تولید پنبه ترکیه در بالاترین سطح در یک دهه اخیر

جامه پوش: تولید پنبه ترکیه براساس پیش‌ بینی ها در سال بازاریابی (MY) 23/2022 با این فرض که کشاورزان در واکنش مثبت به قیمت های بالای پنبه، بیشتر به سمت کشت این محصول گرایش پیدا کنند، به 925000 تن (MT) یعنی 4.2 میلیون عدل می رسد. به گفته سرویس کشاورزی خارجی وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، این بالاترین رقم در یک دهه اخیر خواهد بود.

گزارش USDA که مبتنی بر ارزیابی مسائل کالایی و تجاری است، و توسط کارکنان این وزارتخانه تهیه می شود؛ بیان می کند که کشاورزان از کشت محصولات ردیفی روی برگردانیده اند، لذا قطعاً در پاسخ به قیمت های بالای پنبه، به سمت کشت این محصول روی می آورند. به همین دلیل دامنه کشت این محصول روز به روز بیشتر گسترش می یابد و در سال 23/2022 به 515000 هکتار خواهد رسید.

در ضمن در این پیش بینی فرض شده که بهبود شرایط آب و هوایی این کشور، همچنان در فصل برداشت نیز دوام داشته باشد. در گزارش آمده است: «شرایط خشکسالی تجربه شده در سال گذشته با بارش های زمستان اخیر تا حد زیادی جبران شده است؛ همچنین میزان بارندگی در بهار امسال بهتر از سال قبل خواهد بود».

گزارش می افزاید: توسعه مورد پیش بینی در منطقه زیرکشت پنبه در سال ۲۳/۲۰۲۲، دومین توسعه متوالی خواهد بود؛ زیرا کشاورزان به قیمت های بالاتر و آب و هوای بهتر واکنش مثبت نشان می دهند. با افزایش سرعت رشد بازارهای جهانی به دلیل پشت سر گذاشتن بحران کووید – ۱۹ که منجر به افزایش قیمت پنبه می شود؛ کشاورزان بیشتر به کشت آن ترغیب می گردند. کشاورزان امیدوارند که با بهبود شرایط آب و هوایی و کاهش تهدید هجوم آفات غیر معمولی، عملکرد آنها همانند دو سال گذشته همچنان رو به رشد باشد. به علاوه کشاورزان با بهبود شرایط رطوبت آب و هوایی بیشتر به کشت پنبه در سال ۲۳/۲۰۲۲ ترغیب می شوند.

این گزارش در بخش مصرف پیش بینی می کند که استفاده از پنبه در ترکیه در سال ۲۳/۲۰۲۲ به ۱.۹ میلیون تن (۸۰۷۳ میلیون عدل) افزایش یابد که نشان دهنده رشد ۴.۴% نسبت به فصل گذشته است. مصرف پنبه در سال ۲۲/۲۰۲۱ در حدود ۱.۸ میلیون تن (۸.۳۶ میلیون عدل) تخمین زده شده که ۱.۶% کمتر از تخمین قبلی در نوامبر ۲۰۲۱ است.

گزارش USDA در بخش واردات پیش بینی می کند که ترکیه در سال 23/2022 تقریباً 1.15 میلیون تن (5.28 میلیون عدل) پنبه وارد خواهد کرد که نسبت به برآورد سال قبل تغییری نخواهد داشت. واردات پنبه ترکیه در نیمه اول سال 22/2021 به رکورد 555678 تن (2.55 میلیون عدل) رسید. گزارش می افزاید: «با توجه به اینکه انتظار می رود تقاضا برای پنبه همچنان از تولید داخلی پیشی بگیرد؛ لذا ترکیه سال های آینده نیز همچنان به واردات پنبه ادامه دهد». پیش بینی می شود ایالات متحده و برزیل همچنان دو تامین کننده برتر پنبه ترکیه باشند.

منبع: Fibre2fashion

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید