دردسر‌های وام کرونایی گریبان پوشاک را گرفت!

جامه پوش: حبیب طهماسبی رئیس اتحادیه خیاطان درخصوص مشکلات طراحان گفت: در بخش طراحی در جایگاه بسیار خوبی هستیم و به جرئت میتوان گفت که نیازی در این زمینه نداریم. مشکل اینجاست که به این طراحان بهایی داده نمی‌شود و از آن‌ها حمایت نمی‌شود. مشکل دیگر نیز این است که تولید کننده واقعا دیگر ذوقی برای آزمودن طرح‌های جدید ندارد و به همین مقدار اکتفا می‌کند که نان شبش را دربیاورد و امرار معاش کند و دستمزد کارگران خود را بدهد.

وی همچنین درباره وضعیت این رسته که حدود ۱۵ زیرمجموعه را شامل است، گفت: تقریبا همه رسته‌ها از بیماری کرونا آسیب دیده اند و متضرر شده اند. علت آن هم می‌تواند این باشد که اکثر فعالان این صنف به صورت سفارشی کار هستند و تا به آن‌ها سفارشی داده نشود اقدامی نمی‌کنند.

طهماسبی نیک ادامه داد: اگر هم بخواهیم درباره افزایش قیمت یا دستمزد خیاطان صحبت کنیم، به جرئت می‌توانم بگویم که از طرف ما هیچ افزایش قیمتی نبوده است و مقداری هم که افزایش پیدا کرده است، برای مواد اولیه و هزینه پارچه‌ها و اجاره یا افزایش قیمت ملزومات پوشاک است.

رسته پوشاک نوزاد و کودکان کمترین آسیب را دیده اند

وی افزود: دربین رسته‌های آسیب دیده از کرونا تنها رسته‌ای که کمتر از بقیه آسیب دیده است رسته‌ی پوشاک خردسال و کودک است. دلیل آن هم میتوان این نکته را گفت که معمولا نوزادان نمی‌توانند از لباس‌های کهنه استفاده کنند و باید لباسشان نو باشد و همچنین که نوزاد پس از آنکه چند ماه از تولدش می‌گذرد، به صورت دوره‌ای و به علت رشدی که می‌کند هر چند وقت یکبار باید لباس جدیدی خانواده‌ها برای آن‌ها تهیه کنند.

رئیس اتحادیه خیاطان در رابطه با استفاده فعالان این حوزه از وام کرونایی، گفت: باید بگویم که استقبال خاصی به طور واقعی از این تسهیلات نشده است، شاید دلیل آن را هم میتوان سنگ اندازی و شرایط سخت بانک‌ها برای دادن تسهیلات دانست. از طرفی هم کارگاه‌های ما توان پرداخت وثیقه‌های ۷۱۰ میلیون تومانی را ندارند.

وی در پایان گفت: پیشنهاد اتحادیه همیشه به دولت این بوده است که با فراهم آوری طرح‌های تسهیلاتی مناسب و همچنین حمایت از کسب و کار‌های خانگی که عده زیادی از خیاطان را هم شامل می‌شود، به این صنعت کمک کنند. مطمئنا با حمایت از این حوزه مانند کشور‌های همسایه مثل ترکیه پیشرفت بسیار خارق العاده خواهد بود و نتایج و اثرات به چشم دیده می‌شود و همینطور تجارت ارزی این کار نیز بسیار زیاد است و به کاهش تورم هم کمک می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید