شال‌بافی شفت و عیال گیلان ثبت شد

جامه پوش: مونسان در روزهای پایانی کار خود در وزارتخانه میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سه نامه جداگانه مراتب ثبت ملی ۱۳ اثر میراث‌ فرهنگی ناملموس را به استاندار گیلان ابلاغ کرد.

در میان اسامی عنوان شده، درجریان پروژه‌ای تحقیقاتی با هدف کشف و احیای عروسک‌های سنتی “عیال”، عروسک بومی استان گیلان، شناسایی و برای ثبت ملی در قالب یکی از صنایع دستی منطقه به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد، معرفی، سرانجام در زمره میراث ملی ناملموس ثبت شد.

عیال از عروسک‌های بومی و محلی و برگرفته از اقلیم و جغرافیای منطقه عمارلو که آرام آرام در حال فراموشی و زدوده شدن از حافظه تاریخی مردم این دیار است؛ عروسک سنگی ساخته شده از سنگ و پارچه توسط زنان تات منطقه عمارلو استان گیلان

 

در لیست ذکر شده شال‌بافی ویسرود شهرستان شفت نیز به چشم می‌خورد که در زمره پوشیدنی‌های جذاب این استان قرار دارد. از این هنر برای دوخت لباس‌های مردانه، کلاه و لباس مخصوص شبان بهره می‌بردند؛ شال‌هایی ضخیم و کرک‌دار که به صورت نمدی از صنایع دستی استان گیلان به شمار می‌رود.

 

متن  ابلاغیه:

در اجرای ماده ۱ از قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث‌فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیأت وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی مذکور، میراث‌فرهنگی ناملموس با عنوان «مهارت ساخت سنتی عروسک سنگی عیال» به شماره ۲۳۹۸، «مهارت شال‌بافی ویسرود شهرستان شفت» به شماره ۲۱۴۵، در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ به ثبت رسیده است. هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تأکید است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید