تاثیر تورم و لیر ضعیف شده بر پوشاک ترکیه

جامه پوش: کاهش تقاضای داخلی به دلیل نرخ بالای تورم، هزینه بالای واردات به دلیل لیر تضعیف شده، هزینه های بالای انرژی و سرمایه گذاری کمتر به زودی بر تولید و صادرات بخش نساجی و پوشاک ترکیه تأثیر می گذارد. بر اساس گزارش موسسه آمار ترکیه، در ماه اکتبر ۲۰۲۱، نرخ تورم نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۹.۸۹ درصد رسیده است.

نرخ تورم سالانه ۲۰ درصدی ناشی از قیمت مواد غذایی، خدمات، مسکن و حمل و نقل است که باعث می شود مصرف کنندگان پول کمی برای نیازهایی همچون پوشاک خود داشته باشند.

در ترکیه، مردم خرید منسوجات لازم را برای نیازهای روزانه خود به تعویق می اندازند. کاهش تقاضای داخلی قطعاً بر تولید تأثیر می گذارد زیرا شرکت های پوشاک و سایر تولیدکنندگان حوزه نساجی تولید خود را کاهش می دهند.

همراه با تورم بالا، به طور مداوم ارزش لیر کاهش می یابد. لیر ترکیه از ابتدای سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵ درصد ارزش خود را از دست داده است و امروز در برابر دلار آمریکا به ۱۰.۳۷ رسیده است. البته این موضوع به صادرکنندگان محصولات نساجی کمک می کند تا درآمد بیشتری کسب کنند.

در واقع افزایش تورم و کاهش نرخ بهره و در نتیجه تضعیف لیر، استراتژی دولت برای ارتقای صادرات است. اما فشار زیادی بر مردم وارد می کند زیرا قیمت های بازار دیوانه وار بالا رفته است. در کوتاه مدت، صادرکنندگان نساجی ممکن است از این موضوع لذت ببرند، اما وقتی صحبت از واردات مواد خام از خارج به میان می‌آید، تأثیر بدی بر آنها خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:

طی ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۱، صادرات پوشاک ترکیه ۲۵.۷۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳.۳۶۴ میلیارد دلار رسید، که در مقایسه با صادرات ۱۰.۶۳۰ میلیارد دلاری در دوره مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش قابل توجهی داشته است.

با این حال، واردات پنبه، نخ پنبه و منسوجات پنبه ای این کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است وبر اساس داده های موسسه آمار ترکیه و وزارت بازرگانی این کشور،به میزان ۳۴.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و به ۲.۵۵۳ میلیارد دلار رسیده است.

در همین حال، علاوه بر هزینه بالای سوخت و سایر هزینه های واردات، دولت در ماه جاری قیمت گاز طبیعی عرضه شده به صنعت را تا 48 درصد افزایش داد، زیرا افزایش قیمت جهانی باعث افزایش نرخ واردات گاز شده است. ترکیه یکی از بزرگترین واردکنندگان گاز در اروپا است و به گاز ارسالی از خطوط لوله روسیه، آذربایجان و ایران و همچنین واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه، الجزایر و بازارهای منقطه ای وابسته است.

در نتیجه سناریوی فعلی، سرمایه‌گذاری جدید در بخش تولید به‌ ویژه از سوی بازیگران داخلی به شدت کاهش خواهد یافت. در حال حاضر، مردم شروع به تغییر پس اندازهای خود به طلا و ارزهای خارجی کرده اند.

به گفته اقتصاددانان در ترکیه، یکی از دلایل اصلی نرخ بالای تورم فعلی و تضعیف لیر، اصرار دولت بر نرخ بهره پایین است. آنها استدلال می کنند که این ممکن است در سال آینده عوارض جانبی بیشتری داشته باشد، که حتی ممکن است عواقب آن تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد.

منبع: Fibre2Fashion

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید