تدوین و اجرای نظام سایزبندی پوشاک

جامه پوش: مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: نظام سایزبندی لباس با هدف استانداردسازی آن تدوین و به مرحله اجرا گذاشته می شود تا تحولی در عرصه پوشش اسلامی صورت گیرد.

سید مجید امامی در نشست با فعالان و کارگزاران مد و لباس خراسان شمالی اظهار کرد: دستورالعمل لباس های بانوان که شامل طراحی، تولید، توزیع و ویترین است، ابلاغ شده است و یک قانون مشخص و واحد دارد.

وی گفت: برخی موارد از جمله مانتوهایی که قد آنها تا بالای زانو باشد ممنوع است، جلو آن روی هم گرد و دکمه داشته باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اظهار کرد: هم اکنون بازار لباس در کشور مناسب نیست و در زمینه قاچاق و کیفیت و خرید تولید خارجی بیشتر از تولید داخلی است.

وی با اشاره به اینکه برنامه شورای فرهنگ عمومی ساماندهی جامع عرصه های تغییرات فرهنگی است گفت: پهنه هایی چون لباس، حجاب، اسباب بازی، زبان و هویت مدنظر است.

وی گفت: در ۱۰ سال گذشته تلاش شده تا مسائل اصلی چون ساماندهی طراحان مدو لباس، ارتقای نظام آموزشی و ارتقای اقتصاد نظام پوشاک و تقویت شاخص ها و مولفه های اسلامی در هنر صنعت پوشاک بررسی و ساماندهی شود که می توان به آن نمره ۱۲داد؛ اما هم اکنون بازوهای استانی قدرتمندی تحت عنوان کارگروه مدو لباس وجود دارد که باید از ظرفیت آنها استفاده کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: باید از ظرفیت قومیت ها و فرهنگ های استان ها که نبض بازار را در تولید لباس های محلی و بازار شهری استان ها دارند استفاه کرد.

امامی گفت: همچنین با استفاده از ابزارهای کارگروه مدو لباس بتوانیم در ارتقای نظام آموزشی طراحان ورود کنیم که این امر هم اکنون در حال انجام است و در هفته آینده تفاهم نامه ای را با سازمان فنی حرفه ای منعقد خواهیم کرد.

وی افزود: وظیفه نخست این کارگروه ساماندهی نظام طراحی و طراحان لباس است که باید در برنامه خود در دسترس قرار دادن لباس های زیبا، سالم، ارزان و عفیفانه قرار دهد.

وی در ادامه سخنانش گفت: در برنامه ریزی انجام شده در نظر داریم تسهیلات بانکی به تولید کنندگان و خریداران داده شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: همچنین در حوزه مدو لباس جشنواره ای در ۱۷ تا ۲۴ تیرماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد و باید برگزاری این جشنواره ها به تولید ختم شود و خروجی مطلوبی داشته باشد.

امامی گفت: شعار جشنواره امسال نیز نمادیابی و نماد شناسی هنری در لباس ایرانی اسلامی است.

وی افزود: راه‌اندازی انجمن طراحان مد و لباس اقدامی مناسب در ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی است و در این بخش خانه های مد و لباس را نیز حمایت می‌کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید