تفرش شهر ملی درویشی‌ دوزی

جامه پوش: مدیر کل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌ دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برای بررسی تفرش به‌ عنوان شهر ملی درویشی‌دوزی (تفرشی‌دوزی) به این شهرستان سفر کرد.

مشاور معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور در سفر یک‌روزه خود از چند کارگاه تفرشی دوزی، روستای طاد و مسجد شش ناو بازدید کرد.

ویدا توحدی با اشاره به اهمیت برندسازی و ملی شدن یک شهر یا روستا به نام صنایع‌دستی گفت: این امر موجب تقویت وضعیت اقتصادی و سهولت معیشت می‌شود و به رشد و ثروت هم می‌انجامد که چهره اجتماع را دگرگون خواهد ساخت.

مشاور معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور با یادآوری اینکه مرحله نخست ارزیابی انجام‌شده روز گذشته به پایان رسیده است، گفت: البته باید مطمئن باشیم همه فاکتورهای اعلامی برای ثبت ملی شهر تفرشی دوزی وجود دارد.

مصطفی مرزبان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در مورد علت شهرت «تفرشی دوزی» گفت: برخی از آثار در حوزه صنایع‌دستی وجود دارند که برای اولین بار در منطقه خاصی کار شده و به همین دلیل به نام همان شهر نیز به ثبت رسیده است. تفرشی‌دوزی برای اولین بار در تفرش انجام‌شده و به نام همین شهر نیز به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید:

مرزبان در ادامه افزود: تفرشی‌دوزی یا درویشی‌دوزی یکی از رودوزی‌های سنتی ایران است که هنرمندان شهرستان تفرش در آن تبحری دیرینه دارند. هنری که از شهرستان تفرش برخواسته است. شهرستان تفرش در شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی که زیر نظر معاونت صنایع‌دستی کشور به‌عنوان شهر ملی تفرشی‌دوزی یا درویشی معرفی شد و مقدمات ثبت جغرافیایی دوخت تفرشی‌دوزی در حال انجام است.

ویدا توحدی به نمایندگی از طرف پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور برای بررسی وضعیت صنایع‌دستی شهرستان تفرش به این شهرستان سفر کرد.

منبع: markazi

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید