بزرگان طراحی و مد، تلاششان این گونه به بار نشست

جامه پوش: اگر به طراحی لباس و صنعت فشن علاقه داشته باشید؛ قطعا علاقه‌مند هستید درباره‌ی مسیر موفقیت بزرگ‌ترین و موفق‌ترین طراحان بدانید در این متن به صورت خلاصه ازتحصیلات، استعدادها، کارآموزی‌ها و امکانات برخی از طراحان بزرگ به شما می‌گوییم که هرکدام با توجه به موقعیت زمانی و مکانی که داشته‌اند مسیر خاصی را برای رسیدن به رویایشان انتخاب کرده‌اند.

بسیاری از طراحان بزرگ با مسیری پر فراز و نشیب به دلایلی همچون مخالفت خانواده، کمبود امکانات لازم و حتی در مواردی شرایط مالی نامناسب و دلایلی این چنینی دست و پنجه نرم کردند، اما نکته‌ی مشترک تمامی این داستان‌ها عزم راسخ و اراده قوی این انسان هاست که نامشان را نه تنها در دنیای مد بلکه در تاریخ جهان ماندگار کرده است؛ اگر شما از افراد علاقه‌مند به مد هستید،

 

Calvin Klein؛ کلوین کلاین

نخستین طراحی که مسیر موفقیتش را روایت می‌کنیم؛ کلوین کلاین طراح مُد آمریکایی و موسس کمپانی کلوین کلاین CK است.

در دوران کودکی سرگرمی او کمک کردن به مادربزرگش در هنگام خیاطی و یا دوختن لباس برای عروسک‌های دوستان خواهرش بود؛ زمانی‌که دانش‌آموز بود به عنوان روزنامه‌فروش برای نشریه Womans war daily کار می‌کرد.

 

 

به سبب علاقه‌اش به هنر او به دبیرستان مُد و طراحی منهتن در نیویورک رفت و بعد از پایان دبیرستانش به موسسه فناوری هنر و طراحی نیویورک Fashion Institute of Technology رفت.

در سال ۱۹۶۲ پس از فارق‌التحصیلی به عنوان کارآموز در تولیدی کُت و شلوار دن میلشتاین Dan Millstein مشغول به‌کار شد کار کردن در تولیدی دن میلشتاین اصلا کار راحتی نبود، اما کار کردن در این تولیدی فرصتی بود تا کلوین کلاین بتواند همراه با دن میلشتاین به پاریس برود و با صنعت مُد بیشتر آشنا شود.

پس از ۳ سال در سال ۱۹۶۵ کلوین کلاین تولیدی دن میلشتاین را ترک کرد و به تولیدی دیگری پیوست اما همزمان به صورت مستقل هم طراحی می‌کرد تا اینکه در سال ۱۹۶۸ به همراه دوست دوران کودکیش بری شوارتز Barry Schwartz کمپانی خودش را تاسیس کرد.

Christian Dior؛ کریستین دیور

کریستین دیور طراح مد فرانسوی در رشته علوم سیاسی در مدرسه مطالعات سیاسی پاریس Ecole des Science Politiques تحصیل کرد. والدینش علاقه داشتند که پسرشان در این رشته تحصیل کند. اما دیور به دلیل علاقه‌اش به هنر در سال ۱۹۲۸ درس را رها کرد و از پدرش برای تاسیس یک گالری پول قرض گرفت. سپس به همراه دوست صمیمی‌اش گالری‌ کوچکش را افتتاح کرد؛ او در این گالری آثار هنرمندان معروفی همچون پیکاسو را برای فروش به نمایش می‌گذاشت.

طول عمر گالری دیور فقط سه سال بود؛ در سال ۱۹۳۱ زمانی که دیور مبتلا به افسردگی ناشی از مرگ مادر و برادرش شده بود. همچنین به دلیل ورشکستگی پدرش مجبور شد این گالری را ببندد.

پس از اینکه دیور گالری‌اش را بست شروع به فروختن طرح‌هایش کرد.

در سال ۱۹۳۵ او به عنوان یک تصویرساز در مجله فیگرو Figaro استخدام شد. دو سال بعد در سال ۱۹۳۷ به عنوان دستیار طراح‌ توسط روبرت پیگوت Robert Piguet استخدام شد و این شانس را پیدا کرد برای روبرت پیگوت سه مجموعه طراحی کند. درهمان سال جنگ جهانی دوم آغاز شد و دیور مجبور شد به ارتش بپیوندد.

 

 

در سال ۱۹۴۲ بعد از تمام شدن خدمتش از جنگ بازگشت و در خانه مُد لوسیه لیلانگ Lucien Lelong در کنار پیر بالمین Pierre Balmain مشغول به کار طراحی لباس شد.

سرانجام در دسامبر سال ۱۹۴۶ دیور خانه مُد خودش را افتتاح کرد و در سال ۱۹۴۷ اولین کالکشن برند خودش را ارائه کرد با وجود سختی‌های زیادی که دیور در مسیر موفقیتش متحمل شد اما هرگز ناامید نشد.

Giovanni Maria Versace؛ جیانی ورساچ

برند ورساچه متعلق به جیانی ورساچه Gianni Versace طراح مُد ایتالیایی بود، که پس ازمرگش این برند به خواهرش دوناتلا ورساچه Donatella Versace به ارث رسید.

جیانی ورساچه از طراحانی است که در زمینه مُد هیچ‌گونه تحصیلات آکادمیک نداشت و با کمک آموزش‌های مادر خیاطش و تلاش و پشتکار خودش به دنیای مُد وارد شد.

جیانی علاقه زیادی به خیاطی داشت و از کودکی هنگام خیاطی به مادرش کمک می‌کرد. در نُه سالگی اولین لباسش را طراحی کرد. به دلیل علاقه و استعدادش به خیاطی بعد از تمام شدن دبیرستانش به عنوان کارآموز در کنار مادرش مشغول به کار شد و به سرعت در این کار پیشرفت کرد.

 

 

در سن ۲۶ سالگی به قصد پیشرفت در طراحی لباس به میلان رفت و در تولیدی Genny مشغول به کار طراحی لباس شد؛ چند سال بعد به لطف موفقیت‌هایی که به‌دست آورده بود اولین مجموعه خودش را در سال ۱۹۷۸ طراحی کرد و برندی با نام خودش تاسیس کرد.

پس از مرگ او در سال ۱۹۹۷ این برند به خواهرش دوناتلا ورساچه Donatella Versace به ارث رسید؛ دوناتلا در رشته ادبیات در دانشگاه فلورانس ایتالیا تحصیل کرده است. اما به دلیل صمیمیت زیادی که با برادرش داشت به دنیای مُد وارد شد و در این زمینه با برادرش همکاری می‌کرد.

Giorgio Armani؛ جورجیو آرمانی

جورجیو آرمانی طراح مُد ایتالیایی بعد از جنگ جهانی دوم در دانشگاه میلان به تحصیل در رشته داروسازی پرداخت. اما پس از سه سال تحصیل درس را رها کرد و به ارتش پیوست بعد از تمام شدن خدمتش در فروشگاه لاریناسکنت La Rinascente در میلان در بخش پوشاک مشغول به کار شد.

مدتی بعد در فروشگاه‌ پوشاک دیگری به عنوان فروشنده فعالیت کرد. این تجربه‌ها باعث شد جورجیو آرمانی اصول بازاریابی و فروش در صنعت پوشاک را به خوبی بیاموزد.

 

 

در اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی در کمپانی نینو کروتی Nino Cerruti به عنوان طراح لباس‌های مردانه استخدام شد و روز به روز بیشتر استعدادش در این زمینه نمایان شد به همین دلیل تصمیم گرفت علاوه به طراحی برای نینو کروتی به صورت مستقل هم طراحی کند.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی با فردی به نام Sergio Galeotti که یه معمار ایتالیایی بود آشنا شد که این شخص در زندگی جورجیو آرمانی تاثیر بسیار زیادی گذاشت.

Sergio Galeotti آرمانی را متقاعد کرد که باید برند خودش را تاسیس کند. در نتیجه با حمایت‌های Sergio Galeotti آرمانی برند خودش را تاسیس کرد.

 

Alexander McQueen؛ الکساندر مک‌کویین

طراح مُد بریتانیایی و صاحب برندی به نام خودش است. علاقه‌ی این طراح به طراحی لباس به دوران کودکی او برمی‌گردد؛ در دوران ابتدایی با طراحی و دوخت لباس برای سه خواهرش استعداد و علاقه اش به طراحی لباس را نشان داد.

در سن ۱۶ سالگی مدرسه را رها کرد و در یک تولیدی کُت و شلوار مردانه مشغول به کار شد.

به واسطه‌ی استعدادش در سن ۲۳ برای مربی‌گری الگوبری به دانشکده مرکزی سنت مارتینز Central Saint Martin`s ،که یکی از دانشکده‌های هنرانگلیس است، درخواست داد. اما علی‌رغم سابقه کاری درخشان با وجود سن کمش درخواستش پذیرفته نشد در عوض مسئولین این دانشکده او را متقاعد کردند به عنوان دانشجو در آن‌جا ثبت نام کند و در زمینه استعدادش به صورت آکادمیک تحصیل کند. در نتیجه الکساندر قبول کرد و برای تحصیل در این دانشکده ثبت نام کرد.

 

 

چهار سال پس از فارق‌التحصیلی به عنوان طراح برند ژیوانشی Givenchy استخدام شد. زمانی که برای این برند طراحی می‌کرد برند خودش را پایه‌گذاری کرد.

در سال ۲۰۰۰ برند گوچی 51 درصد از سهام برند الکساندر مک‌کویین را خرید.

طراحی‌های بی‌نظیر مک‌کویین باعث شد که در سال ۲۰۰۳ از سوی ملکه بریتانیا لقب امپراطور مُد بریتانیا را بگیرد.

Tommy Hilfiger؛ توماس جیکوب هِلفیگر

توماس جیکوب هلفیگر طراح مُد آمریکایی و موسس برند تامی هلفیگر دوره‌ی دبیرستانش را در دبیرستان خصوصی المیرا (شهری که در آن زندگی می‌کرد) Elmira Free Academy گذراند. والدین توماس انتظار داشتند که او به دانشگاه برود و یک مهندس شود. به همین دلیل او مدتی به کالج GST BOCES Bush رفت و در زمینه فروش ماشین آلات تحصیل کرد.

درتابستان سال ۱۹۶۹ در یک فروشگاه لباس‌فروشی مشغول به کار شد؛ کار او در این فروشگاه این بود که جین‌های ارزان را می‌خرید ترمیم کرد و با قیمت بالاتری در این فروشگاه می‌فروخت. او توانست از این کار ۱۵۰ دلار پس‌انداز کند. سپس با استفاده از پس اندازش در سن ۱۸ سالگی فروشگاه خودش را تاسیس کرد. نام این فروشگاه The People`s Place بود که درآن لباس‌های هیپی که از نیویورک تهیه می‌کرد را می‌فروخت.

 

 

در همین دوران توماس هلفیگر شروع به به طراحی کرد و متوجه استعداد و علاقه‌اش به طراحی لباس شد. پس از ورشکست شدن فروشگاه‌اش در سال ۱۹۷۷ او تصمیم گرفت به کلاس‌های تجارت در صنعت مُد برود. پس از این کلاس‌ها در سال ۱۹۷۹ برند خودش را تاسیس کرد.

Karl Lagerfeld؛ کارل لاگرفلد

کارل لاگرفلد طراح آلمانی و صاحب برندی با نام خودش در آکادمی خصوصی هنر در پاریس Lycee Montaigne نقاشی و تاریخ خواند.

او از دوران کودکی به طراحی لباس علاقه داشت از سرگرمی‌های وی جدا کردن عکس‌ها از مجله‌های مُد بود به دلیل علاقه‌ای که به مُد داشت در ۱۴ سالگی به تشویق و حمایت خانواده‌اش برای آشنایی بیشتر با صنعت مُد به پاریس رفت.

مسیر موفقیت‌ او از پاریس آغاز شد.او در پاریس به عنوان کارآموز نزد طراحان بزرگی مشغول به کار شد.

زمانی که دو سال از زندگیش در پاریس می‌گذشت دریک مسابقه طراحی شرکت کرد که در این مسابقه در بخش طراحی کُت مقام اول را کسب کرد از طریق این مسابقه با ایو سن لورن Yves Saint Laurent که در بخش طراحی پیراهن مقام اول را کسب کرده بود. آشنا شد مدتی بعد توسط پیر بالمین Pierre Balmain استخدام شد و سه سال به عنوان دستیار بالمین نزد او طراحی کرد. پس از سه سال در سال ۱۹۵۸ مدیر هنری ژان پاتو Jean Patou شد.

 

 

در سال ۱۹۶۴ برای تحصیل در رشته تاریخ هنر و کارکردن برای موسسه طراحی تیزیانی Tiziano به رُم رفت. در رُم به عنوان یک طراح مستقل برای برندهایی همچون ولنتینو Valentino،کلویی Chloe و چارلز جوردن Charles Jourdan طراحی کرد.

در سال ۱۹۶۷ برای مدرنیزه کردن خط تولید خز برند فندی Fendi در این کمپانی استخدام شد و تا زمان مرگ ادل فندی Adele Fendi با این برند همکاری داشت. در سال ۱۹۸۰ در برند شانل Chanel به عنوان مدیر بخش خلاقیت این برند مشغول به کار شد و در حالیکه این برند پس از مرگ کوکو شانل از رونق افتاده کارل لاگرفلد توانست روحی دوباره به این برند ببخشد و سرانجام در سال ۱۹۸۴ کارل لاگرفلد تصمیم گرفت برند خودش را تاسیس کند.

رومینا معینی

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید