جین، این تغییرات را تا حد زیادی پیش بردند. زنان به پوشیدن لباس هایی با الگوهای گلدار، لباس های مخصوص مهمانی، شلوار کاپری و ژاکت کشباف پشمی در این دوره روی آوردند. آدری هپبورن (Audrey Hepburn) به محبوبیت تعدادی از استایل ها در این دهه کمک نمود.

دهه ۱۹۶۰ میلادی
بسیاری از محبوب ترین لباس های تولید شده در این دهه، مخصوصا کت و شلوارها به صورت دستی دوخته می شد. زمان به پوشیدن دامن های کوتاه توییگی (Twiggy) علاقه زیادی داشتند. فرهنگ هیپی (hippy culture) در دهه 1960 میلادی رونق زیادی داشت، بنابراین لباس های اغوا کننده مورد توجه بود. لباس مصنوعی در این دهه به بخشی از سبد مصرفی خانوارها تبدیل گردید.

دهه ۱۹۷۰ میلادی
این دهه زمان خداحافظی با فرهنگ هیپی بود، اما تأثیرات آن هنوز بر روی تولید لباس باقی ماند. لباس های گلدار بلند محصول فرهنگ هیپی بود که در این زمان تولید می شد. کلوپ های شبانه تأثیر زیادی بر فرهنگ مد در این دهه داشتند.

دهه ۱۹۸۰ میلادی
در طول این سال ها، شلوارهای جین تنگ از محبوبیت زیادی برخوردار بودند. همچنین تعدادی زیادی از مردم با ژاکت های کشباف پشمی رنگارنگ خودنمایی می کردند. کفش های شرکت کانورس (Converse) و لوفرس (loafers) اغلب برای پوشیدن انتخاب می شدند.

دهه ۱۹۹۰ میلادی
نمی توان گرایش مد خاصی را در این دهه معرفی کرد. دنیم و دامن های کوتاه رایج بودند. بسیاری از زنان از لباسی استفاده می کردند که شکم آنها را نشان دهد.

دهه ۲۰۰۰ میلادی
این دوره تلفیقی از سبک های سال های گذشته به خصوص دهه 1990 میلادی است. استایل پاپ پانک (Pop punk) به شدت در این دوره به محبوبیت رسیده است.

منبع: secondhand4business

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید