تفاوت بین پارچه خام و پارچه آماده برای رنگرزی

جامه پوش: پارچه خام و پارچه RFD هر دو اصطلاحات رایجی هستند که به صورت گسترده ای در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرند. این دو پارچه یکسان نیستند و تفاوت های اساسی با هم دارند. اما متاسفانه بسیاری از مهندسان نساجی هنوز با تفاوت های این دو نوع پارچه آشنا نیستند.

پارچه خام (Greige Fabric) چیست؟

پارچه خام در کارخانه پارچه بافی با بافندگی تولید می شود. در مورد پارچه های بافته شده برای اینکه بتوان آنها را به لباس های رنگی تبدیل کرد؛ باید فرآوری شده و تحت چاپ، رنگرزی و غیره قرار بگیرند. رنگ این پارچه ها معمولاً خاکستری یا سفید مایل به خاکستری است و قیمت آنها از پارچه های آماده برای رنگرزی (RFD) کمتر است.

پارچه RFD چیست؟

RFD به معنی آماده برای رنگرزی است. پارچه RFD پس از طی فرآیندهای مختلف مانند تمیز کاری، سفید کاری، صاف کردن و غیره ارائه می شود. از پارچه RFD برای تولید لباس های رنگی، لباس های چاپی، رنگرزی پارچه ها و غیره استفاده می شود. قیمت پارچه RFD بالاتر از پارچه خام است.

مقایسه پارچه خام و پارچه RFD

شماره تفاوت پارچه خام پارچه RFD
۱ تعریف پارچه هایی که به صورت مستقیم از کارخانه بافندگی یا کشبافی به دست می آیند و در آنجا هیچ فرآیند اضافی بر روی آنها اعمال نمی شود، به پارچه خام معروف هستند. پارچه های RFD از پارچه های خام به وجود می آیند؛ زمانیکه پارچه خام فرآیندهایی مانند تمیزکاری، سفید کاری، صاف کردن و غیره را پشت سر گذاشت، به پارچه RFD تبدیل می شود.
۲ منشا مستقیماً از یک کارخانه بافندگی یا کشبافی می آیند. بعد از گذراندن فرآیندهایی مانند تمیزکاری، سفیدکاری، صاف کردن و غیره به وجود می آیند.
۳ رنگ رنگ پارچه های خام، خاکستری یا سفید مایل به خاکستری است. رنگ پارچه RFD، سفید است.
۴ مناسب برای اگر چه پارچه های خام منشا تمام پارچه ها هستند؛ اما هر پارچه خاکستری باید آماده تبدیل به پارچه RFD (آماده برای رنگرزی) باشد. از پارچه RFD برای تولید لباس های رنگی، لباس های چاپی، رنگرزی پارچه ها و غیره استفاده می شود.
۵ هزینه قیمت پارچه های خاکستری کمتر از پارچه های RFD است. قیمت پارچه RFD بیشتر از پارچه خام است.
۶ هدف هدف اصلی از تولید پارچه های خام، تهیه پارچه های RFD است. از پارچه های RFD برای رنگرزی لباس ها، تولید لباس های سفید، ساخت لباس های چاپی و غیره استفاده می شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید