انقلاب در صنعت مد با چرم آفتاب پرست

جامه پوش: دانشمندان کره‌ای توانستد چرم مصنوعی بسازند که مانند آفتاب پرست می‌تواند در محیط‌های مختلف رنگ خود را عوض کرده و شبیه اشیای اطراف خود شود.

محققان کره جنوبی می‌گویند چرم مصنوعی را با الهام از دنیای طبیعی خلق کرده اند که می‌تواند مانند پوست آفتاب پرست رنگ خود را مطابق با رنگ‌های محیط اطراف تغییر دهد.

این تیم به رهبری کو سونگ هوان، استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه ملی سئول، این “پوست” را با جوهر مخصوصی ایجاد کردند که بر اساس دما تغییر رنگ می‌دهد و توسط بخاری‌های کوچک و انعطاف پذیر کنترل می‌شود.

چرم آفتاب پرست
سونگ هوان می گوید: اگر این چرم را در بیابان بپوشید به راحتی متوجه تغییر رنگ در آن خواهید شد. تغییر رنگ و الگو‌ها مطابق با محیط اطراف، کلید فناوری استتار ما در این محصول است.

این چرم یک جوهر حرارتی کریستال مایع و بخاری‌های میکروسیم نقره‌ای است که از یک ربات مجهز به حسگر‌های تشخیص رنگ استفاده می‌کند. این پوست تولید شده سعی می‌کند تمام رنگ‌هایی را که سنسور‌های اطراف آن می‌بینند، شبیه سازی کند.

نحوه کار چرم مصنوعی تغییر رنگ دهنده

بر اساس گزارش‌ها این ربات روی سطوح قرمز، آبی و سبز می‌خزد و فوراً برای مطابقت با پس زمینه تغییر رنگ می‌دهد. سونگ هوان می‌گوید:  اطلاعات رنگی تشخیص داده شده توسط حسگر‌ها به ریزپردازنده و سپس به بخاری‌های نانوسیم نقره منتقل می‌شود. هنگامی که بخاری‌ها به دمای خاصی رسیدند، لایه مایع ترموکریستالی رنگ خود را تغییر می‌دهد.

چرم آفتاب پرست

کاربرد‌های چرم انعطاف پذیر تولید شده
او می گوید: می‌توان از این چرم انعطاف پذیر به عنوان یک پوشیدنی در صنعت مد استفاده کرد، لباس نظامی و استتار در عملیات ها، نمای بیرونی خودرو‌ها و ساختمان‌ها برای زیبایی و همچنین فناوری نمایش در آینده نیز از دیگر کاربرد‌های آن است.

منبع: lbcgroup

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید