خلافکاران خوش پوش

جامه پوش: در دوران اوج‌گیری مد از قرن ۱۸ تا ۲۰ عوامل گوناگونی بر آن تاثیر‌ گذاشتند؛ از مهم‌ترین این عوامل، افراد تاثیر‎گذار در زمینه‌های مختلف مانند مد بودند. خلاف‎کاران افرادی که با وجود خرابکاری‎‌های بسیار، قتل و جنایت و سرقت و یا حضور در مافیا، با استایل خود تبدیل به آیکون شدند.

آغاز یا پایان ترندی در مد با یک جنایت

در سال ۱۸۶۴، کارمند بانک توماس بریگز ، هنگام بازگشت از محل کار خود به خانه خود در هاکنی ، شرق لندن، مورد حمله قرار گرفت و از کالسکه راه ‎آهن خود به بیرون پرتاب ‎شد و به ‎قتل‎ رسید. وقتی کالسکه وی مورد بازرسی قرارگرفت، مشخص شد که جدا از لکه‎‌های خون، کلاه مردی روی صندلی خالی است. این کلاه بریگز نبود، تنها سرنخ هویت قاتل او بود.

 

کلاه بولر، ترند آن زمان
کلاه بولر، ترند آن زمان

ادعا می‌‎شد که این کلاه متعلق به خیاط آلمانی، فرانتس مولر است. این کلاه مستقیماً به او پیوند خورده ‎بود و به محکومیت وی در مورد قتل بریگز کمک کرد. علی‎رغم محکومیت مولر، وی تصور عموم را به خود جلب‎کرد و کلاه وی به یک ترند مد کوتاه تبدیل شد.

 

خیاط آلمانی. فرانتس مولر و قاتل بریگز
خیاط آلمانی. فرانتس مولر و قاتل بریگز

در سال ۱۸۴۹ یک زوج متاهل، فردریک و ماریا منینگ، به جرم قتل معشوق سابق ماریا، محکوم‎ شدند. ماریا زنی مغرور و اصالتاً اهل سوئیس بود. او در خدمت خانواده‌‎های بسیار متمول و قابل احترامی بود و معتقد بود که خودش به اندازه آن‌ها جزئی از جامعه است و بنابراین با‎دقت لباس‌‎های خود را انتخاب می‎‌کرد.

در روز اعدامش، ۱۳ نوامبر ۱۸۴۹، او با پوشیدن یک لباس ساتن سیاه به سمت داربست رفت. این پارچه در آن زمان بسیار محبوب بود اما زنان وقتی ماریا را در لباس آویزان دیدند، دیگر از پوشیدن ساتن سیاه دست کشیدند، به این ترتیب یک مد به پایان رسید.

 

ماریا منینگ و پیراهن معروف ساتن سیاهش
ماریا منینگ و پیراهن معروف ساتن سیاهش

قرن بیستم و اوج‏‌گیری مصرف‌‎گرایی

ارتباط بین مد و جرم تا قرن ۲۰ ادامه داشت. طی دهه ۱۹۲۰، داستان‎‌های سبک زندگی گانگستری در ایالات متحده، جهان غرب را به خود جلب‎ کرد.
کمدهای بزرگ گانگسترها نشان داد که مصرف‎گرایی واقعاً بخشی از جامعه مدرن است و علی‎رغم فعالیت‌‎های جنایتکارانه، این مردان به چیزی که آرزو می‎‌کردند تبدیل شدند.

 

تیپ معروف و آیکونیک گنگسترها در قرن 20
تیپ معروف و آیکونیک گنگسترها در قرن ۲۰

جنایت و مد در زندگی واقعی و پرده نقره‎ای

یک گانگستر در دوران رکود اقتصادی آمریکا در دهه ۱۹۳۰ ، جنایت را جذاب جلوه می‎‌داد. آن‏چه او پوشیده‎‌است به خصوص قابل توجه نیست. پیراهن‌‎های سفید، کت و شلوارهای تیره، کراوات‌‎های ساده. اما نحوه پوشیدن آن‎‌هاست که اهمیت دارد، در حالی که کراوات کمی گشاد است و دکمه‎‌های ژاکت باز است.

دزدان و عاشقان آمریکایی کلاید بارو (۱۹۰۹ – ۱۹۳۴) و بانی پارکر (۱۹۱۱ – ۱۹۳۴) ، معروف به بانی و کلاید.

این دو نفر سرقت اتومبیل‌‎ها و پمپ‎ بنزین‎‌ها، بانک‌های شهرهای کوچک و رستوران‎‌ها را در ایالت‎‌های تگزاس، اوکلاهما، نیومکزیکو و میسوری انجام می‎‌دادند. آن‎ها تا سال ۱۹۳۴ از FBI و پلیس طفره رفتند و در این روند پنج زندانی را از زندان ایالتی در تگزاس آزاد کردند، سه افسر پلیس را کشتند و یک رئیس پلیس را ربودند. آن‎ها سرانجام هنگامی که یکی از دوستانشان محل زندگیشان را فاش ‎کرد، توسط پلیس در لوییزیانا دستگیر و کشته‎ شدند.

 

بانی و کلاید
بانی و کلاید

بانی پارکر لاغر و جذاب، مظهر جذابیت دختر بد بود. او کفش‏‌هایی با پاشنه‌‎های خاص به پا می‎‌کرد؛ با افتخار با سیگار در دهان و تفنگ در دست عکس می‎‌گرفت؛ ترکیبی از مردانگی و زنانگی. خوانندگان روزنامه و بینندگان تلویزیون شیفته او شدند و می‎‌خواستند شبیه او باشند، حتی اگر قصد نقض قانون را نداشتند.

 

 

چهل سال بعد، وقتی فای دناوی او را در فیلم بانی و کلاید روی صفحه نمایش به تصویر‎کشید، او هنوز هم در مد تأثیر می‏‌گذاشت. این فیلم دهه‎‌ی ۱۹۶۰، اخبار عمده مد بود و دامن میدی دوران را آغاز کرد.

 

پوستر فیلم بانی و کلاید در دهه 60
پوستر فیلم بانی و کلاید در دهه ۶۰
فای دناوی در نقش بانی پارکر و دامن میدی معروفش
فای دناوی در نقش بانی پارکر و دامن میدی معروفش

جسی جیمز

جیمز، قانون‎‌شکن مشهور، امروزه در بعضی از مناطق لندن که به شدت شیفته مد هستند، اگر موهای خود را کوتاه کنید احتمالاً آرایشگر شما کمی شبیه اوست. موهای صورتش، مرتب و یقه‎‌هایش تیز بود. او همچنین کراوات روبان فریبنده داشت.

 

کراوات و موهای خاص جسی جیمز
کراوات و موهای خاص جسی جیمز

برد پیت در فیلم ترور جسی جیمز ، شور و هیجان هیپستری را بازی کرد.

برد پیت در نقش جسی جیمز
برد پیت در نقش جسی جیمز

دوقلوهای کری

ظاهر رونی کمی ناجور بود، اما رجی همیشه به نظر نرم و صاف می‎‌رسید. کت و شلوارهای او شامل کت‌‎های نرم و دلپذیر و شلوارهای باریک بود که غالباً ژاکت زیر آن بود. رونی، مانند لباس اولیای هوشمند ایتالیایی، اما با ظاهری مناسب برای دهه ۶۰ لندن لباس پوشید.

دو قلوهای کری
دو قلوهای کری

تام هاردی با سرگرمی بسیار زیاد، هر دو برادر را در فیلم اسطوره به تصویر کشید.

تام هاردی در نقش هر دو برادر
تام هاردی در نقش هر دو برادر

جو گالو

گالو یکی از جنایت‎کاران نیویورک، یک ضارب وحشتناک بود که تصویر او در مجله‌‎ی Women’s Wear Daily ظاهر شد. کت و شلوارهای مشکی با کراوات‌های لاغر پوشیده شده‌بود و او چنان به ظاهر خود متعهد بود که با عینک آفتابی در دادگاه حاضر شد.

جو گالو
جو گالو
عینک معروف جو گالو
عینک معروف جو گالو

پیتر بویل در ۱۹۷۴ در فیلم جو دیوانه نقش این آدم‏کش را بازی کرد.

پوستر فیلم جو دیوانه
پوستر فیلم جو دیوانه

باگسی سیگل

سیگل یکی از اولین اوباش بود که در سراسر جهان به شهرت رسید، تا حدودی به این دلیل که با بسیاری از ستاره‎‌های فیلم در دهه ۱۹۳۰ دوست بود، اما همچنین به دلیل کمک به تبدیل لاس وگاس به جذاب‎ترین مکان در جهان. سیگل انباری از لباس از کت و شلوار گرفته تا کراوات داشت. اگر قرار است با ستاره‌های سینما وقت‎ بگذرانید، باید برجسته باشید.

باگسی سیگل
باگسی سیگل

وارن بیتی خوشتیپ در سال ۱۹۹۱ در فیلم باگسی ظاهر ‌شد.

پوستر فیلم باگسی سیگل

ال کاپون

کاپون شاید مشهورترین گنگستر تاریخ باشد. او مرد خوش‌قیافه یا قد‎بلندی نبود؛ اما کاپون می‌توانست لباس بپوشد. او معمولاً کلاه می‎پوشید (موهای زیادی نداشت) و همیشه پیراهن و کراوات و کت لاکچری بزرگ به تن می‌کرد، در واقع مانند قدرتمندترین فرد در هر اتاق لباس می‎‌پوشید.

 

 

او بارها توسط بسیاری از بازیگران بازی شده‌‎است اما تسخیرناپذیران یکی از شیک‌‎ترین تصاویر را ارائه می‌‎دهد.

 

فرانک لوکاس

لوکاس در دهه ۶۰ و ۷۰ در هارلم نیویورک یک جنایتکار و شخصیت بزرگی بود. عکس معروفی از او با کت و شلوار راه راه زرق و برق‌دار وجود‌ ‎دارد که روی آن یک کت خز نقره‎ای بزرگ و یک کلاه متناسب با آن قراردارد، که اکثر مردم حتی در یک مهمانی آن را نمی‌‎پوشند. لباس ‎پوشیدن کاملا بدون ترس.

استایل معروف فرانک لوکاس
استایل معروف فرانک لوکاس

دنزل واشنگتن در فیلم گانگستر آمریکایی در نقش لوکاس بازی‎ کرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید