تدوین اصلاحیه برای قانون ساماندهی مد و لباس

جامه پوش: رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در چهل و هشتمین جلسه از سلسله جلسات این کارگروه گفت: در حال تدوین اصلاحیه برای قانون ساماندهی مد و لباس مصوب سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی هستیم.

چهل و هشتمین جلسه از سلسله جلسات کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه دو اتفاق برای جامعه مد و لباس ایرانِ اسلامی صورت گرفت که می‌توان به امضای تفاهم‌نامه فی مابین کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در موضوع ساماندهی مشاغل خانگی حوزه مد و لباس و رونمایی از سامانه طراحان کارگروه ساماندهی مد و لباس با همکاری مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد.

این جلسه با حضور محمود کریمی بیرانوندی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و آزیتا همتیان رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی این معاونت برگزار شد.

همچنین آئین امضای تفاهم نامه‌ای در جهت ساماندهی وضعیت مشاغل خانگی حوزه مد و لباس در سراسر کشور انجام شد.

کریمی بیرانوندی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در این نشست گفت‌: وظیفه ما این است که از همه مشاغل حمایت کنیم. اما مشاغلی که مستقیم از فرهنگ ایرانی اسلامی نشئت گرفته و یا سبب توسعه اشتغال پایدار و خانگی اقشار جامعه بویژه بانوان هنرمند و توانمند می‌شوند را به صورت ویژه حمایت می‌کنیم.

وی افزود: یکی از اقدامات این عرصه اعطای تسهیلات دولتی با سود ناچیز برای افرادی است که به صورت پشتیبان تا ۴۰ نفر از افراد دارای مجوز مشاغل خانگی را تحت پوشش قرار می‌دهند. در این تفاهم نامه نیز همین موضوع ذکر شده که کارگروه ساماندهی مد و لباس به عنوان نهاد تخصصی این عرصه وظیفه تشخیص صلاحیت این افراد را برعهده گرفته و با معرفی نامه، ایشان را برای دریافت این تسهیلات به سمت دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی روانه می‌کند.

در ادامه سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: تاکنون خلاء جدی در زمینه حمایت و نظارت این دسته مشاغل خانگی تأثیرگذار وجود داشت که با جدیت دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس و همینطور دغدغه و نگاه فرهنگی معاونت اشتغال وزارت کار، این تفاهم‌نامه بعد از چندین جلسه کارشناسی در سطح بالا به سرانجام رسید. این نوید را به تمام خانه‌های مد (مزون‌ها) و افراد حاضر در دایره مشاغل خانگی حوزه مد و لباس عرض می‌کنم که اکنون علاوه بر کارگروه ساماندهی مد و لباس و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز حامی این جریان خواهد بود.

وی افزود: در حال تدوین اصلاحیه برای قانون ساماندهی مد و لباس مصوب سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی هستیم که در آن دستگاه‌های مرتبط و مهم مثل وزارت کار، وزارت میراث، وزارت علوم و فراجا به این کارگروه اضافه شده تا اهداف و وظایف حاکمیت در جهت ساماندهی جریان مد و لباس ایران به نحو مطلوب‌تری به ثمر بنشیند.

در ادامه چهل و هشتمین جلسه کارگروه ساماندهی مد و لباس از سامانه طراحان رونمایی شد. این سامانه وظیفه تشخیص و احراز صلاحیت طراحان مبتنی بر آموزش‌ها دیده شده، مدارک دانشگاهی معتبر و شناسه‌ی یکپارچه مد و لباس ایرانی اسلامی (شیما) های صادره در گذشته را دارد.

کارت صلاحیت صادره از این سامانه اکنون معیار اصلی پاسخ به درخواست‌های صدور مؤسسه مد و لباس، برگزاری رویدادهای مختلف، دریافت تسهیلات مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و همینطور صدور شناسه شیما و مالکیت معنوی است.

مهمان ویژه این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی ملامیرزایی رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. این سامانه که توسط این مرکز طراحی، ایجاد و پشتیبانی می‌شود، تاکنون با آمار حدود ۸۰۰ ثبت‌نام کننده مواجه بوده است.

به گفته ملامیرزایی این سامانه سبب ایجاد هماهنگی بین دستگاهی و حمایت بیشتر از این قشر هنرمند خواهد شد.

امامی ضمن تقدیر حاجی ملامیرزایی و مجموعه شأن به ویژه افرادی که مستقیم در حدود یک سال گذشته در صدد طراحی و ساخت این سامانه بودند گفت: این سامانه معیار سنجش و نظارت کارگروه بر صلاحیت این قشر فرهنگ‌ساز و تأثیرگذار جامعه می‌باشد.

در ادامه سجاد لطفی سرپرست دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: با توجه به اینکه این سامانه خانه طراحان مد و لباس کشور است در آن آموزش‌های متعددی قرار خواهیم داد تا علاوه بر افزایش سطح کیفی و توانمندی طراحان دارای صلاحیت، ایشان را رتبه بندی کرده و با آن طراحان برتر را هر ساله از نظر شاخص‌های مختلف به معرض دید همگان قرار داد. این موضوع علاوه بر افزایش توانمندی سبب توسعه کسب و کارشان نیز خواهد شد.

منبع: iranmode

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید