تولید شلور جین از بازیافتی ها با همکاری سازمان ملل

جامه پوش: برنامه سوئیچ‌مد (SwitchMed) با بودجه اتحادیه اروپا، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) و برند جین سوئدی Nudie Jeans از سال 2020 در یک پروژه آزمایشی در تونس همکاری می کنند تا به دوباره زنده کردن منابع و استفاده مجدد الیاف نساجی بازیافتی کمک و محصولات با کیفیت را از شلوار جین های درجه دو تولید کنند.

طبق گزارش اخیر، این پروژه آزمایشی موفق شده است ۶۵۳۰ شلوار جین درجه دو را با ترکیب ۲۰ درصد پنبه بازیافتی به ۱۶۰۰۰ جین جدید تبدیل کند.

بر اساس یک مطالعه دقیق ضایعات نساجی در سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، صنعت نساجی و پوشاک تونس سالانه بیش از ۳۱۰۰۰ تن ضایعات نساجی قبل از مصرف تولید می کند که بیش از نیمی از آن ۱۰۰ درصد ضایعات پنبه یا ضایعات غنی از پنبه است.

حمل و نقل ضایعات نساجی قبل از مصرف از تونس به مراکز بازیافت در اروپا و آسیا ردپای کربن را افزایش می دهد و تا دو سوم هزینه کل جین بازیافتی را به همراه دارد. تمام فرآیندهای بازیافت و تولید مجدد در این پروژه آزمایشی در تونس در شعاع ۱۸۰ کیلومتری انجام می شود و هزینه ها و انتشار دی اکسید کربن ناشی از حمل و نقل را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید:

فاز دوم همکاری بازیافت ضایعات نساجی پسا صنعتی مانند ضایعات ناشی از برش است. پتانسیل منابع محلی الیاف نساجی بازیافتی در تونس قابل توجه است، به ویژه با توجه به اینکه تونس تمام ظرفیت های تولید مورد نیاز برای این فرآیند را دارد.

علاوه بر این، ضایعات نساجی قبل از مصرف برای استفاده مجدد قابل مدیریت تر از زباله های نساجی پس از مصرف هستند زیرا دسته بندی، کیفیت و منبع یابی را می توان در یک زنجیره تامین انجام داد.

منبع: Fibre2fashion

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید