حوزه طراحی و مد نیازمند توجه ویژه است

جامه پوش: در این برهه از تاریخ، یکی از مهم‌ترین پیامدهای شیوع ویروس کرونا برای تمامی فعالان عرصه مد و لباس بازنگری در روند حرکت موضوع‌های علمی، آموزشی و پژوهشی است.

با مروری بر مهم‌ترین رخدادهای سال جاری و همچنین سال گذشته در عرصه مد و لباس و علی‌رغم تمامی چالش‌ها و کاستی‌ها، نمی‌توان به‌سادگی از کنار جریان توجه به بازآفرینی و احیای دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌های ایرانی عبور کرد.

زمانی که در بدو شیوع ویروس کرونا، بسیاری از معادلات در عرصه فرهنگ و هنر به هم خورد اما خیلی زود سخن از مقوله هنر درمانی به میان آمد که خود به‌تنهایی سبب شد برای پیشگیری از هرگونه پیامد روحی و روانی در پی شیوع این پاندمی، توجه آحاد جامعه به‌ویژه بانوان بیش‌ازپیش به عرصه‌های هنری ازجمله صنایع‌دستی معطوف شود.

خیلی زود و البته به همت بلند چهره‌های پیشکسوت این عرصه، برپایی دوره‌های آموزش مجازی در زمینه دوخت‌های سنتی سراسر کشور در دستور کار قرار گرفت و در فرصتی برابر، تمامی علاقه‌مندان با جدیت به این عرصه ورود کردند.

بدون شک مد در مفهوم امروزی خود با تغییرات سریعی که ایجاد کرده و ترغیب ساختن افراد به قرار گرفتن در جریان امور جامعه و مطلع بودن از مسائل روز ازجمله حوزه‌هایی بود که با اقدامات جدی تلاش کرد تا خود را از موقعیت به وجود آمده متأثر از شیوع ویروس کرونا برهاند و تلاش کرد در معنای جدید، نه‌تنها خود را از مؤلفه‌های سنتی جدا نسازد بلکه با نیم‌نگاهی به توسعه فناوری و تکنولوژی در تمامی بخش‌ها به ایجاد امور زیرساختی ازجمله در نظام آموزشی ورود جدی پیدا کند.

مقوله مد و لباس در تلاشی نو و البته رضایت‌بخش برای رسیدن به جایگاه واقعی خود در بحرانی‌ترین شرایط نیز خود را با محیط پیرامون سازگار ساخت و تلاش کرد تمامی عناصر فعال و پویا در شرایط کرونایی را از دل خود استخراج کند.

هنر صنعتی که به‌اندازه عمر بشر قدمت دارد این شایستگی را دارد که به‌عنوان پرچم‌دار تحولات بنیادین در مسیر توسعه گام بردارد تنها به شرطی که به مدد نبوغ و دانش بروز فعالان خود از حرکت در مسیر تحقق اهداف بنیادین فرهنگی و هنری خود بازنایستاده و از مسیر بهبود کیفیت و عملکرد، تلاش برای خلق و نوآوری را در هر شرایطی در دستور کار قرار دهد.

کرونا در کنار تمامی مخاطرات و تهدیدهای جدی خود، درس‌های بزرگی را نیز برای سایر هنرمندان و صنعتگران به دنبال داشت. ازجمله آنکه عرصه مد در تنش میان از بین بردن و به یادآوری سیر می‌کند؛ بدان معنا که مد به‌واسطه ایجاد چرخه‌های مجدد در هر شرایطی، درعین‌حال که گذشته خود را به یاد می‌آورد، مدام در حال از یاد بردن همان گذشته است پس فرض بر این است که به‌شرط ماندگاری کرونا یا وقوع هر حادثه دیگر، مد باید به‌سرعت دچار تحول و دستخوش تغییر شده و با احترام به سنت‌های گذشته، خود را در موقعیتی مثال‌زدنی به‌روز رساند.

عطیه پژم

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید