حراج دو دستبند الماس ماری آنتوانت در ژنو

جامه پوش: هفته آینده ژنو، پایتخت فرانسوی نشین کشور سوئیس، میزبان یکی از کم سابقه ترین حراجی‌های کریستیز خواهد بود. قرار است در این حراجی دو دستبند الماس متعلق به ماری آنتوانت، آخرین ملکه فرانسه به فروش گذاشته شود.

این دو دستبند الماس کاری مزین به نقره و طلای زرد هر کدام ۱۴۰ تا ۱۵۰ قیراط هستند و تاریخ ساخت ۱۷۷۶ میلادی است، یعنی دقیقا ۱۳ سال پیش از انقلاب فرانسه که در تابستان ۱۷۸۹ بوقوع پیوست و برای همیشه به حکومت پادشاهی در این کشور پایان داد.

ماری آنتوانت یکی از مدرن‌ترین و پیشروترین ملکه‌های فرانسه در قرن هجدهم میلادی بود. برخلاف او، همسرش لویی شانزدهم، آخرین پادشاه فرانسه، کاملا مردی آرام و طرفدار طبیعت و بیزار از مردم بود. ماری آنتوانت به همراه همسرش در جریان فتح زندان باستی و در کاخ مشهور به ورسای۷ محل سکونتشان، در حومه پاریس توسط انقلابیون بازداشت شدند.

این زن اتریشی – فرانسوی که برای اولین بار وان‌های شستشو را هم وارد فرانسه کرد، در ۱۶ اکتبر سال ۱۷۹۳ بدستور دادگاه انقلابی و با تحریک ژاکوبین ها از جمله روبسپیر به تیغ گیوتین سپرده شد و اعدام گردید. پس از انقلاب بسیاری از جواهرات او و خانواده سلطنتی نابود شدند و یا به غارت رفتند و به همین دلیل هم این دو دستبند ارزش زیادی پیدا کرده اند. هر دو دستبند از سه ردیف الماس تشکیل شده اند.

تعداد کل الماس ها به ۱۱۲ می رسد. قیمت این دستبندها بین دو تا ۴ میلیون فرانک سوئیس تخمین زده می شود. البته قیمتی که نهایتا در مزایده برای فروش ثبت خواهد شد بی تردید بالاتر از این رقم ها خواهد بود.

سال گذشته یک لنگه کفش ابریشمی سفید متعلق به ماری آنتوانت در یک حراجی واقع در کاخ «ورسای»، محل اصلی زندگی او و لویی شانزدهم، به قیمت ۴۳۷۵۰ یورو و حدود ۴ برابر قیمت تخمین‌ زده شده به فروش رفت.

همچنین قرار شده است که یک جفت کفش ورزشی نایک از ستاره فقید ان بی ای، کوبی برایانت، گارد راس لس آنجلس لیکرز، که سال گذشته در سانحه سقوط بالگرد در کالیفرنیا جان باخت، در همین شهر ژنو و در روز ۱۱ نوامبر در حراج ساتبیز به مزایده گذاشته شود.

انتظار می‌رود کفش‌های بسکتبال Nike Air Zoom Huarache آبی، سفید و طلایی کوبی بیش از ۳۸ هزار دلار به فروش برسند. بنا به گفته ساتبیز، برایانت این کفش های کتانی را در فینال ۱۷ مارس ۲۰۰۴ که بین لس آنجلس لیکرز و لس آنجلس کلیپرز برگزار شد، بپا کرد. زردپوشان در این دیدار تاریخی به پیروزی رسیدند.

منبع: یورونیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید