لباس راحت جایگزین لباس رسمی؛ تاثیر کرونا بر مد

لباس گیاهی راه حل هوگوباس برای خروج از بحران کرونا

پاندومی کووید 19 زندگی عادی جامعه‌ بشری را دگرگون کرد. تعطیلی های موقت، تغییر عادت‌ها و شیوه‌های زندگی جهان طراحی و مد را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
موسسه ریپلای متخصص در تحلیل داده‌های آماری در آخرین گزارش خود اعلام کرد که علاقه به مد و آرایش روز فروکش کرده و میزان تقاضا در بازار مد به نسبت سال ۲۰۱۹ تا ۲۳ درصد پایین آمده است.

از این نظر عرصه مد در شش ماه گذشته به شدت آسیب دیده و زیان آن تنها با حرفه‌های گردشگری و صنایع خودرو قابل مقایسه است.
تحول در دنیای کار یکی از عوامل این دگرگونی است. از زمان شروع پاندمی کرونا شیوه دورکاری، یا کار از خانه، کمابیش در همه جوامع رواج یافته است. روشن است که در چنین شرایطی کراوات، کیف دستی و کفش مجلسی از رونق می‌افتد. طبق آماری که از جامعه آمریکابه دست آمده از هر ده نفر فقط یک نفر در دورکاری، منظم و مرتب لباس می‌پوشد.

از سوی دیگر روشن است که لباس های راحت جای بیشتری در زندگی امروزی باز کرده‌اند: لباس ورزشی، کفش کتانی، تی‌شرت ودر دوره اوج پاندمی علاقه به لباس‌های خانگی در خیلی از کشورها بالا رفت. برای نمونه در بریتانیا تقاضا برای پوشش اوقات فراغت تا ۴۳۳ درصد افزایش داشت.

به نظر لارس براون، کارشناس صحنه مد در هامبورگ، در دنیای امروز لباس قبل از هر چیز باید راحت و بی‌تکلف باشد.
برای نمونه در فروش فرآورده‌های شرکت نایک به خوبی دیده می‌شود. این تولیدکننده وسایل ورزشی در همین بحران کرونا بین ماه‌های ژوئن تا اوت سال جاری تا ۱۱درصد یعنی تا حدود یک و نیم میلیارد دلار بیشتر سود کرده، همین گرایش در سایر شرکت‌های تولیدکننده پوشاک راحت و سبک دیده می‌شود، مانند شرکت اسپانیایی بالنسیاگا یا شرکت سنیکر.

پاندمی در ریزش ارزش سهام برخی از شرکت‌های مد که لباس‌های اداری و رسمی تولید می‌کنند، نیز مشهود بود؛ برای نمونه ارزش سهام هوگوباس تا ۵۰ درصد پایین آمده. این شرکت برجسته جهان مد اعلام کرد که فروش آن در دوران پاندمی تا حدود ۶۰ درصد افت کرده است.
از آن زمان این برند می‌کوشد با ابتکارات نوآورانه شیوه تولید را تغییر دهد و به مشتریان خود پوشاکی همساز با شرایط تازه و منطبق با ذوق و سلیقه امروز عرضه کند. برای نمونه هوگوباس به تازگی لباسی “گیاهی” عرضه کرده، به ترتیبی که کاملا با رهنمودهای سازمان‌های حمایت از حیوانات منطبق باشد.به نظر کارشناسان آینده جهان مد به دو عامل بستگی دارد: چندوچون تحول پاندمی کرونا و شیوه کار در جهان آینده. چنانچه دورکاری همچنان رواج داشته باشد، طبیعی است که لباس رسمی و کیف و کراوات رفته رفته فراموش می‌شود.

منبع:Reply

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید