بازگشت مجدد البسه قاچاق از طریق ته‌لنجی

جامه پوش: نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران از بازگشت مجدد و رشد میزان البسه قاچاق در بازار نسبت به نیمه نخست سال ۱۴۰۰ خبر داد.

بهرام شهریاری نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران به آخرین وضعیت بازار پوشاک و حضور البسه قاچاق در این بازار اشاره کرد و اظهارداشت: درحال حاضر هیچ آمار دقیقی برای میزان پوشاک قاچاق در بازار وجود ندارد و در عین حال کسی‌هم جرئت ندارد آماری را بیان کند چرا که متولی آمار کالای قاچاق، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و اگر اکنون آماری را بیان کنم، بعد باید به مسئولین این ستاد جواب پس بدهم.

در همین رابطه بخوانید:

نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران افزود: بر اساس برسی‌های انجام شده از وضعیت بازار پوشاک، میزان البسه قاچاق موجود در بازار نسبت به اوایل سال ۱۴۰۰ افزایش چشمگیری داشته و به نظر می‌رسد، مسئولین نسبت به این مسئله کمی بی توجهی شده‌اند.

وی در ادامه به روش‌های ورود پوشاک قاچاق اشاره و تشریح این مسئله گفت: درحال حاضر به دلیل شیوع کرونا و کاهش سفر‌های خارجی، میزان واردات غیر قانونی پوشاک از طریق روش مسافری از دیگر کشور‌ها به ویژه ترکیه کاهش چشمگیری داشته و با با فروکش شدن کرونا و افزایش ترکیه امکان دارد این روش به مانند گذشته قوت بگیرد. عمده این اجناس از طریق پیج‌های فروشگاهی شبکه مجازی اینستاگرام سفارش و فروخته شده و پس از ورود به ایران آن را تحویل مشتری می‌دهند؛ درحال حاضر عمده پوشاک قاچاق فقط از طریق دو روش «کوله‌بری» و «ته‌لنجی» انجام می‌شود و حتی سهم به خصوصی درمیزان ورود کالای قاچاق به کشور دارند.

شهریاری با بیان این که واردات پوشاک با برند خارجی هنوز ممنوع است خاطر نشان کرد: علیرغم این ممنوعیت، البسه قاچاق با برند خارجی مجدد وارد بازار پوشاک شده و در این مدت تولیدکنندگان حاضر در صنف پوشاک به دلیل این دست از محوصلات غیر قانونی به سرنوشت ورشکستی و یا تعدیل نیرو دچار شده‌اند.

نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران افزود: البته باید خاطر نشان کرد که کرونا و وضعیت فعلی اقتصاد کشور هم در شرایط بازار پوشاک بی تاثیر نیست و اکنون مشکلات فعالان حاضر در صنف پوشاک خود را نشان می‌دهد.

وی در انتقاد از عملکرد وزارت صمت و دیگرنهاد‌های حاکمیتی پیرامون حمایت از واحد‌های تولیدکننده پوشاک گفت: در حال حاضر واردات لباس‌هم به مانند لوازم خانگی هم ممنوع اعلام شد، اما تفاوت امردر این است که در این مدت وزارت صمت و دستگاه‌های ذی‌ربط توجه ویژه‌ای نسبت به صنعت لوازم خانگی داشته، نسبت به پوشاک کشور بی توجه‌ بوده‌اند.

شهریاری در پایان تاکید کرد: در حقیقت آقایان هنوز به فکر پوشاک نیستند و هنوز نوبت توجه به صنعت پوشاک نیست و یا این که صنایع دیگر از اهمیت بیشتری برخوردارند؛ چرا که وزیر صمت حتی یک جلسه هم با فعالان حاضر در صنعت پوشاک نداشته اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید