توافق نایک و سازمان جهانی کار برای کاهش مرگ و میر کارگران

جامه پوش: هدف این ابتکار مشترک، درک این موضوع است که چرا کارگران پوشاک و کفش در برابر صدمات و مرگ و میر ناشی از تصادفات رفت‌وآمد به محل کار آسیب‌پذیر هستند و تأثیر نامطلوب آن بر کارگران، باعث ضربه به خود فرآیند تولید می‌شود.

سازمان جهانی کار اعلام کرد، کارگران پوشاک و کفش به طور زائد الوصلی در شرق آسیا در خطر حوادث جاده‌ای قرار دارند.

سازمان جهانی کار با هدف بهبود در سطح ایمنی و زیست کارگران اقدام به توافق با یکی از بزرگترین شرکت‌های چند ملیتی پوشاک کرد که در آسیای شرقی و جنوب شرقی شعبات و کارخانجات بسیاری دارد اما کارگران آن در شرایط نامناسبی زندگی و رفت و آمد می‌کنند.

ابتکار جدیدی که برای کاهش مرگ و میر و جراحات در میان کارگران پوشاک و کفش توسط سازمان بین المللی کار (بخش صندوق چشم‌انداز صفر) و شرکت «نایک» راه اندازی شده است، شامل سرمایه‌گذاری در بهبود شرایط حمل و نقل کارگران بخش پوشاک برخی کشورهای طرف قرارداد نایک است.

هدف این ابتکار مشترک، درک این موضوع است که چرا کارگران پوشاک و کفش در برابر صدمات و مرگ و میر ناشی از تصادفات رفت‌وآمد به محل کار آسیب‌پذیر هستند و تأثیر نامطلوب آن بر کارگران، باعث ضربه به خود فرآیند تولید می‌شود.

بر اساس داده‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، سالانه ۱.۳ میلیون نفر در جاده‌ها در سراسر جهان کشته و ۵۰ میلیون نفر مجروح می‌شوند. خودروهای تجاری در حدود ۱۰ تا ۲۲ درصد از کل تصادفات جاده‌ای در سطح جهان دخیل هستند.

کارگران بخش پوشاک و کفش در بسیاری از کشورها به طور نامتناسبی در تصادفات جاده‌ای درگیر هستند. دلایل این امر عبارتند از: رفت و آمد در فواصل طولانی، استفاده از اشکال حمل و نقل کمتر ایمن مانند موتور سیکلت، پیاده روی تا محل کار و اشتراک مسیر حرکت کارگران با مسیر حرکت وسایل نقلیه سنگین!

رویکرد این پروژه شامل ایجاد تغییر در مورد ایمنی جاده برای کارگران پوشاک است که پس از مشاوره با کارگران، کارفرمایان، دولت‌ها و متخصصان سازمان بین المللی کار در تعدادی از کشورها اجرایی می‌شود.

هدف اولیه این طرح روشن کردن علل اساسی تصادفات جاده‌ای مربوط به محل تردد کارگران پوشاک و کفش است. این طرح و توافقی که برای اجرای آن شده است، با یک مجموعه پروتکل ایمنی به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.

سیتیچوک هاکونتود، مدیر بهداشت و ایمنی شرکت نایک، گفت: در نایک، ما می‌دانیم که زنجیره تامین در سطح جهانی مبتنی بر استانداردهایی است که اجرای این استانداردها نشان دهنده احترام ما به افرادی است که محصول ما را تولید و جابه‌جا می‌کنند. وجود یک محل کار سالم و ایمن، از اصول ما محسوب می‌شود. لذا برای کنترل ترافیک و شرایط حمل و نقل کارگران به محل کار، به یک برنامه مشترک تامینی با سازمان جهانی کار رسیدیم و در این خصوص اعتباراتی را در شرکت در نظر گرفتیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید